Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 15.12. 2016 Ukryta galaktyka


Rekomendowane odpowiedzi

W Wetlinie widziałem ją przez lornetki 10x60 i 15x56. W 8x42 (świetny Vortex Talon) nie było mowy, bym cokolwiek zobaczył, choć taki Ślimak (NGC 7293) był świetnie widoczny pomimo niskiego położenia nad horyzontem.

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.12.2016 at 21:05, jolo napisał:

Patrząc na dane ze szkicu wygląda na to, że może nawet z mojego podwórka da się ją wyłuskać w dobrą noc. Nigdy bym nie przypuścił...
Dodałem do listy "8 cali od miasta" :) 

O właśnie, warunki - w sensie przejrzystości - to przy takich obiektach sprawa kluczowa. Czasem nawet na podmiejskiej miejscówce widać zaskakująco wiele, o ile atmosfera jest dobrze "przewiana". Przerabiałem swego czasu ten temat na przykładzie Palomarów numer 2 i 10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przysięgam, że nie ściągałem od Uwe Glahna. Zbieżność wyboru obiektu jest całkowicie przypadkowa, a na deepskyforum zajrzałem - po dłuższej przerwie - dopiero dziś. 

PS Warto zwrócić uwagę na wypowiedź RolandosaCY (że łatwiej mu było wyłuskać IC 342 w trzycalowym refraktorze niż w dwunastu calach) i kapitalny szkic Howarda B. z 28 cali:

IC342_cropinvert.jpg

Na przeciwnym biegunie lokuje się ta abstrakcyjna grafika (z dwunastocalowca) :D

IC 342 Nov 6 complete.jpg

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas dzisiejszej sesji zahaczyłem o galaktykę Maffei I. W dwunastocalowcu to stosunkowo łatwy łup - ES-ik 14 mm (pow. troszkę ponad 100x) ukazał dość wyraźnie zarysowaną, niewielką i owalną (eliptyczną) mgiełkę, z kilkoma słabymi gwiazdkami widocznymi na jej tle; widok nieco zbliżony do mgławicy Kokon (IC 5146). Spróbowałem też podejścia do Maffei II, ale niestety warunki nie puszczały - aktualnie niebo na Przełęczy mam mocno spaskudzone przez wściekłe oświetlenie stoków w Białce Tatrzańskiej...

Tak to wygląda (obraz wygenerowany z użyciem www.sky-map.org - jedynka z prawej, dwójka z lewej). 

imgcut?survey=DSS2&img_id=all&angle=0.93

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.12.2016 at 20:50, lukost napisał:

Siedzę w pracy. Przede mną papiery - stosy, zwały, całe piramidy dokumentów? Za oknem tradycyjnie - szaro, buro i ponuro, do końca dnia pracy ? daleko? Zrezygnowany, podnoszę wzrok w kierunku wiszącego naprzeciw biurka kalendarza, którego ?grudniową? stronę zdobi przecudnej urody zdjęcie autorstwa Marcina Paciorka? Oh, yeah! - mam już pomysł na nowy odcinek Obiektu Tygodnia! Przeca IC-ek numer 342 to nietuzinkowy obiekt, wart zainteresowania zarówno ze strony posiadaczy lornetek, jak i wszelkiej maści teleskopów.

 

Wiem, że nie w temacie, ale wybacz :D

Czy  kalendarz FA jest gdzieś dostępny na rok 2017? Czy już poszedł jak świeże bułeczki? .... :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, sunfunny napisał:

Czy  kalendarz FA jest gdzieś dostępny na rok 2017? Czy już poszedł jak świeże bułeczki? .... :) 

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/4932-kalendarz-forum-astronomicznego/&page=32

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

    Podczas wczorajszych obserwacji miałem spore trudności z wyłuskaniem IC 342 w lornecie 141mm, zwłaszcza z okularami 25x, które dawały z jednej strony ładne pole widzenia (2.5 st), ale bardzo rozjaśnione tło. W układzie 45x141 było łatwiej, jasny środek i okrągła poświata na wprost, zerkaniem majaczyły ramiona. Nie lubię jednak oglądać tego obiektu w małym polu (1.5 st).      
  Całą winę zrzucam na kiepską przejrzystość, mimo przyzwoitego wyniku SQM-L (20.86-->21.07-->20.97). Wilgoć była uciążliwa, po dwóch godzinach odrośniki lornety poddały się, obiektywy zaparowały i trzeba było się zwijać. W międzyczasie rozstawiłem refraktor, który chłodził się ponad godzinę. Próbowałem upolować jeszcze raz Syriusza B, ale bez powodzenia. Seeing kiepski, Syriusz migał, jak szalony.

Tak, czy inaczej - dwie i pół godziny pod zimowym niebem spędziłem przyjemnie, mimo bardzo okrojonego planu (a ten zawsze robię zbyt ambitny, tak już mam).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś w jednej z relacji Polarisa znalazła się bardzo pomocna wskazówka - szukać największego pojaśnienia w ścisłych okolicach charakterystycznego sznurka szcześciu gwiazdek. 
A IC 342 oczywiście widziałem w kilku lornetkach, ale - wstyd przyznać - na ramiona nigdy nie polowałem. Może wreszcie czas? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dziś spędziłem ponad 40 minut i nie znalazłem jej swoim SW 120ED. Operowanie blisko zenitu nie jest moja specjalnością. 

Ale nie poddaje się następnym raziem się uda. Trochę wstyd, jak da się ją wypatrzyć w lornetce... 

  • Like 3

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaden wstyd. I nie zawsze jest tak, że skoro przez lornetkę się da, to przez teleskop tym bardziej. Też tak kiedyś myślałem. Tymczasem okazało się, że szereg obiektów (typu Galaktyka Barnarda czy IC 342, że o ciemnych mgławicach nie wspomnę) łatwiej wyłuskać w lornecie 100 mm niż w dużym niutku.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lorneta powiadasz... 

Kupiłem MAKa 127, bo mój przedszkolak był zafascynowany kosmosem i chciałem mu pokazać Księżyc i Saturna. Po niecałych dwóch latach mam trzy teleskopy i dwie lornetki. Żadnego zakupu nie żałuję i każdy bardzo dużo mi dał. Nie jestem też w stanie z żadnym sprzętem się rozstać. Ale tak dalej nie mogę tego ciągnąć. Na razie wstrzymuję się z zakupami sprzętu (nie akcesoriów oczywiście ?) do kwietniowego zlotu, który ma mi powiedzieć co dalej. Na potencjalnej liście zakupowej są:

  • Taurus T330 
  • Lorneta minimum 100mm
  • Achromat 150mm

Ale w sumie najważniejsze są: czas, pogoda i ciemne niebo. Więc do kwietnia będę próbował tym co mam. 

Dzięki za podpowiedź - przy lornecie stawiam kolejny plusik na swojej liście. 

 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)