Skocz do zawartości

DRAWIEŃSKI PARK CIEMNEGO NIEBA


Rekomendowane odpowiedzi

Obserwatorium w Chalinie znajduje się na terenie http://www.ciemneniebo.pl/pl/obszary-cn-000/cn-005-ocn - czyli parku Ostoja. Podczas pobytu tam i budowy obserwatorium, widziałem niebo w Chalinie - akurat trafiliśmy na jedną pogodną noc. Niebo było po prostu rewelacyjne. Dawno czegoś takiego nie widziałem w Polsce.

Jacek Pala

http://www.scopedome.com

tel. +48 602 315 947

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Niedługo Święta. Pozwólmy tym z Gminy i sobie na trochę refleksji.. Nie dokładajmy im teraz nowych obowiązków, jak widzicie nic zdjąłem baneru, jest w centralnym miejscu, więc temat traktuje poważnie i do tematu powrócimy po Nowym Roku.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy to m.in . zatomski projekt jest przedstawiony w materiale na Onecie?

Pod linkiem widzę, że co prawda jest to w dziale "kobieta", ale może dlatego, że astronomia to też kobieta. Ale poza tym jest to na stronie głównej, więc wyjątkowo - szacun dla onetu. Można przymknąć oko na niektóre głupoty, które są w samej infografice :) 

 

http://kobieta.onet.pl/dom/zanieczyszczenie-swiatlem-grozne-dla-ludzi-i-zwierzat-czym-jest-to-zjawisko/gjlbhb

 

 

 

Rest In Space,

Maquu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Myślę, że Admin na zlocie rzuci jakimiś konkretami... Miały być po świętach :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas jestem w kontakcie z biurem promocji. Wcześniej nadałem temat Pani Alicji. Przygotuję się, bo być może (w piątek) będzie  Burmistrz i przedłożę szanse i zagrożenia jakie niesie za sobą taki park/ostoja.

Należy mieć jednak na względzie, że takie działanie to nie tylko możliwości ale i obostrzenia, dotyczące szczególnie miejscowego przemysłu i wytwórczości. Pal licho gospodarstwa agroturystyczne tu nie chodzi o nich. Chodzi o firmy i instytucje! A ci ludzie nie pływają w dostatkach.

Przykład: W Izdebnie Tomasz Zaraś skarżył się mi kiedy jeszcze byłem prezesem PTMA Poznań, że strażacy w remizie uruchomili sobie sporą lampę, czy reflektor co jest zakazane w "ostoi" .

To jeden z wielu konfliktów, które mogą nastąpić. Ludzie nie do końca czują i rozumieją potrzebę powstania takiej "ostoi",  wolą chronić swoje posesje i firmy.  Gdzie ludziom nie wiedzie się tak dobrze, kwitnie handel złomem. Bez oświetlenia posesji miejscowy blacharz moze np. stracić połowę półproduktów.

W jakimś stopniu ich rozumiem, niemniej jednak przedłożę w piątek argumenty, jeśli będzie Pan Burmistrz.

Skąd me lekkie , że tak piwem opory: Ja liczę na zloty do mojej emerytury i dalej. Chcę kontynuować zatomską tradycję astronomiczną , opartą o FA. Wiem że tam gdzie wchodzą w grę konflikty interesów, współpraca zaczyna się ochładzać. Robimy dobrą robotę -zostańmy w ich pamięci jako "zakręcone Gwiazdory" , pozytywne krejzole a nie ludzie, którzy chcę im życie przekopać jak ogródek na wiosnę. 

  • Like 3

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli włodarze powiedzą zdecydowanie "nie" to niestety nic nie zrobimy. Ale jeżeli "tubylcy" będą popierać nasz projekt to jest szansa, że coś uda się wskórać. 

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, szdom1 napisał:

Jeżeli włodarze powiedzą zdecydowanie "nie" to niestety nic nie zrobimy. Ale jeżeli "tubylcy" będą popierać nasz projekt to jest szansa, że coś uda się wskórać. 

Szymek żaden tamtejszy tubylec (no może Pyra Pani Jadło i tych dwóch co w nocy przychodzą-czytaj "daj fajkę albo piwo") nie zgodzi się na ten park.

