Skocz do zawartości

C/2016 U1 (NEOWISE)


pguzik

Rekomendowane odpowiedzi

  • pguzik przypiął ten temat

Poprzedniej nocy po 22 zrobiło się dość niespodziewanie czyste niebo. Kiedy zauważyłem przez okno, że widać gwiazdy. Po sprawdzeniu zdjęć satelitarnych i prognozy ICM postanowiłem wybrać się na północny wschód od Krakowa.

Wyruszyłem razem z Kraterem jeszcze przed północą. Pojechaliśmy "w nieznane", więc trochę czasu zajęło nam odnalezienie dogodnej miejscówki. W końcu wylądowaliśmy na niewielkiej łące w miejscowości Rachwałowice niedaleko Koszyc, prawie 50 km w linii prostej na północny wschód od centrum Krakowa.

 

Niebo było bardzo ładne, SQM-L pokazywał na początku 21.13, później 21.22. Celem wyjazdu była właśnie kometa C/2016 U1 (NEOWISE). Kiedy już nasze oczy zaadaptowały się do ciemności, wycelowałem w jej kierunku 33 cm teleskop i jak się okazało, było ją widać, choć była obiektem słabym i mocno rozmytym. Była za to dość duża. Jej jasność oceniłem na 11.6m, a średnicę jej głowy na około 4'. Po pół godzinie było wyraźnie widać, że zmieniła położenie. Coś czuję, że za kilka dni będzie ją widać bez większego problemu ;).

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kometa C/2016 U1 (NEOWISE) robi się coraz ciekawsza. Na dzień dzisiejszy jest ona prawdopodobnie najjaśniejszą kometą na naszym niebie. W ostatnich dniach kilku obserwatorów oceniało jej jasność wizualnie na około 10.5m. Dziś rano (9 XII 2016) Michael Jager zrobił takie zdjęcie:

michael-jAcger-2016U129161209ut424s120_1481264178.jpg

http://spaceweathergallery.com/full_image.php?image_name=michael-jAcger-2016U129161209ut424s120_1481264178.jpg

Autor ocenił, że jasność komety wynosi już około 9.5m. Średnica jej głowy na zdjęciu to trochę więcej niż 5'. Z dala od miast powinna zatem tuż przed świtem być już widoczna w nieco większych lornetkach (a może i w 10x50). Szkoda tylko, że z pogodą słabo, a za 3 noce Księżyc będzie już świecił do samego świtu.

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po Wolarzu się szwenda... jak ktoś ma pogodę przed świtem dość wysoko :)

Kom.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ostatniej nocy nad ranem wybrałem się drugi raz na obserwacje (znów z Kraterem), tym razem na północny wschód od Krakowa, do odległej o kilkanaście km od centrum miasta miejscowości Biórków Mały. Tym razem celem była kometa C/2016 U1 (NEOWISE).

Warunki były całkiem niezłe (choć wyraźnie gorsze niż wieczorem na Koskowej Górze). Na niebie świecił Księżyc 5 dni przed nowiem, jednak jego wpływ na jasność nieba nie był zbyt duży. Pomiar SQM-L pokazał 20.5 mag/"2. Przejrzystość była jak na okolice podkrakowskie całkiem niezła.

Kometę odnalazłem w teleskopie w kilkanaście sekund. Po wycelowaniu teleskopu w interesujący rejon, pokazała się w okularze natychmiast, choć świeciła wtedy jeszcze tylko 15 stopni nad horyzontem. Z upływem czasu widać ją było coraz lepiej. Była obiektem umiarkowanie skondensowanym, dość dużym i okrągłym. Przed świtem udało mi się ją wypatrzeć także w lornetce jako obiekt dość słaby, jednak zerkaniem oczywisty. Jej jasność oceniłem lornetką 10x50 na 8.5 mag, a średnicę jej głowy na 6'. Z oszacowania w 33 cm teleskopie wyszło mi 8.9 mag i 4' średnicy.

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja widziałem. I swoje widzenie opisałem tu: 

A temat ucichł, bo kometa zrobiła się praktycznie nieosiągalna z terenu Polski. Jutro przed świtem będzie świeciła w Wężowniku zaledwie 5 stopni nad horyzontem zapewne ginąc w poświacie nad horyzontem.

Swoją drogą ciekawe czy ktoś ustrzelił jej przedwczorajszą konjunkcję z M14.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • pguzik odpiął ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)