Skocz do zawartości

Teleskop na początek max 1000zł


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chcę kupić pierwszy teleskop. Mam do dyspozycji 700zł ale na siłę dałoby się budżet naciągnąć do 1000zł. Nie oczekuję cudów. Ma to być coś do obserwacji na początek i dzięki czemu wyrobię sobie zdanie co tak naprawdę potrzebuję.

Miejsce obserwacji: teren podmiejski, własny ogródek. Wypady w ciemniejsze miejsca raczej bardzo żadkie.

Obiekty: raczej wszystko z najmniejszym naciskiem na planety.

Montaż raczej EQ. Dosyć szybko może pojawić się potrzeba fotografowania.

Na początek rzucił mi się w oczy Sky-Watcher 1309 ale znalazłem opis, w którym zjechano gruby krzyżak lustra wtórnego i badziewny wyciąg (luzy). Podniosłem granicę cenową i znalazł się w niej SW 13065. Tu już widać, że montaż lustra jest lepszy. Nigdzie nie znalazłem info o jakości wyciągu.

Którego wybrać? Może macie lepsze propozycje do rozważenia? Sprzęt raczej nowy. Jako świeżak boję się używek. Wiem, że kokładając kolejne stówki sprzęt będzie jeszcze lepszy ale mój budżet jest na chwilę obecną naciągnięty do granic wytrzymałości :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, mareq_bb napisał:

Witam

... Mam do dyspozycji 700zł ale na siłę dałoby się budżet naciągnąć do 1000zł.

Montaż raczej EQ. Dosyć szybko może pojawić się potrzeba fotografowania.

Te dwa zdania wzajemnie się wykluczają niestety :( Montaż paralaktyczny do przyszłej astrofotografii pochłonie tę kwotę z nadwyżką.....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na FA!

W założonym budżecie kupić możesz 8 calowy teleskop newtona, ale nie na montażu paralaktycznym. W ogóle wizual ciężko połączyć z astrofotografią w jednym zestawie. Może napisz coś więcej jak widzisz tę potrzebę fotografowania - może masz już jakąś lustrzankę z obiektywem, która się do tego może nadać?

Te teleskopy o których wstępnie piszesz raczej do fotografowania słabo się nadadzą. Można oczywiście popróbować, ale dużo fajniejsze wyniki można uzyskać lustrzanką z teleobiektywem. Tylko kluczem jest tutaj montaż prowadzący zestaw za gwiazdami.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzę tylko to co napisali koledzy. Wizual i foto nie idzie w parze. Zacznij faktycznie od jakiejś 8 calowej tuby, zobaczysz ocenisz i zdecydujesz czy wizual cię kręci. Jeżeli tak to wymienisz na 10" potem na 12". Zanim się opamiętasz na twoim ogrodzie będzie już stał 16" teleskop.

A jeżeli na początku tej przygody stwierdzisz, że jednak chcesz iść w a-foto to już my cię przebranżowimy. :) Ale tu licz się z troszkę większymi nakładami finansowymi.

I jeszcze jedna cenna uwaga. Szukaj teleskopu z drugiej ręki. Zaoszczędzisz około 30%.

 

pzdr

Szymon

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, no to opcję foto narazie skreślamy. Z nówek w budżecie mieści się teraz Synta 6 na dobsonie, będzie znacznie lepsza od teleskoów wymienionych na wstępie? Rozglądam się za używkami ale ciężko coś znaleźć w chwili obecnej. Ma to być generalnie prezent gwiazdkowy dla żony więc czasu nie mam zbyt wiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, mareq_bb napisał:

Ok, no to opcję foto narazie skreślamy. Z nówek w budżecie mieści się teraz Synta 6 na dobsonie, będzie znacznie lepsza od teleskoów wymienionych na wstępie? Rozglądam się za używkami ale ciężko coś znaleźć w chwili obecnej. Ma to być generalnie prezent gwiazdkowy dla żony więc czasu nie mam zbyt wiele.

Zdecydowanie :) a za 700, góra 800 zł upolujesz na giełdzie astro 8" na Dobsonie.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To żona jest początkującym astronomem. Ja ma swoje hobby i wiem, że każda pasja wnosi radość do życia a brak możliwości rozwijania pasji powoduje frustrację i porzucenie hobby. Wiem po swoich zainteresowaniach, że najtrudniej jest wybrać sprzęt na początek i trzeba się szczypać o każdy grosz. Potem jest już z górki i łatwiej o większe wydatki jak już się człowiek przekona na własnej skórze czego tak na prawdę mu potrzeba.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak koledzy wyżej wspominali, najlepszym wyjściem będzie 8" ewentualnie 6" na dobsonie. To prezent ale i tak najlepiej kupić na giełdzie jeśli się trafi. Jest to tak popularny sprzęt, że jeśli jednak by się nie spodobało to łatwo i szybko można odsprzedać właściwie bez straty. Dodatkowo można podpiąć aparat i spróbować sił w fotografii Księżyca i Slońca (przez odpowiedni filtr) . 

Jak już prezent będzie dany, zapraszamy małżonkę do nas na forum :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, DarX86 napisał:

Jak już prezent będzie dany, zapraszamy małżonkę do nas na forum :) 

I na najbliższy zlot do Zatomia :)  http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/10947-xiv-zlot-w-zatomiu-zapisy-3003-0204/&page=1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, mkowalik napisał:

Tylko nie bierz dobsona 8" od SkyWatchera. Na astromaniaku na giełdzie masz 8" dobsona produkcji GSO, które jest lepszym (nowocześniejszym) teleskopem od SW.

