Skocz do zawartości

Nowy, INTERDYSCYPLINARNY KONKURS ASTRONOMICZNY


lukost

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli jak widzę,- spóźniłem się ze swoimi propozycjami, ale to i dobrze bo dokonaliście Wielkiego Przełomu w życiu forum. O to mi właśnie chodziło, a tego tematu jakoś nie dostrzegłem na stronie, wybaczcie więc jeśli coś krzywo napisałem. We łbie mi się ostatnio pierniczy, stanowczo za mało sypiam, a leżenie w koi i liczenie baranów męczy mnie jeszcze bardziej niż jakaś praca czy kiepska pogoda. Sam jestem ciekaw ilu będziemy mieli uczestników. Gratuluję pomysłu i życzę wyśmienitej pogody Waldek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
11 minut temu, Hagen napisał:

Mam do "Ojców Założycieli", takie małe, może wręcz malutkie maluteńkie zapytanko. Czy ładne, czyste niebo jest w "pakiecie" konkursowym!? 

Nie jestem o. założycielem ale mogę napisać śmiało - nad większością Polski już od dzisiejszej nocy :)

n.jpg

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Nie chcę zaśmiecać wątku poświęconego etapowi I, więc zapytam tutaj.

Jako, że przegapiłem start, interesuje mnie ewentualny etap II-gi. W wątku ogólnym jest mowa o dwóch testowych etapach kwartalnych. Czyli rozumiem, że drugi etap powinien wystartować 1 kwietnia.

Jednocześnie pkt 1 regulaminu konkursowego mówi m.in., że: "(...) Konstelacje będą wskazywane najpóźniej na dwa tygodnie przed rozpoczęciem danej edycji konkursu."

Czyli w połowie marca do drugiego etapu, jeśli dobrze to rozumiem. Czy są już więc wskazane?

Tak tylko dopytuję, bo już bym sobie zapanował jakąś konkursową obserwację  :)

Pozdrawiam

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to nie jest dla US ???

Dnia 17.12.2016 o 22:00, lukost napisał:

 

2. Pod pojęciem pracy rozumie się samodzielnie sporządzone - w okresie od wskazania przez opiekunów konkursu "konkursowych" konstelacji do chwili zakończenia danej edycji kwartalnej - relacje z obserwacji, fotografie, materiały filmowe lub szkice; przedmiotem pracy mogą być wszelkie obiekty (DS lub US)  lub zjawiska (np. meteory) - z zastrzeżeniem, że w czasie obserwacji/szkicowania/fotografowania lub filmowania muszą znajdować się/zachodzić w granicach wskazanych konstelacji.

 

 

 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, wessel napisał:

No nie jest. Pokaż mi kiedy ostatnio jakiś obiekt US był w Orionie?

 

Ale jest Orion, Lew i Bliźniaki. A w Bliźniakach np grasuje Westa ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, wessel napisał:

No nie jest. Pokaż mi kiedy ostatnio jakiś obiekt US był w Orionie?

" z zastrzeżeniem, że w czasie obserwacji/szkicowania/fotografowania lub filmowania muszą znajdować się/zachodzić w granicach wskazanych konstelacji. "

 

Interdyscyplinarność konkursu polega na różnorodnych dopuszczalnych środkach ekspresji, przy czym praca musi spełniać określone warunki opisane w regulaminie. Interdyscyplinarność nie polega na tym, że zawsze będzie coś dla każdego. Pokaż mi jakąś ciemną mgławicę we Lwie, albo ciekawą galaktykę w Orionie. Opiekunowie na pewno będą się starali o to, żeby wybrane rejony nieba obfitowały w co się da i tak jak Łukasz napisał, akurat w pierwszym kwartale tego roku w wybranych konstelacjach było wiele atrakcyjnych obiektów łącznie z jasnymi kometami. Jedynie Jowisz się nie załapał.

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wessel napisał:
  1. No ale przyznasz, z\że szanse są raczej nierówne? Jedna Westo to trochę mało..pomijam że obiekt zupełnie nie ciekawy, przynajmniej pod afoto.

Od następnego etapu będziesz mógł nawet Krzyż Południa zinterdyscyplinarnić :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, jolo napisał:

albo ciekawą galaktykę w Orionie.

Jakaś by się znalazła ease 

Wessel ma racje i na szczęście drugi etap będzie bardziej "przystępny".

Ale nie ma co się "kłócić" tylko szykować plan na przyszły tydzień bo pogoda !!!

O ile syfu nie będzie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy ten nasz ludek, ale masz rację Łukaszu. Co prawda nie czytałem o takich pomysłach w astrofoto niczego podobnego oprócz focenia planet za dnia i tutaj mogę wskazać autora. Np na naszym forum pisał o tym niedawno nasz arcymistrz Maciej:)). Nawet mnie potrafił zainspirować do poszukiwania planet w trakcie dnia, ale chmurska nie pozwoliły na realizację założeń. Było to w czasie szykowania  setupu pod nowe sposoby rejestracji nieba, w nocy za żadne skarby nie wychodziły mi najróżniejsze kombinacje z wpasowaniem do zestawu korektora komy, soczewki Barlova, koła filtrowego i kamerki. Łączyłem z sobą wszystkie posiadane złączki, przedłużki , tuleje i pierścienie i zawsze zabrakło miejsca na punkt ostrości. Straciłem tak kilka nocy co prawda byle jakich, ale jednak podniosły mi one ciśnienie do górnego poziomu wytrzymałości.>:O Wreszcie wkurzyłem się do tego stopnia że zacząłem próby w dziennym świetle i wystarczyło zmienić kolejność montażu:- pierwszy koma korektor, drugie koło filtrowe, trzeci barlovv i na koniec kamera:dance:. ull sukces. Pozdrawiam i do zobaczenia Waldek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17 December 2016 o 22:00, lukost napisał:

5. Dla zilustrowania prac mających formę relacji z obserwacji możliwe jest wykorzystanie zdjęć lub szkiców własnego autorstwa; nie jest możliwe wykorzystywanie cudzych zdjęć, z wyjątkiem wygenerowanych z użyciem stron http://www.sky-map.orghttp://aladin.u-strasbg.fr/AladinLite lub http://www.ngcicproject.org.  Zastrzeżenie powyższe nie dotyczy prac powstałych w wyniku współpracy dwóch lub więcej użytkowników. Możliwe jest także wykorzystanie mapek z programów typu obserwatorium - Stellarium, CdC, SKY itp. 

Czy oprócz wymienionych stron cudzozdjęciowych możliwe jest wykorzystanie zrzutu z Photopic Sky Survey? Nie została ona wymieniona, ale charakter ma podobny do wszelkich skajmapów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)