Skocz do zawartości

Jaki teleskop do obserwacja nieba przez małe okna w wieżowcu?


papoka

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim!

Przekopuję się przez forum i właśnie jestem po skończeniu epickiego pdf-a poradnikowego :) Powiem szczerze, że nadmiar informacji trochę mi namącił, ale wiem już czego mogę oczekiwać od obserwacji nieba w mieście i w moich warunkach budżetowych (księżyc, niektóre planety i mgławice). Mieszkam w wieżowcu w centrum Warszawy (23p), mam małe okna na dwie strony świata i chciałbym to wykorzystać. W przyszłości planuję podobne lokalizacje ale z większymi oknami :)

I teraz pytanie: czy warto w ogóle się w to bawić? Niestety nie mam czasu na wyjazdy, ale jeśli da się złapać bakcyla w moich aktualnych warunkach to byłoby super!

Jeśli tak, to proszę o pomoc w znalezieniu odpowiedniego sprzętu do 1300zł.

Serdeczności,

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram. Obserwacje przez okna, a do tego małe okna to paranoja. Po pierwsze, widzisz bardzo mały skrawek nieba. Jeśli do tego nie masz okna na południe, to o planetach zapomnij. Ale nawet jeśli masz, to planety i Księżyc (czyli jedyne obiekty, jakie zobaczysz sensownie z Warszawy) wymagają dużych powiększeń. Przez zamknięte okno na takich powiększeniach wyjdą pięknie wszystkie nierówności szyb, co zmasakruje obraz (nierówności widać już przy małych powiększeniach, duże nie mają sensu). Jeśli natomiast otworzysz okno, to ruch ciepłego powietrza również zmasakruje obraz. Jeśli się poświęcisz i wychłodzisz cały pokój do temp otoczenia (obecnie -5 stopni :) ), to jeśli ktoś z sąsiadów poniżej lub obok uchyli okno, to znowu obserwacje skończone - ciepłe powietrze z ich okien zabije Ci detal.

Jeśli nie masz chociaż małego balkonu, to po prostu musisz wyjść z tego bloku. Do obserwacji planet i Księżyca nie potrzebujesz ciemnego nieba, jedynie brak źródeł ciepła na linii obserwacji (dachów, kominów). Wystarczy, że znajdziesz kawałek w miarę pustego terenu gdzieś w mieście i już możesz obserwować. Być może masz taki teren kilka minut drogi z domu.

  • Like 1

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi dzisiaj ciężko było wyciągnąć znajomego na obejrzenie przelotu ISS oraz dokującego jutro HTV-6... Niedługo ludziom trzeba będzie robić promocje na teleskopy ze zintegrowanymi cewnikami z montażem mocowanym do łóżka. Co ambitniejsi po prostu odpalą na youtube jakieś nagrania live. Po co wychodzić na ten zasrany dwór :]]]

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, pguzik napisał:

Pełna zgoda! Lepiej iść na pole :P.

Ale we Warszawie to tylko mają Mokotowskie albo golfowe ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)