Skocz do zawartości

Wenus 2016/2017


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, jolo napisał:

Jacek - za mało barlowów :) 

No wiem, a matryca za dużo za duża, o ogniskowej nie wspomnę :))

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
9 godzin temu, Lukasz83 napisał:

Po ponad tygodniu pogoda wreszcie dopisała. Seeing też był całkiem niezły.

Tym razem jako filtr UV wykorzystałem dwa filtry przemysłowe -> UG11 oraz BG39. Łącznie daje to czyste UV z pikiem w okolicach 350nm i transmisją około 50%. To mało więc przy 16'' czasy ekspozycji wyniosły około 20ms przy 70% gainie.

Ale za o chmury były widoczne już na "gołym" aviku :)

Ogniskowa 4,5 metra

weus 2301 copy.jpg

Super fotka! Wrzuć nam to do banku Polskiego APODa, brakuje nam zdjęć planetarnych. Kto wie, może jury uzna jego wartosć?

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wenus z wczoraj 28/01/2017

Seeing na poziomie 5/10. Każdy kanał po ok 8k klatek z czego wzięte jakieś 30% w każdym kanale.

Filtry już są ale niestety apertura małego SW nie pozwala na detale...jakieś chmury widać (tzn niejednolite struktury) także nie jest źle. Pierwsze zdjęcie tą metodą.

Chyba czeka mnie zmiana teleskopu na coś większego..mam chrapkę na "detal" :)

 

Wenus 28 Styczen.jpg

  • Like 7

SCT 11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wreszcie i mi coś wyszło jak odkryłem, że trzeba jeszcze gain ustawić w parametrach przy avikowaniu ;). No i mam swoją pierwszą pierwszą fotkę planety z kamerki - mogę iść symbolicznie oblać :P.

Sprzęt SCT 5", EQ3-2, Point grey firefly, stack 50 klatek AS2. 1 fotka bez, druga z barlowem

 

2017_02_01m.jpg.cddc1783f9860f16189e16cf029cce82.jpg

2017_02_01.jpg.3ec2db3a7130b0d93b395eb3184e3234.jpg

 

  • Like 3

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
13 godzin temu, Lukasz83 napisał:

Wreszcie trochę pogody :)

Wykorzystałeś pogodę w 100% jak na mój gust :). Przepiękna jest planetka ! Dawno już na Astrobin nie widziałem podobnej jakości..Czy poza dużą aperturą twojego teleskopu, wypracowałeś sobie jakiś złoty środek na ustawienia w firecapture ?. Przede wszystkim chodzi mi własnie o oba filtry UV i IR i ustawienie gain, exposure, gamma...jakoś nigdy nie mogę znaleźć złotego środka. Przy moim teleskopie, wieksza liczba fps nie przeklada sie na jakość.

Pozdrawiam i gratuluje efektów

SCT 11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, piotrando1 napisał:

Chyba ostatnia próba uchwycenia chmur na Wenus. Niestety nasze, ziemskie chmury jak mleko rozcielone na całym niebie i niestety nie udało się. Ale efekt jest fajny. Nawet w moim teleskopie, z barlowem planetka ogromne rozmiary, jak Jowisz :).

Kazdy kanal po ok 5k klatek z czego po 30% uzyte ze stackowania

 

Jest nieźle - spróbuj jeszcze w tygodniu. Powinny być lepsze warunki bo cirrus i, jak to ująłeś, mleko skutecznie absorbują sporą część pasma UV

Co do Twojego poprzedniego pytania.

Gamma powinna być ustawiona na zakresie 50-70%. 50% kiedy jeszcze niebo jest jasne, przed zachodem Słońca a około 70% kiedy jest już dobry kontrast i niebo jest ciemne.

Gain - w sumie bez znaczenia ale dobrze żeby nie przekraczać 60-70. Takie optimum to 40 lub mniej

Shutter time - ustawiasz pod gain i gammę tak aby wypełnienie histogramu na wykresie nie przekraczało 60%

I wyższy gain tym więcej klatek potrzebujesz do stacka. Przy gainie 40 powinno starczać około 1000 klatek.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.02.2017 at 20:49, Lukasz83 napisał:

Wreszcie trochę pogody :)

Ale ta Wenus urosła w międzyczasie. Ma już 35'' i niedługo będzie prawie rozmiarów Jowisz.
Seeing dzisiaj był niezły ale wiało potężnie. Planeta latała jak oszalała po całym kadrze a ustawienie ostrości to była loteria. Takie uroki dobsona...

