Skocz do zawartości

Kometa 41P/Tuttle-Giacobini-Kresak


pguzik

Rekomendowane odpowiedzi

Pisałem ostatnio o trzech kometach, które wkrótce będą od nas widoczne w niewielkich teleskopach i lornetkach. Na koniec zostawiłem sobie jeszcze jedną, moim zdaniem najciekawszą - 41P/Tuttle-Giacobini-Kresak. Tak naprawdę, to na ten powrót komety 41P czekam już kilkanaście lat ;).

Kometa ta została odkryta jeszcze w 1858 roku, jednak obserwowano ją krótko i nie zorientowano się, że jest obiektem okresowym. Po raz drugi została odkryta w 1907 roku i choć już wiedziano, że jest to kometa okresowa, to nie udało się wystarczająco dokładnie wyznaczyć jej orbity i ponownie została ona "zagubioną" kometą. Dopiero po powrocie w 1951 roku jej orbita została wyznaczona na tyle dokładnie, aby możliwe było odnalezienie jej podczas kolejnych powrotów.

Do 1973 roku kometa ta nie wyróżniała się niczym szczególnym - była jedną z wielu dość słabych komet okresowych. W sprzyjających warunkach w maksimum blasku osiągała jasność rzędu 9 - 10 mag. Za to w 1973 roku przydarzył się jej wybuch, w wyniku którego jej jasność wzrosła o blisko 9 mag, dzięki czemu kometa została obiektem o jasności około 4 mag, widocznym gołym okiem. W kolejnych dniach jej jasność jednak bardzo szybko spadała i dwa tygodnie po wybuchu była już słabsza od 10 mag. Nieco ponad miesiąc po wybuchu komety nastąpił kolejny wybuch i kometa znów osiągnęła 4.5 mag! Po tym wybuchu jednak jej jasność także bardzo szybko spadała i już pięć dni później jasność komety ocenianio znów na 10 mag.

Podczas kolejnych kilku powrotów kometa była słabym obiektem. Dopiero w 1995 roku, kilka tygodni po peryhelium, pomimo niesprzyjających warunków (kometa w peryhelium była daleko od Ziemi) zaobserwowano ją jako obiekt o jasności 8 mag, choć spodziewano się, że będzie ona w tym czasie słabsza od 12 mag - najwidoczniej i tym razem miał miejsce wybuch. Kolejne dwa wybuchy przydarzyły się komecie podczas powrotu pod koniec roku 2000 (obydwa przed peryhelium). W wyniku pierwszego jej jasność wzrosła z około 15 mag do mniej więcej 10 mag, w wyniku drugiego (który nastąpił około 3 tygodnie po pierwszym) kometa pojaśniała z około 12 mag, do około 8 mag. W obydwu przypadkach zresztą podwyższona jasność utrzymywała się przez tylko krótki czas.
Podczas umiarkowanie korzystnego powrotu w 2006 roku kometa znów była jednak spokojna i w maksimum blasku osiągnęła około 10 mag. Kolejny powrót w 2011 roku był natomiast wyjątkowo niekorzystny i komety o ile mi wiadomo w ogóle nie obserwowano.

Obecny powrót jest wyjątkowo korzystny - od czasu odkrycia w 1858 roku warunki nigdy nie były tak dobre. Kometa na dwa tygodnie przed peryhelium przejdzie 0.14 j.a. od Ziemi. Do tej pory najbliżej Ziemi znalazła się w 1962 roku, z tym że wtedy była prawie 2 razy dalej (około 0.27 j.a. od nas).

