Skocz do zawartości

AstroLink 4.0 mini


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

27 minut temu, Jacek E. napisał:

Nie - popatrz na wyjścia z dłuższych boków. Wystarczy wywiercić 5 otworków o średnicy milimetr większych od wtyków (z jednej 1 i z drugiej 4). Na sztywności nic nie straci.
No ale każdy widzi to po swojemu :)

Zywis

No nie - do góry wtedy pójdzie 1 - zasilania i drugi USB. Nie ciągnie się wiącha po zestawie :)

Nie żebym się upierał, ale za mało dziur i za mało kabli.

Trzeba wywiercić z boków 2+4 otwory, całkiem spore  - szczególnie pod fokuser. Dodatkowo otwory, żeby to wszystko jakoś umocować. Sztywności może straci, ale ...

Tylko jeden USB wystraczy? To znaczy, że przy Astrolinku musisz zamontować HUBa USB?

NIe traktuj tego jako ataku, też ma to urządzenie i plączące kable był naprawdę frustrujące. Teraz mam na nich oplot i jest trochę lepiej. Jeśli sa lepsze rozwiązania, to też chętnie skorzystam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestię zamocowania i kabelkologii każdy sobie sam oczywiście opracuje. U mnie akurat AstroHub wisi na tubie i na tubę idą tylko dwa kable - zasilanie i USB. Ale wiele osób mocowało AstroHuba np na głowicy montażu i wtedy trzeba więcej kabli puścić w oplocie. Niektóre montaże (np CEM60) umożliwiają puszczenie zasilania i USB "przez" głowicę montażu, wtedy zamocowanie urządzenia na tubie jest jeszcze bardziej eleganckie :) Do AstroLinka mini trzeba będzie huba USB żeby rozdzielić sygnał pomiędzy komponenty. AstroLink "standard" będzie miał hub USB wbudowany, ale też będzie większy i droższy. Mam nadzieję, że każdy znajdzie optymalne dla siebie rozwiązanie, ale wiadomo - tu czy tam będzie potrzebny kompromis, nie jest to urządzenie szyte na miarę dla każdego. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Zywis napisał:

Trzeba wywiercić z boków 2+4 otwory, całkiem spore  - szczególnie pod fokuser....

NIe traktuj tego jako ataku ...

Nie traktuję jako ataku - to twórcze myślenie przeca :) 
A co do pierwszego zdania - focuser w tym miejscu??? Do wyciągu jest daleko i otwór pod niego tu nijak nie jest potrzebny ;) Popatrz na poprzedniej stronie z boków Astrolinka 1 z jednej i z drugiej 4 wejścia, małej średnicy :)
O wkleiłem.

dziury.jpg.679e3b9fb2c3cb7d53b04baee0a84026.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Zywis napisał:

A tak przy okazji: dlaczego wieszać Astrolinka na tubie? Nie wystarczy poniżej montażu? Kable zasilające do niego i tak trzeba doprowadzić. A jeśli jest poniżej, to kable od kamery fokusera i grzałek w oplocie nie powinny stanowić problemu.

dla mnie takie mocowanie stanowi mały problem - muszę się rozstawiać w lewo i prawo (czyli założyć-zdjąć) - mocowanie pomiędzy tuby zmniejsza liczbę potrzebnych kroków ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Godzinę temu, jolo napisał:

Pierwsza seria 10 sztuk już prawie na ukończeniu. To pierwszy egzemplarz, trochę wymęczony lutowaniem, bo kilka razy coś mi nie pasowało. Ten zostanie u mnie :) 

 

alink4mini.png.c6053e3bf301693b708dec7c921c7f20.png

Czy jest przewidziana wersja panelu kontrolnego w ojczystym języku?

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to super :) 
Fajnie wyglądają paneliki po naszemu, parę ładnych lat temu udało mi się namówić Korneliusza na cały panel sterowania (i duży i miniaturkę) USBFocusa w języku polskim i to chyba oprócz chmurek w APT to jedyne tłumaczenia w programach astro...

