Skocz do zawartości

Sześcian chroniący ziemie


Krukson

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, już kilka lat temu wpadłem na taki pomysł i chciałem zapytać czy realizacje tego była by możliwa czy to jednak jeszcze science fiction. Kilka lat temu czytałem artykuł NASA o tym że szukają wzoru na obliczenie trajektori meteoru czy coś podobnego i wtedy zacząłem główkować :)). Gdyby wstrzelić 8 satelitów które wokół ziemi tworzyły by sześcian , zmierzyły by one natężenie pola grawitacyjnego ( w skład którego by wchodziły satelity itd. ) i potem każdy inny odłamek wchodzący w obręb działania tego sześcianu zmieniał by wartości ( wyświetlane np w jakiej odległości od danego satelity pojawił się obiekt, prędkość, kierunek lotu itd.)i wtedy powstał by system ostrzegania przed takimi możliwościami, oczywiście satelity były by wyposażone w specjalne czujniki i były by dość oddalone od ziemi aby w miare szybko to wychwycić . Nie mam pojęcia czy pisze w ogóle z sensem i czy nie mylę pojęć ale myślę że zrozumiecie o co mi chodzi. Pozdrawiam :)

Teleskop Sky-Watcher Synta N-203/1200 DOBSON 8" ,filtr UHC, filtr Baader, ASI 290 MC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krukson,

Spróbuj najpierw policzyć, o jakich zmianach mówimy, a później spróbuj się dowiedzieć, czy są urządzenia, które byłyby w stanie takie zmiany zaobserwować.

Nawet gdyby było to technicznie możliwe, to i tak będzie to niewykonalne dlatego, że pole grawitacyjne w takim miejscu będzie się cały czas zmieniać - planety, Ksieżyc, planetoidy, satelity zmieniają cały czas swoje położenia, fale na powierzchni oceanów też się przemieszczają, więc i pole grawitacyjne w każdym punkcie się zmienia w zasadzie chaotycznie (oczywiście w minimalnym zakresie, ale właśnie takie minimalne zmiany trzeba byłoby wykrywać).

Pole grawitacyjne planetoidy o średnicy rzędu 1 km jest kilkaset miliardów razy słabsze od pola grawitacyjnego Ziemi (w tej samej odległości od środków obydwu ciał). Takie planetoidy odkrywa się za to zwykle kiedy znajdują się dziesiątki milionów kilometrów od Ziemi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisz w sześcian kulę a zrozumiesz. Płaszczyzna orbity każdego satelity przechodzi przez środek Ziemi, więc narysuj to a zobaczysz co z tego wyjdzie. Satelity nie będą krążyły w tym układzie jak ciało sztywne wokół Ziemi tylko każdy po swojej orbicie zgodnie z zasadami fizyki. Pozdrawiam! ! ! 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)