Astrokurnik + kilka astrojajek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Anva napisał:

Szymek żaden tamtejszy tubylec (no może Pyra Pani Jadło i tych dwóch co w nocy przychodzą-czytaj "daj fajkę albo piwo") nie zgodzi się na ten park.

Hmmm... Wydaje mi się, że to jednak władza będzie miała większe opory. Czy mieszkańcom robiło by różnicę czy mieszkają w ostoi ciemnego nieba czy nie? Zatom nie jest miejscowością, która rozwija się ekonomicznie. Tam postawić można jedynie na turystykę a w tym przypadku nasz projekt mógł by jedynie pomóc.

  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, szdom1 napisał:

Hmmm... Wydaje mi się, że to jednak władza będzie miała większe opory. Czy mieszkańcom robiło by różnicę czy mieszkają w ostoi ciemnego nieba czy nie? Zatom nie jest miejscowością, która rozwija się ekonomicznie. Tam postawić można jedynie na turystykę a w tym przypadku nasz projekt mógł by jedynie pomóc.

Obyś miał rację:)

Astrokurnik + kilka astrojajek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tych za i przeciw to myślę, że argumentacja jest tylko za i dla mieszkańców i dla władzy.
Pisanie tu o ewentualnych inwestycjach przemysłowych dla mieszkańców jest bardzo chybione - czemu? - Zatom leży (gdyby ktoś zapomniał) na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego i co za tym idzie nic przemysłowego tam powstać nie może i WIELKA KROPKA!

Należy tylko uzmysłowić to i drawieńskim urzędnikom i mieszkańcom Zatomia.
Należy pokazać oszczędności niezbyt bogatej gminy jaką da sama tylko zmiana oświetlenia na ekologiczne/oszczędne.
Należy pokazać mieszkańcom, że tylko rozwój agroturystyki oprócz upraw i złomiarstwa do tej pory prowadzonych ich sytuację materialną poprawi.
A w co mogą zainwestować? Jaką pomoc mogą uzyskać?
Konie, kajaki, miejscówki astro, grzyby, ryby, trasy rowerowe (wypożyczalnie rowerów), cisza i spokój, którego coraz częściej ,,zarobieni" turyści szukają. I na ten cel mogą pozyskiwać fundusze.

Jak powstanie kilka takich ,,ośrodków spokoju" będzie potrzeba sprzątaczek, złotych rączek, zaopatrzeniowców, przewodników, instruktorów, trenerów, powstanie sklep z prawdziwego zdarzenia itp.

Na terenie Zatomia żyje około 100 mieszkańców - wszystkich. Jeśli podejdą do sprawy poważnie to praca będzie, dojdzie regionalne rękodzieło czy też inne dodatkowe usługi, których potrzebują ewentualni przyszli turyści.

Szanowni Państwo, tak działają małe miejscowości na całym świecie, kto nie jeździł to niech poczyta, kto jeździł wie.

Panie Administratorze - Robert: 
Czy w podobnym stylu i z taką argumentacją prowadziłeś do tej pory rozmowy czy wymieniałeś korespondencję?
Czy jakaś prasa czy inne media o rozpoczętych rozmowach została powiadomiona? Wszyscy wiemy, że nacisk powyższych bardzo aktywizuje....
Czy został nawiązany kontakt z osobami z postów wyżej, które mają już to za sobą, znają przepisy i pomoc zaoferowały?

Czy tylko tajemnicza Pani Alicja ze strony Drawna jest w temacie po niezobowiązującej rozmowie telefonicznej????
A tym samym jesteśmy w punkcie i dacie rozpoczęcia tematu :(

Jeśli ten temat mamy wreszcie ruszyć i jest dla nas poważny proponuję wreszcie go zacząć i zaprosić do Zatomia przygotowanego do tematu przedstawiciela gminy, pana Sołtysa, radę sołecką, przedstawiciela lokalnej prasy i wyłożyć kawę na ławę, podać/ustalić plan działania i terminy.
Jest czas na to w piątkowy dzień zlotu:

piątek 31.03.2017

 

13.00 Czas Wolny/ nieformalne wycieczki szklakiem po Parku Narodowym dla chętnych traperów, fotografów i miłośników przyrody.

