Skocz do zawartości

Bolid nad Obornikami


Rekomendowane odpowiedzi

Przed chwilą widziałem wspaniały bolid nad Obornikami był zielony Szedł ze wschodu na zachód nad domami. Spłonął w atmosferze.Wspaniały.Ktoś widział!?

  • Like 2

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o 19:22 widziałem bolid nad południowym horyzontem. Pięknie się rozpadał.

  • Like 1

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat byliśmy z córką w supermarkecie, był tak jasn że widać to było w centrum miasta a później córka podobno usłyszała jeszcze daleki odgłos, jakby grzmotu. W pierwszej chwili myślałem, że to noworoczna petarda ale szybko zmieniłam zdanie. Nigdy czegoś podobnego nie widziałem.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ignisdei napisał:

Przed chwilą widziałem wspaniały bolid nad Obornikami był zielony Szedł ze wschodu na zachód nad domami. Spłonął w atmosferze.Wspaniały.Ktoś widział!?

u nás v Čechách jsem ho viděl také. Asi v 19:25 god. Bydlím v Nové Pace po Krkonošemi. Bolid letěl od východu na západ. Myslím, že neshořel celý, ale zbytky dopadly až na zem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z okolic Wieliczki (małopolskie) nic nie widziałem. Akurat fociłem ze statywu i prawdopodobnie patrzyłem wtedy na południe/wschód. Skoro jestem na wschód od was, to bolid powinien być bardziej w kierunku zachodu, prawda? Niestety tam są wysokie drzewa i większe LP, więc szanse miałem nikłe.

A na jakiej wysokości było go widać?

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Czy to możliwe, że było ich wczoraj więcej niż jeden? Widziałem obiekt spalający się w atmosferze +- o tym czasie (chociaż nie spojrzałem na zegarek), podczas powrotu samochodem z Warszawy do Poznania (czyli z E na W). Obiekt leciał z lewej na prawą, a zatem z S na N, a bardziej nawet z SE na NW. Zatem z pewnością nie poruszał się z E na W. Pierwszy raz widziałem obiekt tak okazale spalający się w atmosferze. Myślę, że cały spektakl trwał 4-5 s. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Przemuszkin napisał:

Witam!

Czy to możliwe, że było ich wczoraj więcej niż jeden? Widziałem obiekt spalający się w atmosferze +- o tym czasie (chociaż nie spojrzałem na zegarek), podczas powrotu samochodem z Warszawy do Poznania (czyli z E na W). Obiekt leciał z lewej na prawą, a zatem z S na N, a bardziej nawet z SE na NW. Zatem z pewnością nie poruszał się z E na W. Pierwszy raz widziałem obiekt tak okazale spalający się w atmosferze. Myślę, że cały spektakl trwał 4-5 s. 

To ten sam obiekt, tylko widzieliście go z różnych miejsc, zatem określiliście inne strony świata. I dobrze, bo meteory pojawiają się 120-40 km nad powierzchnią Ziemi, czyli nisko w porównaniu do odległości np. gwiazd i dlatego z różnych miejsc widzimy ten sam bolid na tle innych gwiazdozbiorów. Z różnych miejsc widzimy go w różnych kierunkach.
Rysunek poglądowy: 4 obserwatorów z różnych miejsc widzi to samo zjawisko w różnych kierunkach i pod różnym kątem:
bolid.jpg

Paweł Spurny z Czech już wstępnie go policzył: http://www.astro.cz/clanky/ukazy/dalsi-vyrazny-bolid-zazaril-nad-ceskem-16-prosince-2016-vecer.html
Leciał z Czech przez Polskę w stronę Niemiec: http://www.astro.cz/images/obrazky/velke/091364.jpg

  • Like 3

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po raz pierwszy !

Też miałem okazję zaobserwować ten obiekt - jechałem samochodem z Gdańska do Kościerzyny i mniej więcej w połowie drogi poza terenem zabudowanym ok. godz. 19.20 w zaciemnionym terenie zauważyłem nisko nad drzewami wolno przemieszczające się z południa na północ niemal równolegle do horyzontu jasnożółte światło, które po chwili zmieniło się w biało-niebieskie przerywane i po chwili zgasło. Całość trwała około 5-6 sekund. Pierwsze wrażenie początkowo - "światła wolno lecącego samolotu ?" - potem - "jakaś raca?" - ostatecznie - "nie, to jednak coś większego, oby nie jakaś katastrofa lotnicza..." 

Ciekawe czy mieszkańcy terenu nad którym ten bolid ostatecznie się spalił coś zauważyli ?

pozdrowienia,

oldtimer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)