Skocz do zawartości

Jakie akcesoria do teleskopu Sky-Watcher N-114/500 EQ-1


Elnino

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich! 

Jest to mój pierwszy post na forum, więc się może przedstawię: Krzysiek - nie jestem fachowcem w dziedzinie astronomii (nawet amatorem za bardzo nie jestem:)), zarejestrowałem się na tym w forum aby uzyskać pomoc w konkretnym temacie.

Drodzy forumowicze, potrzebuję waszej pomocy w następującej sprawie, moja oblubienica zakupiła sobie niedawno teleskop ( Sky-Watcher N-114/500 EQ-1 ) i rozpoczęła przygodę z obserwacjami nieba. Ponieważ zbliża się okres upominkowy chciałem zakupić jej jakieś akcesoria do tego teleskopu. Niestety jestem w dużym stopniu zielony w temacie, i nie chciałbym zakupić bubla. Prosiłbym was o pomoc w wyborze akcesorii (doradzeniu - odradzeniu).

Moje typy:

Torba na teleskop     http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1647&lunety=Torba_do_transportu_teleskopu_d%B3ugo%B6ci_110_cm_(TPL)     (Jednak w opisie nie występuje teleskop który mnie interesuje)

Okular     http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=588&lunety=Okular_Sky-Watcher_WA_66_6_mm_1,25%27%27  i/lub   Okular Vixen NPL 8 mm 1,25" (Vixen`a gdzieś polecano w internecie, natomiast ten pierwszy to tylko propozycja ze sklepu).

Filtr  -  nie mam pojęcia

Lornetka - ?

 

Generalnie to tylko moje propozycje, i nie wiem w jakim stopniu są one sensowne. Proszę o pomoc i poradę. Dodam że zestaw który posiada jest standardowy bez dodatków.

 

Pozdrawiam Krzysiek!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli od zakupu nie mineło 14 dni to namów ją żeby oddała ten teleskop do sklepu (jeśli był kupiony wysyłkowo) i dozbierała do lepszego, ewentualnie dołóż jej kilka stów do lepszego, bo dyplomatycznie mówiąc nie wybrała za dobrze. Teleskop, który wybrała, jest nierozwojowy i nie daje komfortu podczas obserwacji (drgania obrazu ze względu na kiepski montaż EQ1), wymaga stosowania drogich okularów (minimum połowa ceny teleskopu za jeden okular) ze względu na dużą światłosiłę. Jeśli oglądanie nieba wciągnie Twoją Lubą to wcześniej czy później skończy się to kupnem lepszego teleskopu. Za 500 zł więcej niż zapłaciła, czyli za około 1000 zł, można już kupić porządny teleskop, który nie będzie irytował drgającym obrazem przy każdym dotknięciu gałki do ustawiania ostrości. Wierz mi, że takie drgania mogą irytować.

Druga moja propozycja to zakup filtra do obserwacji Słońca i plam na Słońcu  http://www.astrokrak.pl/sloneczne/2465-filtr-sloneczny-baader-do-newton-sw-114mm.html do filtra masz dołożone ładne pudełeczko, które zabezpieczy go przed zniszczeniem. Do tego na  gwiazdkę, jeśli filtr foliowy ma być pod poduchę na mikołaja, możesz dokupić filtr na okular (FILTR BAADER SOLAR CONTINUUM)  http://www.astrokrak.pl/639-filtr-baader-solar-continuum-540nm-125q-.html który podniesie kontrast plam na Słońcu. Używany kupisz za około 150 złotych. Filtra na okular nie wolno używać bez tego foliowego filtra slonecznego na przód teleskopu.

Jeśli zdecydowałbyś się na zakup okularów to proponuję kupno używanego VIXEN'a z serii NVL lub SVL w cenie 300-350 zł. Ogniskową okularu musisz dobrać do obiektu, który Luba będzie lubić. Jeśli ma to być np. Jowisz + księżyce to może być to okular o ogniskowej około 7mm. Do mniejszych powiększeń (przeglądu nieba) i oglądniecia galaktyki Andromedy pewnie odpowiednia będzie ogniskowa od 20 do 25 mm. W internecie są dostępne symulatory teleskopu (tj. w sklepach astrono lub na forach astro np. http://teleskop.astromaniak.pl ) i po wpisaniu parametrów teleskopu i okularu zobaczysz sobie jaki będzie widok przez ten wybrany okular. Przez tani okular tylko gwiazdki w środku pola widzenia będą punktowe. Te bardziej oddalne będą kometkami.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podlinkowany przez Ciebie okular Sky-Watcher WA 6mm 66* to bardzo przyzwoity budżetowy okular na początek i Twoja oblubienica z powodzeniem wykorzysta go nawet w lepszym sprzęcie  niż ten, który kupiła. Pomimo stosunkowo niskiej ceny jest jasny, kontrastowy i ze stosunkowo dużym polem widzenia. W teleskopie o ogniskowej 500mm daje dość uniwersalne powiększenie ok. 80x, które pozwoli na dostrzeżenie szczegółów Księżyca, pierścienia Saturna czy pasów na Jowiszu, a i niektóre mgławice też ładnie pokaże (np. M42 w Orionie). Teleskop, a zwłaszcza montaż rzeczywiście nie jest najwyższych lotów, ale od czegoś trzeba zacząć. Co do okularu zaś to moim zdaniem w sklepie dobrze Ci doradzili.  Sam takiego używam z kilka razy droższym teleskopem i spisuje się bardzo przyzwoicie. Lepiej, niż niektóre okulary sprzedawane w sklepach po dwu- trzykrotnie wyższej cenie.

Co będzie widać przez ten teleskop oraz różne okulary możesz sprawdzić tutaj:

http://teleskop.astromaniak.pl/

  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey!

 

Dziękuję za odzew. Oczywiście jeżeli chodzi oddanie teleskopu czy też zamianę na droższy to nie wchodzi w grę - generalnie na początek miał być tańszy bo nie wiadomo jak z zapałem będzie :) - jak bakcyla nie łyknie to się dużo nie straci. 

Przeczytałem wasze propozycje i na 99% wybór padnie na okular Sky watcher, aktualnie przebywamy w Niemczech i jest on dostępny, natomiast wymienione filtry słoneczne  - nie mogę znaleźć (a wydaje mi się że to bardzo dobra opcja bo poszerza spektrum możliwości na dzienne obserwacje więc chyba będzie na gwiazdkę ;)

 

Dzięki jeszcze raz za rady, w razie pytań będę się jeszcze  tu zgłaszał.

Czystego nieba i owocnych obserwacji życzę!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)