 

Właśnie w ten dzień i o tej godzinie można spotkanie zorganizować. Jeśli nie zaczniemy wreszcie w ten sposób to temat zamknijmy i zakryjmy bo żal niestety go czytać - niemal pół roku zostało zmarnowane :(

  • Like 3

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek, to o czym piszesz argumentowałem już podczas drugiego zlotu.  Byliśmy zaproszeni na spotkanie z Panem Burmistrzem, Panią Sołtys  i miejscowymi przedsiębiorcami.

Z ramienia FA w delegacji był obecny śp. Heniek i Kolega Felcia. Roztoczyłem piękną wizję  enklawy ciemności, z obserwatorium z rozwojem agroturystyki i...nic.

To samo o ile wiem próbowało zrobić na własną rękę PTMA Szczecin. Oni mieli nawet spotkanie z ważnym oficjelem z Waszego województwa. Efekty?

W Zatomiu i okolicach nie  zauważyłem żadnych instalacji astronomicznych z logiem PTMA, znaczy się pewnie grochem o ścianę. 

Wiadomo, że wszytko wygląda fajnie gdy jest ideowo i entuzjastycznie głoszone. W praktyce każdy pilnuje swojego podworka i dba o swoje posesje.

Ja nie pisze tu o fabryce mydła i powidła. Ale o małych zakładach rzemieślniczkach i gospodarstwach rolnych i ogrodniczych  chroniących swój majątek. Wczytaj się proszę w założenia parku i jego ograniczenia.

 

A tu proszę fajny artykuł o konflikcie interesów. Szklarnie których pewnie wiele w Drawnie.

http://www.portalspozywczy.pl/owoce-warzywa/wiadomosci/citronex-czechom-przeszkadza-swiatlo-ze-szklarni-pomidorow-pod-bogatynia,125863.html

Było to co prawda dementowane przez Izerski park  ale z powietrza takie perełki się nie biorą...  

 

Wiem, że próbujesz po raz któryś akcentować moją "skrajną indolencję" ale ja patrze na sprawy Zatomia z punktu widzenia FA i naszych zlotów oraz relacji z samorządem i wierz mi nie bardzo mi to pasi....

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ignisdei napisał:

 

Wiem, że próbujesz po raz któryś akcentować moją "skrajną indolencję"

Jeżeli tylko taki wniosek wyciągnąłeś z mojej wypowiedzi to Ci bardzo współczuję :( 
Jestem ostatni, który swoje ewentualne anse do kogoś na forum publicznym roztrząsa i jeśli tak twierdzisz pokaz mi post, w którym miało to miejsce.

Chciałem tylko wiedzieć - przeczytać odpowiedź na 3 - słownie trzy postawione przeze mnie pytania, aby być zorientowanym czy coś od świąt jak pisałeś wyżej się w temacie konkretnego działo - nie co było kiedyś i co robiło PTMA Szczecin...    a tu jeb - podły user Jacek szuka wad u Admina :(

Jeśli tak to odbierasz i konkretów nie przeczytałem - przepraszam wszystkich za zamieszanie, za próby akcentowania skrajnej indolencji Administratora i zamknijmy ten mój nieszczęsny temat. Jest zbędny. Myślałem, tak jak się deklarowałeś, ze temat Ci ,,pasi", zobowiązywałeś się - co widać wyżej do konkretnych działań po świętach, nie co zrobiłeś 7 lat temu na II zlocie.

 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niczego nie chcę zamykać, obiecałem że porozmawiam w tej sprawie z Burmistrzem gdy będzie na piątkowym ognisku, chcę zainteresować go pierwszym stopniem partnerstwa w ochronie ciemnego nieba, niech: Przyjrzą się sprawie, poczytają biuletyny i przyjmą delegacje  według wytycznych stopnia podstawowego


ale nie będę już robił żadnych zbiorowych konferencji, ponieważ to...przerabiałem.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ignisdei napisał:

Ja niczego nie chcę zamykać, obiecałem że porozmawiam w tej sprawie z Burmistrzem gdy będzie na piątkowym ognisku, chcę zainteresować go pierwszym stopniem partnerstwa w ochronie ciemnego nieba, niech: Przyjrzą się sprawie, poczytają biuletyny i przyjmą delegacje  według wytycznych stopnia podstawowego


ale nie będę już robił żadnych zbiorowych konferencji, ponieważ to...przerabiałem.

