Skocz do zawartości

Wenus 2016/2017


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, DarX86 napisał:

Już nie mogę się doczekać 0% :)) 

W tym roku nie doczekasz się. :P 

Tarcza Wenus w ciągu kilkunastu dni urośnie jeszcze do 59,4" ale ze względu na szeroką 8-stopniową konjunkcję minimalna faza wyniesie równy 1%.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Panasmaras napisał:

Najbliższe 0% Wenus dopiero w 2117, a potem w 2125 ;) 

Czyli tranzyty :)

Swoją droga to chyba maksymalna faza jaką możemy bezpiecznie zaobserwować to około 0,5%

Słońce wtedy zachodzi a planeta jest na wysokości około 4 stopni. Oczywiście zakładam najkorzystniejszy układ, że kąt pomiędzy horyzontem, Słońcem a planetą to około 90 stopni. Taką konfigurację będziemy mieli 31 maja 2020.

A 3 czerwca 2020 faza wyniesie 0,003% przy separacji 26' od Słońca :P

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Lukasz83 napisał:

 

Słońce wtedy zachodzi a planeta jest na wysokości około 4 stopni.

Ale w takiej sytuacji chyba nie warto czekać na zachód Słońca przy zdegradowanej przez seening tarczy Wenus zaledwie 4 stopnie nad horyzontem, tylko zaczaić się na nią w dzień na granicy cienia rzucanego przez jakiś budynek. Jest ryzyko, jest zabawa. Geek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, jutomi napisał:

Ale w takiej sytuacji chyba nie warto czekać na zachód Słońca przy zdegradowanej przez seening tarczy Wenus zaledwie 4 stopnie nad horyzontem, tylko zaczaić się na nią w dzień na granicy cienia rzucanego przez jakiś budynek. Jest ryzyko, jest zabawa. Geek

Jak mawiał klasyk - za stary na to jestem ;)

BTW - trudno tu mówić o tarczy :P to będzie raczej pęknięty pierścionek. Polujemy na kształt a nie na detal więc przy 4 stopniach w filtrze IR850nm powinno dać się złapać to co chcemy. Zresztą w tym roku też będę łapał 4 stopnie nad horyzontem więc zobaczymy co z tego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piewsze koty za płoty. Moja pierwsza fotografia Wenus i druga nową kamerką. I teraz pytanie, bo mam ewidentny problem z ostrością. Macie jakiś pomysł jak ustawić ostrość przy tak nisko znajdującej się planecie? Dodam, że nie posiadam maski Bahtinova.

Ven_185306_Y8castr_g4_ap22.tif

SW Mak 127/1500, ASI 120 MM-S, 90% z 5000 klatek (FireCapture, Castrator, AutoStakkert!)

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, cyberboss napisał:

Piewsze koty za płoty. Moja pierwsza fotografia Wenus i druga nową kamerką. I teraz pytanie, bo mam ewidentny problem z ostrością. Macie jakiś pomysł jak ustawić ostrość przy tak nisko znajdującej się planecie? Dodam, że nie posiadam maski Bahtinova.

Ven_185306_Y8castr_g4_ap22.tif

SW Mak 127/1500, ASI 120 MM-S, 90% z 5000 klatek (FireCapture, Castrator, AutoStakkert!)

Ostrość na czuja - ustawisz bez problemu ale najpierw musisz ustawić poprawną ekspozycję bo sierp masz przejarany na maksa :)

Jak ekspozycja będzie ok, to patrzysz na "rogi" sierpika - jak są spójne i nierozdwojone to znaczy, że ostrość jest akceptowalna.

PS: wrzucaj na forum zdjęcia w .jpg a nie .tif, wtedy łatwiej się ogląda i nie trzeba pobierać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to muszę spróbować jutro. Już za wiele okazji nie będę miał. Dzisiaj wróciłem do domu dość późno i robiłem wszystko na wariackich papierach: rozstawienie setupu, wyważenie i zbieranie materiału. Kilka minut później planeta schowała się za świerkiem sąsiada:(

Dzisiaj spróbuję jeszcze swoich sił na Jowiszu. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ło matko - na wykończeniu, ostatnie stadium anoreksji ;) 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • wessel przypiął ten temat
  • 8 miesięcy później...
  • 2 tygodnie później...
31 minut temu, Alice napisał:

To próbuj jak będzie wysoko, bo atmosfera przy takiej wysokości już też sporo pochłania :)

Tylko kto mu ją teraz wyżej podniesie ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj rozstawiłem się już około 17:30 przy wysokości Wenus ponad 30*

Ale tonęła w blasku łuny Słońca i za nic nie mogłem jej zlokalizować - a stałem w cieniu dobrze osłonięty.

Trzeba będzie jeszcze poczekać 30-40 dni aż się wyraźnie zwiększy dystans pomiędzy Wenus a Słoneczkiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

21:10 Ustka z canona 550D i Tamronka 70-300 na widoczki z reki :)

Wenuska.thumb.jpg.eb827d082639ef733bffb780d0212ddc.jpg

  • Like 4

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, wessel napisał:

W wersji finalnej zamapowałem kolory pod wygląd wizualny Wenus.

 

Maciek - A jak się robi takie mapowanie, skąd wzorzec kolorów, jak na fotografię przenosi w odpowiednie miejsce? Kilka razy z tym się spotkałem ale zawsze zapominałem poczytać, zapytać....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku Wenus - sygnał IR zmieszany z UV to zielony, samo IR to czerwony a UV to niebieski. To wzór według Łukasza Sujki. Efekt to pierwszy obrazek z tej serii lub zbliżony. Ostatni obrazek to zastąpienie czerwonego pomarańczowym.

W przypadku Wenus i filtrów IR i UV mapowanie to po prostu przypisanie koloru filtrowi. Podobnie jak np. paleta HST gdzie kolory przypisane są filtrom Ha, SII i OIII. Inna paleta- inne mapowanie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)