Skocz do zawartości

Moje trzy pierwsze szkice - M36, M37, fragment M45


Szponix

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś rozpocząłem swoją przygodę z astroszkicami, w związku z czym chciałbym prosić Was o pomoc, komentarz, podpowiedź czy konstruktywną krytykę itd. Proszę jednak wziąć pod uwagę, że to moje PIERWSZE podejście do tematu i już wiem, że chciałbym to dalej rozwijać. No ale nie od razu Rzym zbudowano...

Jako cel wybrałem dwa mało efektowne (chociaż czy ja wiem!) obiekty, nie chciałem rzucać się na jakieś galaktyki czy mgławice (tym bardziej, że niebo było wprawdzie cudowne, ale seeing rewelacyjny już nie był). Udało mi się też naszkicować FRAGMENT M45 (po prostu nie zmieścił mi się w "kadrze", a nie mam większego okularu, niż ten dołączony do dziesięciocalowej synty).

 

Po zeskanowaniu odwróciłem jedynie kolory, jeśli coś jeszcze powinienem zrobić, proszę o pomoc. Z góry dziękuję!

 

CCI23112016_0002_czarnobiale.jpg

 

CCI23112016_czarne.jpg

 

CCI23112016_0001_czarnobiale.jpg

  • Like 9

Synta 10" rozsuwana + Discovery 10x50

Okulary:
zestawowe: 25mm, 10mm
ES: 6,7mm
Pentax: XW 5mm

 

Filtry: O-III, polaryzacyjny Orion (1-40%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Szponix napisał:

jeśli coś jeszcze powinienem zrobić, proszę o pomoc. Z góry dziękuję!

Szkicować dalej - jak najwięcej i prace zamieszczać tu :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Szponix napisał:

Po zeskanowaniu odwróciłem jedynie kolory, jeśli coś jeszcze powinienem zrobić, proszę o pomoc.

Jak na pierwsze podejście, jest więcej niż świetnie. 

A co można poprawić? Na pewno zróżnicowanie jasności gwiazd - szczególnie w szkicu Plejad dość słabo czuje się kontrast między najjaśniejszymi gwiazdami (które przecież są żarówami!) a drobnicą. Podobnie jest w przypadku M36. Nie bój się rysować mocniejszych kropek, nie bój się też podbić nieco najjaśniejsze gwiazdy w obróbce na komputerze. Daj sobie też nieco więcej czasu podczas rysowania - z pewnością da się uważniej zaobserwować gradację jasności.
Najfajniej wyszła M37 w mniejszym powiększeniu - złapałeś zróżnicowanie gwiazd i od razu szkic jest bardziej żywy.

Powodzenia w dalszych próbach!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Jacek E. napisał:

Szkicować dalej - jak najwięcej i prace zamieszczać tu :)

Wiadomo, ćwiczenie czyni mistrza :)

 

7 godzin temu, sferoida napisał:

Dokładnie tak jak Jacek pisze, dzielić się jak najwięcej.

PS. Szablon karty bardzo profesjonalny, już jest dla mnie wzorem. 

Nie jest autorski, więc może podlinkuję źródło:

https://pcwobservatory.files.wordpress.com/2010/12/observing-template.jpg

 

5 godzin temu, Panasmaras napisał:

Jak na pierwsze podejście, jest więcej niż świetnie. 

A co można poprawić? Na pewno zróżnicowanie jasności gwiazd - szczególnie w szkicu Plejad dość słabo czuje się kontrast między najjaśniejszymi gwiazdami (które przecież są żarówami!) a drobnicą. Podobnie jest w przypadku M36. Nie bój się rysować mocniejszych kropek, nie bój się też podbić nieco najjaśniejsze gwiazdy w obróbce na komputerze. Daj sobie też nieco więcej czasu podczas rysowania - z pewnością da się uważniej zaobserwować gradację jasności.
Najfajniej wyszła M37 w mniejszym powiększeniu - złapałeś zróżnicowanie gwiazd i od razu szkic jest bardziej żywy.

Powodzenia w dalszych próbach!

Dziękuję za cenne uwagi, na pewno wezmę je pod rozwagę. Faktycznie, gdy dziś "na świeżo" spojrzałem na plejady, wydają się takie "wyprane pięć razy w wybielaczu". Będę starał się rysować mocniejsze kropki (gdy oczywiście obiekt będzie tego wymagał), może jeszcze raz spróbuję z fragmentem plejad (i wrócę ponownie do nich, gdy już zmieszczą się w pełni w "kadrze", po zakupie lepszego okularu). I dziękuję za "powodzenia"! :)
Na świeżo też spojrzałem na tekst w moim wpisie, chyba jednak byłem zmęczony ;)

Synta 10" rozsuwana + Discovery 10x50

Okulary:
zestawowe: 25mm, 10mm
ES: 6,7mm
Pentax: XW 5mm

 

Filtry: O-III, polaryzacyjny Orion (1-40%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)