Welcome to Forum Astronomiczne

Zarejestruj się w naszej astronomicznej społeczności , aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji.

Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mogła/mógł:

Tworzyć nowe tematy, pisać w istniejących, oceniać posty innych userów , wysyłać prywatne wiadomości, aktualizować statusy, korzystać z poczty, zarządzać swoim profilem i wiele, wiele więcej!

jolo

AstroHub 4.0 - założenia

93 postów w tym temacie

ah4.jpg

Już prawie rok powoli mija od wersji 3.0, astroszopka funkcjonalna i trzeba sobie jakieś zajęcie na zimowe wieczory znaleźć. Więc trwają prace na AstroHubem 4.0. Po przeanalizowaniu sondy i kilku dyskusjach zdecydowałem, że wersja 4.0 to będzie ewolucja, a nie rewolucja. Na razie powstaje projekt, a poniżej lista funkcjonalności i zmian (na pomarańczowo) w porównaniu z wersją 3.0:

• całość będzie w takiej samej obudowie Z-112A, a rozkład gniazd wyjściowych będzie identyczny jak w wersji 3.0
  • całość zasilana będzie napięciem 11-14V DC przez gniazdo XLR. Maksymalny prąd pobierany przez wszystkie dołączone urządzenia zwiększono do 15A
  • AH4.0 będzie zawierał zabezpieczenia przed zbyt wysokim napięciem zasilania, przed zmianą polaryzacji oraz nadprądowe
  • 4 wyjścia DC 12V zostają, z tym że jedno nie będzie wyłączane - napięcie na nie podawane będzie cały czas. Obciążenie jak było - maks. 5A na wyjście
  • wyjście DC numer 4 będzie posiadało osobny czujnik pobieranego prądu, który może się przydać na przykład jeśli chcemy monitorować prąd pobierany przez kamerkę, albo przez montaż (wzrost prądu pobieranego przez montaż może świadczyć o jakiś problemach mechanicznych)
  • 4 wyjścia PWM zostają, obciążenie max 4A na wyjście, drobna różnica jest taka że kluczowany jest plus zasilania a nie masa
  • zostają dwa wyjścia na silniki krokowe, zwiększone jest obciążenie maksymalne do 1A
  • wyjście na silnik DC zostaje jak było
  • wejścia na czujniki 1 i 2 zostają jak były. Do wejścia 3 można podpiąć będzie czujnik DS1820 albo kolejny czujnik DHT22
  • wewnątrz AH4.0 będzie dodatkowy czujnik temperatury umieszczony przy elementach mocy do monitorowania temperatury urządzenia
  • wyjście COMM zostaje jak było
  • wyjścia 5V i napięcia regulowane zostają jak były, zwiększono obciążalność do 3A
  • wewnątrz nie będzie wyjścia EXT na panel LCD. Zamiast tego w AH4.0 będzie standardowo umieszczony wyświetlacz TFT 320x240px
  • AH4.0 również standardowo będzie posiadał zamontowany moduł GPS (chyba że ktoś zdecyduje się nie chcieć, to będzie się można dogadać)

Większe zmiany będą w środku:

• wszystkie elementy wymienione na SMD (oprócz złącz). Dzięki temu zrobiło się miejsce na dodatkowe elementy i jeszcze jest sporo miejsca na zwariowane pomysły (myślałem o dodaniu tunera FM :)
  • sterowniki silników krokowych i DC wymienione na wersje LD MOS (większa sprawność)
  • tranzystory wyjściowe DC i PWM wymienione na wersje CMOS SMD o niskiej rezystancji w stanie przewodzenia (0.008 oma)
  • zrezygnowałem z gotowych modułów ACS i przetwornic DC i elementy te są montowane na płytce, dzięki czemu mam wpływ na podzespoły z których są zbudowane

Prace trwają :) 

9 osób lubią to

1 godzinę temu, jolo napisał:

ah4.jpg

Jest to/ta piękne :) Czy mogę wykorzystać jako tapetę ????