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo osób pyta, co to właściwie robi. Przygotowałem taką barokową grafikę, która może pomoże szybko się zorientować, co AstroLink może robić:

astrolink4m-poster.thumb.jpg.c87b30aa063e4596d6cac5bc46b7c19a.jpg

I jeszcze dwie wiadomości:

  1. do AstroLinka będzie można podłączyć (do gniazda silnika krokowego) dodatkowy moduł oparty na układzie DRV8825, który umożliwi sterowanie mikrokrokowe silnikami bipolarnymi
  2. do wyjść 12V i PWM będzie z kolei inny moduł, który będzie umożliwiał włączanie i wyłączanie urządzeń o dużej mocy zasilanych z osobnego zasilacza. Moduł będzie umożliwiał przełączanie napięcia do 50V i prądu do 20A. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może byś jeszcze dodał jaka jest różnica do Astrolinka 3.0

Celestron C8-NGT 200/1000, Sky-Watcher Pro-series MAK 150/1800, Uniwersał 90/900,
lornetka TPL 20x80 GIANT,  30x60,   canon EOS 60D, ALccd 5,  Baader UHC-S; Baader O III
PTMA Katowice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.06.2017 o 12:49, jolo napisał:

Na stronie http://astrojolo.com/astrolink-4-0-mini/ dodałem instrukcję obsługi (po angielsku) do przejrzenia online albo do pobrania - dla zainteresowanych :) 

Proponuje na stronie albo w instrukcji podać wymiary obudowy i rozmieszczenie otworów montażowych. Osoby, które nie śledzą wątku na FA, pewnie będą tym zainteresowane.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale jak się robi taką "reklamę" to wypadałoby właśnie dodać coś takiego jak wspomniałem wcześniej. Tak przy okazji to doskonale wiem gdzie mam szukać i również wiem jakie są różnice. ;) Posiadam Astrolink 3.0 :)

Celestron C8-NGT 200/1000, Sky-Watcher Pro-series MAK 150/1800, Uniwersał 90/900,
lornetka TPL 20x80 GIANT,  30x60,   canon EOS 60D, ALccd 5,  Baader UHC-S; Baader O III
PTMA Katowice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym opisem i wymiarami obudowy to cenna uwaga - dziś wieczorkiem dodam. Co to porównania do AH3 to nie jestem do końca przekonany. Raczej będę próbował porównywać AstroLinka 4 w wersji mini do pełnej wersji AstroLinka 4. AH3 to już zamknięty projekt i nic nowego w tym temacie nie powstanie. AstroLink 4 w pełnej wersji będzie następcą AH3 - myślę że w tej samej obudowie, tylko będzie bogatszy o moje doświadczenia i Wasze opinie z ankiety. AstroLink 4 mini to taki ukłon w stronę miniaturyzacji - mniejsza obudowa, zachowane minimum wyjść (również wg głosów z ankiety), mam nadzieję że się sprawdzi w boju. 

A przy okazji - czy ktoś z Was może spotkał się z jakąś sensowną obudową albo jakimś dobrym rozwiązaniem na opakowanie czujnika DHT22? Wyprowadzenia tego czujnika są dość rachityczne i jakoś tak nie podoba mi się tylko lutowanie do nich przewodów. Mam wrażenie, że to rozwiązanie nie jest zbyt solidne. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

obecnie siedzi pro (wnioskuję po zdjęciach) - 32k RAM i 256k flash - do tego 48MHz taktowanie :) czyli duuuużo więcej  :) Node zabierze chyba kilka pinów - co przy Pro zaczyna być kłopotliwe... tu nie. acha no i 32b ALU... 

inny problem - weź i to obkoduj :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli w NodeMCU? Do użycia są wszystkie sieciowe biblioteki z arduino. Robiłem i wysyłanie danych z NodeMCU do bramki IP, i NodeMCU jako prosty serwer danych danych pomiarowych czy www, przykładów jest od groma. 

Chciałbyś takie coś do zarządzania montażem wykorzystać?

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)