Podobnie jak kometa 45P/Honda-Mrkos-Pajdusakova, tak i 41P/Tuttle-Giacobini-Kresak jest kometą, której jasność około peryhelium zmienia się bardzo szybko. W tym momencie jest ona jeszcze prawdopodbnie słabsza od 20 mag. Pod koniec roku za to jej jasność prawdopodobnie zbliży się do 16 mag. Pierwsze obserwacje wizualne tej komety pojawią się zapewne początkiem lutego, kiedy przy jasności około 14 mag będzie świecić ona całą noc wysoko w Raku. Pod koniec lutego kometę będzie już można odnaleźć w średniej wielkości teleskopach, bo jej jasność powinna już sięgać 10 mag. Kometa będzie wędrować coraz szybciej na północ i w połowie marca będzie już w Wielkiej Niedźwiedzicy. Będzie wtedy prawdopodobnie jaśniejsza od 8 mag, więc poza miastem powinna być bez większego trudu widoczna w lornetce 10x50. Pod koniec marca być może nawet uda się ją wypatrzeć gołym okiem, bo jej jasność powinna być już bliska 6 mag, a do tego będzie świecić blisko zenitu na bezksiężycowym niebie. Ze względu na niewielką odległość od Ziemi, można się spodziewać, że będzie ona dość dużym obiektem - średnica jej głowy może wynosić około 20' - 30'. Przez cały kwiecień warunki do obserwacji komety nadal będą wyśmienite. Przez cały miesiąc jej jasność powinna się utrzymywać na poziomie około 6 mag, a do tego będzie ona świecić wysoko najpierw w Wielkiej Niedźwiedzicy, później w Smoku, Małej Niedźwiedzicy i znów Smoku, a na koniec miesiąca w Herkulesie. Cały maj spędzi ona w Herkulesie, gdzie jej jasność do końca tego miesiąca spadnie już prawdopodobnie do około 10 mag.
Oczywiście powyższa prognoza nie bierze pod uwagę ewentualnego wybuchu. Jeśli taki się komecie przydarzy, to może być ona znacznie jaśniejsza. Gdyby około peryhelium przydarzył się jej wybuch taki jak w 1973 roku, to przez krótki czas mogłaby ona mieć jasność około 0 mag. Wybuchu z lat 1995 i 2000 mogłyby zwiększyć jasność komety do około 2 - 3 mag.

Ja zamierzam patrzeć w jej kierunku przy każdej nadarzającej się okazji.

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczak - Piotrze, mam uaktualnione w komety i CdC i Stellarium, za-symulowałem czasowo i luty i marzec ale za cholerkę nie mogą znaleźć 41P/Tuttle-Giacobini-Kresak  :( 
45P/Honda-Mrkos-Pajdusakova  bez problemu ,,widać", będzie się w połowie lutego po Warkoczu Bereniki szwendała .....

P.S. Dobra - sorki, najgorzej jak debil wpisuje przed nazwą obiektu jego nazwę własną KOMETA ;)

Idealnie na południku 15.02.
T.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Alice napisał:

Walnie to to podczas zlotu ...

Po grzbiecie Niedźwiedzicy Wielkiej zresztą ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 miesiące później...

Nie ma za bardzo co pokazać ale pokażę... Noc zapowiadała się ładnie lecz im ciemniej tym więcej chmur. Fotka łapana właściwie na siłę miedzy chmurami, tzn. między grubszymi chmurami a przez cienkie. Jest to jedna klatka 300s, SW 150/750 + QHY8L na Neq6. 

58b4981d79789_41ptgk.jpg.f2038e11d6d23620c3b28654ef12a051.jpg

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie o dziwo chmury się rozeszły, ale szału nie ma. Poniżej dwie klatki po 120s wykonane refraktorem 130mm i kamerką QHY163M w odstępie 10 minut. Jasność głowy komety przy aperturze pomiarowej 20" wynosi 12.8mag (L), a przy aperturze 40" to 12.0 mag (L).

2017-02-28_001129.thumb.jpg.834f43faf5cbefc3be56229945471b19.jpg

  • Like 5

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się dziś wstrzelić w dziury w chmurach i zapolowałem na obie "lwie" komety: Tuttle-Giacobini-Kresak i 45P/Honda-Mrkos-Pajdusakova.

Pierwsza z nich jest naprawdę ładna; w lornecie 25x100 to owalna, oczywista mgiełka, całkiem spora, nieco jaśniejsza w centrum. Na moim spaskudzonym przez LP niebie nie sprawiła żadnych problemów, będąc widoczna także w lornetce 12x56 (choć nie od razu).

