Skocz do zawartości

Czy to jest meteoryt ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
jestem nowy na forum i szukam kogoś kto mi pomoże w identyfikacji meteorytu jak mniemam :)
Kamień jest na prawdę dziwny i nigdy wcześniej nie wygrzebałem czegoś podobnego. Na wykrywaczu pokazało mi go jako mocny metal / kolor. Jest ciężki i bierze go magnes. Po lekkim przetarciu widocznym na zdjęciu nr ... widać wyraźnie jakiś biały metal.

m1.JPG

width=1024 height=768http://lovelas.nazwa.pl/pliki/m2.JPG

width=1024 height=768http://lovelas.nazwa.pl/pliki/m3.JPG
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda mi na stary kawałek rudy metalu. Może tam gdzie to znalazłeś była kiedyś jakaś prymitywna huta  (to chyba nazywało się "dymarka". :))

Ale poczekajmy na naszego eksperta Krzysztofa 8)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie nigdy na podstawie zdjęcia nie da się określić, czy kamień jest meteorytem. Można co najwyżej podejrzewać go o pozaziemskie pochodzenie. Chyba, że jest świeży po spadku. Ten prezentowany wygląda na bryłę żelaza, która długo leżała w ziemi i jest mocno zwietrzała.

Osobiście myślę, że Robert ma jednak rację, to prawdopodobnie odpad hutniczy. Nawet prawie na pewno przekonuje mnie o tym zdjęcie nr 3. Meteoryty żelazne mają z reguły bardziej nieregularne kształty niż złom żelazny sztucznie wytworzony przez człowieka. Ponadto na drugim zdjęciu wydaje mi się, że widzę głębszy otwór ( dziurkę :) )? w meteorytach raczej takie nie występują.

Ale wiem z doświadczenia, że znalazca takiego ?kamienia? często jest przekonany, że jednak jest to meteoryt.  :) Dlatego dla pewności i spokoju własnego ducha możesz oczyścić go bardziej z rdzy i odciąć piętkę lub zrobić tzw. okienko, czyli zeszlifować fragment do żywego żelaza. Potem trzeba wstępnie wypolerować powierzchnię papierem ściernym o gradacji 150-250 i spłukać wodą. Po wyglądzie tak przygotowanej powierzchni można już powiedzieć nieco więcej, jeśli nie będzie w niej żużlopochodnych wtrąceń, to należałoby powierzchnię wypolerować na połysk papierem 1000 i  zrobić dalsze testy (na figury Widmanstattena, ewentualnie na zawartość niklu), ale tego chyba sam już nie zrobisz, bo trzeba mieć odpowiednie odczynniki chemiczne.

Pozdrawiam

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 5 miesięcy później...
  • 4 tygodnie później...

Witam .Bardzo ciekawie to wygląda czy przyciąga magnez ? Dla pewności można uciąć kawałek i go przeszlifować a potem dać do wytrawienia roztworem kwasu azotowego. Aż powstanie ciekawa struktura tu masz link http://www.woreczko.pl/meteorites/features/glossary-Etching.htm 

A załączniku masz jak to powinno wyglądać .

post-1554-137699892757_thumb.jpg

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...

Witam to mój pierwszy post, w tej nietypowej sprawie zdecydowałem się zwrócić do was drodzy forumowicze. Myślę, że to najodpowiedniejsze miejsce :p otóż tata kolegi poszukując w wodzie magnesem utraconego podczas wędkowania sprzętu znalazł (przyciągnął) dziwny kamień. Pomyślał, że go zatrzyma bo to raczej niecodzienna sprawa. Po oszlifowaniu jednego boku domniemanego meteorytu okazało się, że w środku wygląda zupełnie inaczej. Obiekt waży 80 gramów. Załączam zdjęcie na którym widoczny jest ?meteoryt? I przyczepiony do niego magnes neodymowy. Na jego powierzchni pod lupą widoczne są błyszczące drobinki prawdopodobnie żelaza. Mógłby ktoś powiedzieć czy to faktycznie meteoryt?

post-1608-0-82894300-1388184427_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podeślij zdjęcia  :)

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że kamień przyciąga magnes nie zawsze staje się meteorytem od razu, napiszę tak jak robią to moi koledzy z Forum, Meteorytomania, kamień trzeba poddać badaniom, do konkretnego laboratorium, bo ze zdjęcia nie da się wywnioskować czy to meteoryt czy zwykły namagnesowany kamień, w tym, że ja bym obstawiał, że to jednak zwykły kamień, po pierwsze to, że leżał w wodzie, druga sprawa, kamienie leżące w rzekach długo łatwo są  poddane namagnesowaniu, a więc nie ma, co myśleć, że to meteoryt.

Łatwiej rozpoznać meteoryt po spadku, każdy meteoryt ma czarną skorupkę obtopieniową a na tym zdjęciu nie widzę, wiem coś o tym, bo mam kolekcję meteorytową w domu. ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, kamień został znaleziony w sztucznym zalewie stworzonym przez człowieka. Czytałem parę artykułów na temat rozpoznawania meteorytów i rzuciły mi się w oczy obiekty z taką właśnie skorupą, jakby brązowo- żółtą, z właśnie takim szarym połyskującym środkiem. A jest sens oddawać go do takiego badania? :) dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazało się, że w środku jest czarny a nie szary(...) Czy to coś zmienia?

