Skocz do zawartości

Obiekt Tygodnia 4.12.2016 - Koźlęta


Rekomendowane odpowiedzi

Widzę, że wena Cię nie opuszcza. Świetne opracowanie!

Od siebie dodam tylko, że w tym rejonie nieba kryją się nie tylko "ciemnotki" i gromady otwarte. Zerknijcie uważnie na zdjęcie Marcina - widzicie ulotny fragment mgławicy w prawym, górnym rogu (na krawędzi kadru)? To Sh 2-216 - świetny obiekt - wyzwanie dla posiadaczy dużych lornet, tudzież średnio- i wielkoaperturowych teleskopów. Swego czasu, po sesji z użyciem achromatu 150/750 zanotowałem, że "dorwałem też (wreszcie!) Sharplessa 2-216 - najbliższą Ziemi mgławicę planetarną, starą i ogromną, zajmującą obszar o średnicy ponad półtora stopnia. To prawdziwe ekstremum obserwacyjne; w porównaniu do niej Abell 21 to przedszkole (i nie jest to bynajmniej pusta figura retoryczna). Użyłem "stopięćdziesiątki", SWAN-a 25 mm i filtra OIII Lumicona; uzyskawszy tym sposobem spore pole widzenia (ponad 2 stopnie) i źrenicę wyjściową 5 mm, wyłuskałem zerkaniem "rogala" czy też "banana", czyli łukowato wygięte pojaśnienie tła. Podobny "banan" zagościł zresztą na mojej twarzy."

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Czytam tytuł OT "Koźlęta" i myślę sobie: 
- No, nareszcie będzie o gwiazdach, a nie o tych wszystkich...
 Patrzę na autora - Panasmaras. Uśmiech powoli znika z twarzy:
- Czyżby znowu?...
No tak, nie oparł się i nawet w towarzystwie Koźląt wcisnął ciemnotę, i to niejedną! Co gorsza, przekabacił lukosta, MaP-ę i Janka, którzy przyłożyli do tego rękę!
Powstrzymajcie go! Bo niedługo jako OT zaproponuje któryś z księżycowych kraterów (oczywiście widocznych przez lornetkę) i przy okazji nie omieszka napomknąć o jakimś Barnardzie albo LDN-nie.
Ciężki przypadek, "TGUH (a właściwie tough) case" :-) 


Żarty na bok - Marek, szacuneczek za kawał świetnego opracowania!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Panasmaras napisał:

W Klinice św. Barnarda powiedzieli mi, że to niestety nieuleczalne ;)

Z domowych sposobów - przykładać dobrze wychłodzoną lornetkę, to będzie mniej bolało Geek

  • Like 2

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wróciłem dziś do Koźląt. Okazało się, że całkiem fajny jest Barnard 25 - taka owalna, wyprana z gwiazd plama, przylegająca do dwóch gwiazdek o zbliżonej jasności, a zlokalizowana pomiędzy ? Aur a mgławicą Sh 2-216. To jedna z tych raczej nielicznych "ciemnotek", która - z uwagi na stosunkowo niewielkie rozmiary - nieźle prezentuje się w teleskopie. Żeby było śmieszniej, autorzy atlasu Interstellarum oznaczyli obiekt jako niewidoczny.... PS A vdB 32 nadal ni ma...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, MaPa napisał:

B25 rzekłbym że na czarno nawet.

Cholera, zaraz wyjdzie na to, że jeszcze tylko ja nie widziałem B25... ;) 

5 godzin temu, Damian P. napisał:

Czy jest możliwe bym widział jakieś podłużne pociemnienie pod ? Aur ? Taki jakby krótki, ciemniejszy rów.

Czyżby wymieniona w tekście tylda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam nie wiem. Trochę ciężko uwierzyć, choć miejsce raczej się zgadza. Przyciemniając zdjęcie, niby powstaje w tym miejscu coś podobnego to tego co było widać, ale może to bardziej brak gwiezdnego tła? Z drugiej strony brak gwiazd, świadczyć może o obecności pyłu Crazy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)