Hmm to trzeba sie będzie już zapisać do kolejki po takowy :-D 

45 minut temu, Jacek E. napisał:

Jest to/ta piękne :) Czy mogę wykorzystać jako tapetę ????

A to masz w lepszej rozdzielczości :) ah40.png

28 minut temu, Killerus napisał:

Hmm to trzeba sie będzie już zapisać do kolejki po takowy :-D 

Jeszcze sporo rzeczy do zrobienia :)

2 osoby lubią to

No właśnie, kiedy przyjmujesz zapisy Łukaszu?:))

Nie wcześniej, niż powstanie pierwszy działający prototyp :) 

Hehe....Znając z forum Ciebie może to być szybko

Od dzisiaj monitoruję ten wątek...;)

A nie myślałeś Łukasz o obsłudze silnika focusera pilotem radiowym? Różne częstotliwości pozwolą na nie powielanie funkcji pilota....

Myślałem raczej o pilocie IR i odbiorniku IR na krótkim kabelku do zamontowania. Sprzętowo nic nie trzeba zmieniać, bo będzie to podłączane do wejścia Manual Control, jedynie kwestia oprogramowania. 

Kolega kolegi z FB zwrócił mi uwagę, że coś takiego jak AstroHub już powstało dawno temu http://www.aquest-inc.com/AstroHub/AstroHubHome.htm i będę musiał z tej nazwy raczej zrezygnować, bo jest zastrzeżona. Było to co prawda 11 lat temu i projekt nie jest od dawna kontynuowany, ale przypuszczam że zastrzeżona nazwa dalej obowiązuje. 

2 godziny temu, jolo napisał:

Kolega kolegi z FB zwrócił mi uwagę, że coś takiego jak AstroHub już powstało dawno temu http://www.aquest-inc.com/AstroHub/AstroHubHome.htm i będę musiał z tej nazwy raczej zrezygnować, bo jest zastrzeżona.

Proponuję nazwę dla V 4 JoloAstroHub i nikt się nie przyczepi :)

1 osoba lubi to

JoloAstroHub - jestem za.

1 osoba lubi to

Popieram Jacka.... JoloAstroHub to dobra nazwa

A co do sterowania na podczerwień..... ja mam coś takiego, kiedyś na Alledrogo kupiłem taki moduł, ale ma on jeden feler.

Dioda odbiorcza musi być tak umieszczona aby pilot ją widział, a z tym jest różnie. Znam to z autopsji..

59 minut temu, jacpar napisał:

Popieram Jacka.... JoloAstroHub to dobra nazwa

O - właśnie mu tę płytkę ??? Zmodernizowałem - mam udział :)

JoloAH.jpg

2 osoby lubią to

HeHeHe.... amator "kwaśnych jabłek" . :))

Jacek, ale to nie pasuje do tapety

3 minuty temu, jacpar napisał:

HeHeHe.... amator "kwaśnych jabłek" . :))

Nie amator kwaśnych tylko gwarant nowej nazwy zastrzeżonej - a to połowa sukcesu Geek

1 osoba lubi to

8 minut temu, jacpar napisał:

A tapeta?:))

No to jest moja nowa tapeta :) - zmieniłem.

1 osoba lubi to

Nawiązując do wersji 4.0 może to być np "4stroHub"

Teraz dopiero zauważyłem nowa nazwa na płytce z błędem....:))

3 godziny temu, jolo napisał:

Kolega kolegi z FB zwrócił mi uwagę, że coś takiego jak AstroHub już powstało dawno temu http://www.aquest-inc.com/AstroHub/AstroHubHome.htm i będę musiał z tej nazwy raczej zrezygnować, bo jest zastrzeżona. Było to co prawda 11 lat temu i projekt nie jest od dawna kontynuowany, ale przypuszczam że zastrzeżona nazwa dalej obowiązuje. 