Nie. Po prostu pewne związki zostały poddane procesowi utleniania i w związku z tym zmieniły kolor.

Okazało się, że w środku jest czarny a nie szary o czym kolega nie wspomniał.

Czekaj, co?

Pozdrawiam, Tajulek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz wyjaśniam, podczas gdy robiłem zdjęcia z ostatniego posta, widziałem kamień pierwszy raz. Wcześniej widziałem go tylko z pierwszego zdjęcia i znałem jego właściwości z opisu kolegi. Nie Wspomniał o tym ze on nie jest szary w środku, dopiero sam to zobaczyłem. Kolegi temat nie interesuje i mało mi o nim powiedział a ja postanowiłem się Was zapytać na własną rękę :) czyli już jestem prawie pewien że to nie meteoryt. Prosiłbym również Cię o lepsze zapoznanie się z treścią posta zanim zadasz takie ironiczne pytanie, dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz wyjaśniam, podczas gdy robiłem zdjęcia z ostatniego posta, widziałem kamień pierwszy raz. Wcześniej widziałem go tylko z pierwszego zdjęcia i znałem jego właściwości z opisu kolegi. Nie Wspomniał o tym ze on nie jest szary w środku, dopiero sam to zobaczyłem. Kolegi temat nie interesuje i mało mi o nim powiedział a ja postanowiłem się Was zapytać na własną rękę :) czyli już jestem prawie pewien że to nie meteoryt. Prosiłbym również Cię o lepsze zapoznanie się z treścią posta zanim zadasz takie ironiczne pytanie, dzięki :)

Chyba niedokładnie napisałeś, bo ja też nie wiedziałem o co dokładnie chodzi.

 

Wiedząc, że jest on czarny i magnetyczny to to niemal na pewno magnetyt. Sprawdź jeszcze czy da sie go zarysować szkłem i nożem stalowym. Jeśli szkłem z trudem a nożem w ogóle, to mamy niemal 100% pewność, że jest to minerał o nazwie magnetyt. Swoją drogą jeden z kilku reagujących na pole magnetyczne minerałów.

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to zwykły kamień, nie ma śladów ani podobieństwa żadnego do meteorytów, które mam w swojej kolekcji, kolor też, nie odpowiada, więc nie ma się, co łudzić, jeśli chcesz wiedzieć konkretnie, co to za kamień poszukaj forum o minerałach kamieniach, tam się dowiesz. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Witam,
posiadam przedmiot wyglądający jak kamień, na wykrywaczu pokazywało na Iron z przebłyskami na Nikiel,
zeszlifowałem powierzchnie, niestety nie posiadam niczego czym mógłbym lepiej to zrobić, wiec wygląda jak wygląda...
W miarę mocno przyciągany przez magnes.
Zdjecia! Prosze o pomoc w identyfikacji :)

 

post-3232-0-20586200-1399450492_thumb.jp

post-3232-0-92989100-1399450492_thumb.jp

post-3232-0-92782400-1399450493_thumb.jp

post-3232-0-62005900-1399450494_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Kolego na FA :)

Czy to meteoryt nie odpowiem i raczej będzie trudno Znawcy tematu na podstawie Twojego opisu i fotografii ???

Widzę, że jesteś z Poznania i na miejscu masz Fachowców - biegałem tam często w czasach studenckich (75-79r.)

Rozwieją Twoje wątpliwości :) http://wiki.meteoritica.pl/index.php5/Muzeum_Ziemi_w_Poznaniu
 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Witam  jak w temacie powiem o tym kamieniu tylko tyle że nie piszczy na wykrywaczu  i jest  strasznie ciężki ,trochę go na zewnątrz rozkruszyłam ale było ciężko  powiem jeszcze że  wtedy gdy go rozkruszałam  był zapach siarki z jakimś jakby metalem proszę o informacje na jakiej skali powinien wykrywacz wykrywac meteoryt dlatego że  mam kilka znalezisk więc nie chciał bym wszystkiego wstawiac ale dodam jeszcze zdjęcia  kilku małych (ostatnie 4 zdjęcia)  bo u mnie wykrywa na nich  na żelazo dosłownie kreska idzie po za skalę na zwykły metal nie kolorowy !!! :) więc chciał bym wiedziec ponieważ te magnetyty jednak jeszcze są :(

post-3391-0-18151800-1404658809_thumb.jp

post-3391-0-91978100-1404658981_thumb.jp

post-3391-0-21337000-1404659158_thumb.jp

post-3391-0-39193300-1404659332_thumb.jp

post-3391-0-45579400-1404659517_thumb.jp

post-3391-0-60129600-1404659685_thumb.jp

post-3391-0-48781700-1404659843_thumb.jp

post-3391-0-59691500-1404659998_thumb.jp

post-3391-0-59367500-1404660159_thumb.jp

post-3391-0-15007700-1404660295_thumb.jp

post-3391-0-48265100-1404660444_thumb.jp

post-3391-0-27945200-1404660724_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na FA. Te dwa ostanie zdjęcia to Granit Czerwony zawiera śladowe ilości magnetytu który reaguje na magnez lub na detektor . Te pierwsze to też  granit  ;)

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)