Mogę wiedzieć w czym jest lepszy ten GSO od Sky Watchera?

Dlaczego kolega na prezent dla żony ma kupować używkę ?

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, jacek2 napisał:

Mogę wiedzieć w czym jest lepszy ten GSO od Sky Watchera?

Dlaczego kolega na prezent dla żony ma kupować używkę ?

 - Co do pierwszej odpowiedzi - miałem napisać dużo wcześniej - telefon mi przeszkodził. To odwieczny problem wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkiej Nocy ;) 

- Co do drugiego - za używkę w zadeklarowanym budżecie będzie większa rurka :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Jacek E. napisał:

 - Co do pierwszej odpowiedzi - miałem napisać dużo wcześniej - telefon mi przeszkodził. To odwieczny problem wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkiej Nocy ;) 

- Co do drugiego - za używkę w zadeklarowanym budżecie będzie większa rurka :)

Czy mi się wydaje, czy jednak mowa jest o dwóch ósemkach ?

A o tą różnicę zapytałem bo nie do końca mi się podoba takie zachwalanie używki i krytyka nówki. Trochę mi to trąci pomocą w sprzedaży.

Co do różnic między tymi dwoma teleskopami, no cóż obydwie firmy mają zapewne tyle samo zwolenników co przeciwników.

Ja mam już trzeciego SkyWatchera w swoim życiu i nie narzekam, choć z nie jednego GSO chleb jadłem ;)

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, jacek2 napisał:

Czy mi się wydaje, czy jednak mowa jest o dwóch ósemkach ?

A o tą różnicę zapytałem bo nie do końca mi się podoba takie zachwalanie używki i krytyka nówki. Trochę mi to trąci pomocą w sprzedaży.

Jacku - nawet słowem nie wspomniałem o krytyce nówki, nie znam osobiście żadnego aktualnie sprzedającego używkę.
Wziąłem sobie do serca to zdanie Kolegi zakładającego temat: ,, Chcę kupić pierwszy teleskop. Mam do dyspozycji 700zł ale na siłę dałoby się budżet naciągnąć do 1000zł. "
Używkę więc zaproponowałem aby dostał jak największe lusterko aby ślepia żonki się radowały :)  Ot sens mojej wypowiedzi.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, jacek2 napisał:

Ależ Jacku mi chodzi o post kolegi mkowalik a nie o Twój :)

Ostatni raz pozwolę sobie zaśmiecić - Aleś mnie cholerko zacytował Crazy:)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego mereq_bb , ja nie zachwalam kupna nówki i używki bo kupowałem na oba sposoby ;) . Jednakże proponowałbym przemyśleć propozycję z zakupem używki - większe lustro o 2 cale to wbrew pozorom sporo i warto.
 Szukaj na giełdach astronomicznych, np. na astromaniak , astropolis czy na naszej giełdzie forumastronomiczne. Zawsze możesz poprosić o weryfikację użytkownika który sprzedaje lub samego ogłoszenia. Użytkownik aktywny na danym forum raczej bubla nie będzie sprzedawać albo przynajmniej opisze wady.

Kupno nówki - ja kupiłem Newtona 10" GSO bo ma to być docelowy sprzęt w moim obserwatorium więc jako "ostatni" chciałem nowy. Tyle, że z tym "ostatnim" to jest tak jak z żoną - czasem się ludzie jednak rozwodzą ;)

 

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12/8/2016 at 20:21, jacek2 napisał:

Mogę wiedzieć w czym jest lepszy ten GSO od Sky Watchera?

Na astromaniaku chyba w dziale sprzęt jest dokładny opis różnic między tymi teleskopami. GSO jest nowocześniejszy i ma zastosowane rozwiązania, które nie ma teleskop od SW. 

Np tu: https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=10&t=37783

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mkowalik napisał:

Na astromaniaku chyba w dziale sprzęt jest dokładny opis różnic między tymi teleskopami. GSO jest nowocześniejszy i ma zastosowane rozwiązania, które nie ma teleskop od SW. 

Np tu: https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=10&t=37783

Ale to jest test dla purystów .

A tym wiatraczkiem to się można schłodzić w letnie wieczory przy grilu .

Equinox 120 ED

Fujinon 16x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SUBIEKTYWNIE: miałem SW (6")  i GSO (12"), GSO ma mikrofocuser (bajka) i w zestawie był całkiem dobry okular 30mm  po za tym wyciąg SW wydaje się być z lat 80tych, ten w GSO jest moim zdaniem dużo lepszej jakości - mi to wystarczy żeby wybrać GSO.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Andrzej.Ch63 napisał:

A tym wiatraczkiem to się można schłodzić w letnie wieczory przy grilu .

Czepiasz się szczególu - wiatraczka, a pomijasz kilka istotnych różnic :

- łożyskowaną podstawę,

- lepszy mikrofokuser,

- wyczernione lustro wtórne, wg. krzysztofap z astromaniaka w GSO lustro wtórne ma ustawiony prawidłowy offset, a SkyWatchery nie mają.

Mało to było wątków na forach jak zrobić samemu łożyskowanie do synty SW 8" ? 8" Newton w wydaniu GSO jest nowszą i lepszą konstrukcją od konkurencyjnego 8" SW i tyle w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój obecny gso10" dla kobiety może być ciężki, o 12" nie wspomnę ,  choć jeśli miała by koleżanka wystawiać 8" tubę i podstawę , 5m na taras to myślę , że nie powinna mieć z tym problemów. A znów sw 150/750 ota nic nie waży ;)....

Trzeba podjechać do kogoś i sprzęt przed zakupem zobaczyć - najlepsze rozwiązanie. 

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)