Hmm, chyba co drugie urządzenie tego typu się tak nazywa :) Ale lepiej faktycznie być w całkowitej zgodności z prawem, a nuż coś komuś głupiego przyjdzie do głowy... Np twórcy tamtego urządzenia wstaną z grobów i upomną się o swoje :)

Albo tak - nikt się już nie doczepi :) :

Albo.jpg

Dziękuję wszystkim za pomysły :) Moim pierwszym strzałem był AstroHoob 4.0 :)) Ale raczej coś innego wybiorę i chyba bez członu jolo w nazwie. Jeszcze trochę czasu jest, może mnie olśni jakiś słowotwórczy błysk :) 

Czy wersja 4.0 może mieć wbudowany hub usb, skoro jest miejsce w środku?

1 osoba lubi to

Vote yes (3.0)

Wysłane z mojego C6903 przy użyciu Tapatalka

16 godzin temu, Prot napisał:

Czy wersja 4.0 może mieć wbudowany hub usb, skoro jest miejsce w środku?

To nie jest takie proste niestety :( Po pierwsze miejsca za bardzo nie ma, bo wszystkie ścianki obsadzone są złączami. A po drugie, nawet jeśli by było, to powstaje pytanie - jaki hub? Ile portów? Czy 2.0 czy 3.0? Jakiś porządny to jest kwota ponad 100zł (a nawet w pobliżu 200zł jeśli USB3.0), a może nie każdy go potrzebować i chcieć zapłacić tyle więcej. 

Ja zamiast hub-a USB raczej wolał bym kierunek mniejszych rozmiarów astrohuba

1 godzinę temu, diabel napisał:

Ja zamiast hub-a USB raczej wolał bym kierunek mniejszych rozmiarów astrohuba

Najprawdopodobniej zanim powstanie "pełna" wersja 4.0 będzie najpierw wersja "mini" trochę okrojona, mniejsza i w metalowej obudowie. Muszę kilka rozwiązań przetestować i w mniejszej wersji będzie mi łatwiej. Prace trwają :)

1 osoba lubi to

1 godzinę temu, jolo napisał:

Najprawdopodobniej zanim powstanie "pełna" wersja 4.0 będzie najpierw wersja "mini" trochę okrojona, mniejsza i w metalowej obudowie.

A co w przybliżeniu w niej przewidujesz ???
Ja to bym chciał w takiej mini oprócz możliwości podłączenia do HUBka na nim przyklejanego - sterownik do silniczkowego focuserka z termometrem, FTDI do sterowania montażem, sterownik grzałki i rozdziałkę prundową na kamerkę/ki, montaż, sterownik focusera, grzałkę i HUBa, ewentualnie 8V na lustrzankę.  Z Huba by wychodził 1 kabelek do laptoka.
Takie wymagania to mini ? Czy przeginka ?

P.S. A do niego idzie tylko jeden drut prundowy z zasilacza 12V.

W wersji mini planuję mieć:

• wyjście na silnik krokowy (bi albo unipolarny) do wyciągu
  • 3 wyjścia PWM (grzanie, chłodzenie, auto, peltier, cokolwiek :) )
  • 2 włączane wyjścia 12V i jedno 12V na stałe włączone
  • jedno wyjście napięcia regulowanego 3-10V 3A max
  • wejście na czujnik DHT22 (temperatura/wilgotność) i wejście na czujnik DS1820 (temperatura)
  • wyjście na silnik motofocus DC (SkyWatcher)
  • wejście na pilota ręcznego
  • pomiar pobieranego prądu i dwóch napięć (wejściowe i regulowane)
  • zasilanie 11-14V
  • gniazdko USB B do komputera

Bez możliwości rozbudowy - nie będzie się dało podpiąć GPS, LCD, czujników na I2C (np MLX). Całość chyba wejdzie w obudowę alu 120x100x30mm (to akurat tyle powierzchni, żeby przymocować na niej komputerek HDMI stick i hub USB). Nie będzie też FTDI do sterowania montażem, bo musiałbym mieć w środku hub USB.