Robert, przerabiałeś to kilka lat temu. Być może coś się jednak od tego czasu zmieniło? Być może przez te lata nic nie ruszyło do przodu bo Pan burmistrz nie był w temacie "atakowany". (czytaj w pozytywnym słowa znaczeniu) Być może gdyby "za" była nie tylko skromna grupka zapaleńców z FA ale i lokalna społeczność, media oraz lokalni przedsiębiorcy sprawa była by do ogarnięcia. 

Może jakieś spotkanie kilku, kilkunastoosobowe tak jak Jacek pisał władze gminy, wsi, przedsiębiorcy, może media i kilka wygadanych osób z FA. Ty akurat masz "gaduchę" i myślę, że przy pomocy kilku osób naprawdę można by było coś zdziałać.

pzdr.

  • Like 2

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...
  • 7 miesięcy później...
W dniu 23.03.2017 o 07:52, ignisdei napisał:

Przykład: W Izdebnie Tomasz Zaraś skarżył się mi kiedy jeszcze byłem prezesem PTMA Poznań, że strażacy w remizie uruchomili sobie sporą lampę, czy reflektor co jest zakazane w "ostoi" .

To jeden z wielu konfliktów, które mogą nastąpić. Ludzie nie do końca czują i rozumieją potrzebę powstania takiej "ostoi",  wolą chronić swoje posesje i firmy. 

Postanowiłem podgrzać temat, właśnie dziś, kiedy to w Izdebnie, wymianie zostały poddane wszystkie stare oprawy na nowe LED-owe, z barwą światła do 4000 K. Ze wskaźnikiem ULOR 00! Mało tego, wymieniono wszystkie oprawy w sołectwie Chalin, gdzie powstało obserwatorium. Jak się okazało, program wymiany lamp ulicznych, obejmie całą Gminę Sieraków, to ponad 900 opraw!  Przerosło to moje najśmielsze oczekiwania w kwestii ochrony ciemnego nieba.

Poza tym, pracownicy Urzędu Miasta, odpowiedzialni za promocję, próbują swoich sił w konkursach, np. do Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej, próbują promować Ostoję Ciemnego Nieba, jako rarytas turystyczny. Osoby działające w lokalnym Uniwersytecie Trzeciego W. po raz kolejny tworzą przewodnik po naszych okolicach. To już druga edycja pozycji pod tytułem ''Sieraków Znany i Nieznany''- sami prosili, abym przygotował znowu, tym razem jeszcze obszerniejszy materiał o Ostoi CN. Gdyż tego wątku, nie mogło tam zabraknąć. Ludzie pozytywnie  postrzegają zmiany jeśli chodzi o poprawę widoczności na drodze i na niebie. Zastępca Burmistrza, nawet zrobił mały konkurs, aby ludzie  sami sobie wybrali, jaki chcą mieć rodzaj lamp przy jednej z głównej dróg przy Kościele. Mieszkańcy, chętnie się udzielają w ankiecie :)

Wychodzimy z astronomią lokalną, coraz dalej! Np. w ubiegłym roku, zorganizowaliśmy z Regionalnym Muzeum w Międzychodzie (miasto powiatowe) noc muzeów o profilu astronomicznym- z wyjazdem do obserwatorium w Chalinie, a na zakończenie wystawy dał nam koncert Przemysław Rudź :)

Czy sam, fakt, że powstały te strefy ochronne w mojej gminie,zwane wyżej Ostoją Ciemnego Nieba, czy to, że postawiono tam obserwatorium a w planie są kolejne ciekawe rzeczy w kwestii popularyzacji astronomii w naszej gminie- o których chwilowo nie mogę pisać publicznie :) Czy to wszystko, nie skłania, aby spróbować swoich sił? Wszystkich trzeba przekonać cierpliwie i dyplomatycznie, zawsze się znajdzie jakiś oponent, taki, który z samego swojego usposobienia, będzie próbował namieszać! Ale nie należy się tym zrażać. Zaś epizod z lampą na remizie, był totalną samowolką, ponad to, od dłuższego czasu, już nie  świeci w okolicy. Albo ją zdemontowali, albo się zepsuła, czego serdecznie jej życzę :)

Z astronomicznym pozdrowieniem!

Tomek Zaraś

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dodanie słów otuchy i przykład, ze można :) Trzeba tylko chcieć a przynajmniej się do tego zabrać/zacząć...........

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)