Co innego Honda - toż to franca jest... Zobaczyłem ją, ale dopiero po kilkunastominutowej adaptacji oczu do ciemności. Musi mieć niską jasność powierzchniową - ot, takie rozlazłe, trudne do wyzerkania, nieokreślonego kształtu, spore pojaśnienia tła. Gdybym nie sprawdził gdzie dokładnie jej szukać, pewnie przeoczyłbym paskudę. Ona naprawdę wymaga ciemnego nieba...    

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • pguzik przypiął ten temat

Kometa 41P/Tuttle-Giacobini-Kresak jest naprawdę jasna i całkiem fajna wizualnie o ile obserwuje się ją na co najmniej umiarkowanie ciemnym niebie.

Cztery dni temu wieczorem byłem na Koskowej Górze z Kraterem. Kometę znalazłem lornetką 10x50 w mniej niż minutę po wyjściu z samochodu, więdząc tylko, że jest gdzieś między "tyłem" Wielkiego Wozu, a głową Lwa. Była dużym, okrągłym obiektem. Jej jasność oceniłem lornetką na 7.5 mag, a średnicę jej głowy na 20'.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, pguzik napisał:

 

Cztery dni temu wieczorem byłem na Koskowej Górze z Kraterem. Kometę znalazłem lornetką 10x50 w mniej niż minutę po wyjściu z samochodu, więdząc tylko, że jest gdzieś między "tyłem" Wielkiego Wozu, a głową Lwa. Była dużym, okrągłym obiektem. Jej jasność oceniłem lornetką na 7.5 mag, a średnicę jej głowy na 20'.

Mam ją zapisaną jako obowiązkowy obiekt na zlocie :)

Kom.thumb.jpg.1a0c12b82659d2cfb7b2ee64efb38bcc.jpg

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sferoida napisał:

Mówisz i masz, akurat po 3 pojawiło się okienko pogodowe

 

Noś fajniusi trójkącik ustrzelił :) 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Też "strzeliłem" sobie pamiątkową fotkę komety... Nikon D 3200 + kit 18-55@45 mm, trochę przycięte po stackowaniu.

53 klatki, ISO 3200, f/5, 20 s.

1.thumb.jpg.d7f974efdd3bab8d3ff823497906e121.jpg

  • Like 2

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dawno wróciłem z dworu, gdzie przyglądałem się tej komecie lornetką 10/50. Znalazłem ją bardzo szybko, wiedząc tylko, że przeszła obok Raka (pierwsza mapka w tym wątku) i że była przy M108 i M97. W lornetce jest bardzo jasna i że tak powiem "napuszona". Podglądałem ją co chwilę przez około godzinkę, kiedy to zyskiwała na wyrazistości, choć ciągle była okrągłym obiektem jaśniejącym ku centrum.

Czy wiadomo jaką ma obecnie jasność?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dawno wróciłem z dworu, gdzie przyglądałem się tej komecie lornetką 10/50. Znalazłem ją bardzo szybko, wiedząc tylko, że przeszła obok Raka (pierwsza mapka w tym wątku) i że była przy M108 i M97. W lornetce jest bardzo jasna i że tak powiem "napuszona". Podglądałem ją co chwilę przez około godzinkę, kiedy to zyskiwała na wyrazistości, choć ciągle była okrągłym obiektem jaśniejącym ku centrum.
Czy wiadomo jaką ma obecnie jasność?

Ja oceniłem jej jasność na 6.8 mag przy głowie 18'

Wysłane za pomocą mTalk
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.03.2017 o 22:48, wessel napisał:

Kometa ok. 22:30 CET. 24.03.2017

Setup Veloce RH200, ATIK ONE 9M na ASA DDM 60. Moduł Comet Tracking był w użyciu. Obróbka modułem Comet Alignment PixInsight.

Czasy: kometa 12x300 L , RGB 4x300 na kanał. Dla tła : LRGB 5x300 na każy kanał.

po prawej na dole widze jakis pyl. to jej ogon?

poza tym brakuje mi kilku galaktyczek i gwiazdek na Twoim :) (spostrzezenie zapozyczone z sasiedniego forum)

anigif.gif.04c40d8d099d8e35976b9f3f6ce1d032.gif

 

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)