Skocz do zawartości

Astrohub czy Astrocase - oto jest pytanie


wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Od pewnego czasu na polskich forach o tematyce związanej z astrofotografią pojawia się sporo opisów i ofert dotyczących konstrukcji astro huba, astro walizki  itp. Najciekawsze rozwiązanie przedstawił Lukasz ( Jolo), wykorzystując m.innymi  Arduino.

Postanowiłem troszkę usystematyzować wiedzę na ten temat i podpowiedzieć wchodzącym w świat astrofotografii co i dlaczego wybrać i jakie z takim lub innym rozwiązaniem wiążą się zagadnienia
oraz  jakie może spotkać problemy. Prawdopodobnie większość z Was nie potrzebuje takich rozważań, no ale może komuś się przyda?.

Zamieszczam poniższe świadom, że będzie dyskusja ?  ale po to mamy forum. Prosiłbym tylko
o odpuszczenie sobie personalnych wycieczek w stronę kogokolwiek- nie bierzmy przykładu z Sejmu?

Na początek jeszcze tylko mały zestaw definicji: Astrohub to urządzenie zawierające urządzenia sterujące do focusera, grzałek, dystrybutor zasilania i hub USB oraz inne urządzenia i adaptery wymagane przez konkretny setup INSTALOWANE NA TELESKOPIE. Astrocase to prawie to samo, ale stojące na podłożu obok setupu albo zamocowane na nodze statywu.

No właśnie to PRAWIE czyni jednak sporą różnicę, z której istnienia warto sobie zdawać sprawę decydując się na jedno lub drugie rozwiązanie.

Które argumenty są dla Was ważniejsze - pozostawiam Wam.

 

W mojej opinii tam gdzie się da- trzeba stosować Astrohuba ale ... ostrożnie! Dodanie mikrokomputera, zasilacza i urządzeń WiFi musi być poprzedzone solidnym przemyśleniem za i przeciw. Walizkę można stosować zawsze dla dużych setupów i wszedzie tam , gdzie się nie boimy wpływu sztywności kabli na pracę guidera.

Tabelka.png

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co tu dyskutować, myślę że dość dobrze zebrałeś plusy i minusy. A wybór rozwiązania to sprawa bardzo indywidualna. Mamy tak wiele różnych setupów, focimy z budki, z piera, ze statywu, jeździmy dziesiątki km albo wystawiamy sprzęt zaraz przed drzwi domu, a czasem i podróżujemy samolotami. Każdorazowo wszystko podłączamy, składamy, rozkładamy bądź wynosimy wszystko w całości, lub wyprowadzamy na wózku. Każdy musi sobie odpowiedzieć na bardzo wiele zagadnień i zdecydować jakie rozwiązania najlepiej się sprawdzą w danym przypadku. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak myślę jak dzisiejszy solenizant. Podobnie jak w przypadku połączeń WiFi, które opisywałeś niedawno - warto znać dostępne opcje. Tylko że... AstroHuba nie zaliczyłbym do dostępnych opcji, bo obecnie podaż jest zerowa :) Na razie nie mam żadnych planów na kolejną akcję konstrukcyjną, a na giełdzie AH jeszcze nie widziałem. Może się to ostatnie zmieni, jak kiedyś powstanie AstroHub mini PC :) 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)