Ale coś tam się udało upichcić. Filtr Baader "U" jest wyraźnie jaśniejszy (lepsza transmisja) niż poprzednia konfiguracja UG1+BG39 dzięki czemu mogłem zmniejszyć gain do 65% i zejść z czasami do około 20ms.

Generalnie jestem zadowolony z tego zakupu.

Mam nadzieję, że w najbliższych dniach będzie mniej wiało i uda się zarejestrować lepszy i ostrzejszy materiał. W sumie to już ostatnie dni kiedy będzie można rejestrować chmury przy w miarę jeszcze rozsądnej fazie. Poniżej 25% będzie to już bardzo trudne.

 

Heh, nówkę kupiłeś tego fitra ? Mnie poraża trochę cena, a poza tym chyba od 10" można coś łapać. Podobno jest bliskie też słonecznego CaK - ktoś gdzieś probował coś łapać. 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Charon_X napisał:

Heh, nówkę kupiłeś tego fitra ? Mnie poraża trochę cena, a poza tym chyba od 10" można coś łapać. Podobno jest bliskie też słonecznego CaK - ktoś gdzieś probował coś łapać. 

Tak nówkę - 690zł. Sporo ale co zrobić :(

CaK można użyć ale będzie kilka razy ciemniejszy od tego Baadera "U" bo ma węższe pasmo i niższą transmisję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Lukasz83 napisał:

Tak nówkę - 690zł. Sporo ale co zrobić :(

CaK można użyć ale będzie kilka razy ciemniejszy od tego Baadera "U" bo ma węższe pasmo i niższą transmisję.

Chodziło mi o sytuacje odwrotną czyli spróbować Baadera U na Słońcu (to, że CaK baadera można na chmury wenus to słyszałem). Tutaj nawet niezłe zdjęcie jest. 

http://www.company7.com/baader/options/u-filter_bpu2.html

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsza Wenus

14.02.2017  godz. 17:38 CET

SW ED 80/600 , projekcja okularowa  Hyperion 5 mm

stack 700 klatek z ok. 3600 ,AVI kręcone Nikonem D 3200, PIPP, Registax 6

a.jpg

  • Like 9

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, jolo napisał:

Piękny rogalik. Ciekawe czy ktoś złapał tranzyt ISS na Wenus? :) 

Pytasz odnośnie jakiegoś ostatniego zjawiska (które jak widać przegapiłem), czy tak ogólnie? Ogólnie, to zdarzają się takie rejestracje w necie. Jakieś 2 lata temu próbowałem złapać taki tranzyt. Niestety Wenus była nisko nad horyzontem (dopiero wschodziła), a Słońce już wyżej na niebie (to był ranek, Wenus pod Słońcem) i nie udało mi się jej wycelować. W tak skrajnych warunkach nie znalazłem przypadku udanej rejestracji, więc pewnie za wysoko postawiłem poprzeczkę. Jeśli Wenus byłaby bardziej oddalona od Słońca i widoczna na ciemniejszym niebie, to spokojnie by się udało to zrobić (tak jak obecnie). Generalnie trzeba super dokładnie się ustawić, bo pas tranzytu ma coś rzędu kilkudziesięciu metrów szerokości, a zjawisko trwa co najwyżej kilka/kilkanaście klatek w ultra szybkich ASI :) Wtedy to miałem chyba tylko Chameleona i tam max jedną/dwie klatki miałem szanse złapać.

Muszę kiedyś znowu zapolować na taki tranzyt, jak będzie okazja :)

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu moja dzisiejsza próba przed 15 godz.

Mars_170252_AS_f80_g4_ap5_conv.jpg.bd92128675648daa2b968a928374181f.jpg

1 godzinę temu, jolo napisał:

Piękny rogalik. Ciekawe czy ktoś złapał tranzyt ISS na Wenus? :) 

Próbowałem, nie tranzyt lecz bliski przelot jednak coś poszło nie tak i nic nie mam. Być może trzeba było nie zmieniać planów bo miałem Marsa nagrać bo z nim było bliższe spotkanie, ale po wczorajszej próbie uznałem że Wenus będzie atrakcyjniejsza, a oba obiekty powinny się zmieścić w polu kamerki. Nie wiem co nie zagrało, czy ISS przemknęła tuż poza polem widzenia. Czy akurat lapek zamulił w nie odpowiedniej chwili. Może innym razem:)  Żałuję tylko szerokiego kadru którego nie miałem czym zrobić, u Mnie ISS "muskała" Wenus od dołu i Marsa od góry, tak fajnie się wpasował ten przelot między planetki:) 

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)