Skocz do zawartości

Projekt 16"


piotrkusiu

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas chodzi za mną zbudowanie 16".

Na początek pójdą projekty bo są za darmo i w razie przerostu treści nad formą wiele nie stracę  :D

Planuję coś w stylu Columbusa czy Taurusa.

Na pewno kratownica bo tylko taki teleskop gwarantuje przechowywanie go w domu i wożenie autem. Czemu 16" - bo nie potrzeba drabiny i przejdzie mi przez drzwi oraz da przyzwoite obrazy DSO.

Czas wykonania nieistotny - może być 1 czy 2 lata. Najpierw planuję wykonać body a na koniec zakupić LG (jak zobaczę co mi wyszło).

Liczę na wasze uwagi.

Na początek NEWT:

post-41-13769982015_thumb.jpg

  • Like 1

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście jest to pewien problem. Dlatego myślę, że bez przeciwwagi się nie obejdzie ale nie będzie tak źle. Do obliczeń użyłem uśrednionej wagi takiego lustra (400/40)a po Columbusie widzę że sporo wybacza odnośnie wyważenia. Płozy i łoże płóz zawsze mogę poprawić jeśli coś będzie nie tak.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście jest to pewien problem. Dlatego myślę, że bez przeciwwagi się nie obejdzie ale nie będzie tak źle. Do obliczeń użyłem uśrednionej wagi takiego lustra (400/40)a po Columbusie widzę że sporo wybacza odnośnie wyważenia. Płozy i łoże płóz zawsze mogę poprawić jeśli coś będzie nie tak.

Im większe płozy tym większa tolerancja na przesunięcie środka ciężkości.  Co do dodatkowego wyważania przy większym lustrze - to im mniej  odważników tym lepiej, gdyż rośnie waga całości.  Nauczony wcześniejszym doświadczeniem uważam, że 400 mm to taka graniczna wartość na zastosowanie łożysk ślizgowych.  Przy większych lustrach (ze względu na ciężar) warto już dołożyć łożyska toczne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

tzn. kształtownik w kształcie Y wykonany będzie ze stalowej rury kwadratowej (profil kwadratowy) a wagi i trójkąty chciałem wykonać z duraluminium. W jednej firmie powiedziano mi, że PV9 ma wytrzymałość stali konstrukcyjnej więc myślałem że wystarczy. Trudno, zrobi się ze stali - wystarczy te 4mm grubości ? bo nie chciałbym przesadzić...

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Wiele się pozmieniało. Wykonałem kilka ATM-ów, wiele się nauczyłem. Jestem gotowy  8)

Ale do rzeczy.

Kupiłem LG i LW. LG to produkt (co ustaliłem) Meade stosowany w LB 16" a więc i zapewne GSO. 406/1829 czyli F/4.5

Lustro świeżo po napyleniu.

C.D.N.

post-41-137699915921_thumb.jpg

  • Like 1

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam serdecznie

myślę, ze ta myśl (pomysł) zawitał już dawno

dlatego sprzedałeś 12", nie dla rezygnacji z hobby

cóż powiedzieć, ja mam 12" bardzo krótko i dodam:

powodzenia i aby się udało 16 TO NIE BYLE CO

powodzenia

synta dwunastka, ES 4,7 i badziewiaczki 10 i 25 z zestwu - początki nie są lekkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Częstych relacji z budowy  :) - co będzie oznaczało tylko jedno - do pierwszego światła coraz bliżej  8) - Powodzenia  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Nazwa robocza teleskopu to "Virgo" (bo to w końcu szesnastka). Panna będzie niezbyt ciężka, myślę że zmieszczę się w projektowanych 30kg.

Body - 11kg

LG- 13kg

cela- 2kg

Wyciąg, LW, szukacz - 1,5kg

rurki z mocowaniami - 2,5kg

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nazwa robocza teleskopu to "Virgo" (bo to w końcu szesnastka).

Proponuję Wirgetka - Panna to już taka na wydaniu, a szesnasta to takie jeszcze ..... - dobrze że młodsza córa tego nie przeczyta  ;)

No Piotr podganiaj bo Sowa już troszkę ,,zobaczyła" - super sprawa  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Przymiarka i zajawka dolnej części teleskopu. Niepełna dolna klatka plus płozy na górnej części dobsona (bałagan nie mój). Zaczyna do mnie docierać jakie to duże będzie i jak ja to do samochodu zaniosę >:D

 

post-36-0-27705900-1377411049_thumb.jpg

post-36-0-59309300-1377411068_thumb.jpg

  • Like 3

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczyna do mnie docierać jakie to duże będzie i jak ja to do samochodu zaniosę >:D

Przy okazji budowy teleskopu z pozostałych elementów z rozpędu zbuduj jakąś ładowarkę ;)

No już cuś widać 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzisiaj przygotowałem prowizoryczne "rurki" do złapania ostrości i złożyłem całość. Jest wielki (ktoś na ochotnika do noszenia?). W sumie muszę dołożyć jeszcze teflony i mogę łapać pierwsze światło bo pająk i LW też gotowe :)

 

post-36-0-65906800-1379855129_thumb.jpg

  • Like 7

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łał  - to teraz pierdyknij go kolorkiem pod mebelki i żona się nie będzie czepiała - będzie cieszył stale Twoje oczy ;)

Super już wygląda 8)  8)  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Teleskop sprawdziłem na wyważenie. Zgodnie z projektem leci delikatnie na LG. Do wyważenia wystarcza ok. 100-150g na górnej klatce. Prawdopodobnie nie trzeba będzie stosować żadnego balastu gdyż rurki będą nieco dłuższe.  Płozy pracują bardzo płynnie bez żadnych zacięć - coś jak Meade LB. Sięgam do okularu bez stołeczka :)

Ze złych wiadomości - na boku LG zauważyłem wykruszenie wielkości paznokcia, powstało prawdopodobnie przy napylaniu lustra i nie zauważyłem tego wcześniej. Na szczęście owe uszkodzenie sięga tylko do fazki więc powinno być wszystko OK. Trafiło pod łapkę trzymającą lustro.

Kompletna dolna klatka razem z płozami waży 22kg, górna klatka 4,5kg. Dobson niecałe 4kg. Rurki- jeszcze nie wiem.

  • Like 4

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzisiaj przygotowałem prowizoryczne "rurki" do złapania ostrości i złożyłem całość. Jest wielki (ktoś na ochotnika do noszenia?). W sumie muszę dołożyć jeszcze teflony i mogę łapać pierwsze światło bo pająk i LW też gotowe :)

Dawno tu nie zaglądałem.

Świetnie to wygląda. Teraz pewnie już jest prawie gotowy ?

Czy złapałeś już pierwsze światło ?

A co do wyważenia to 100-150 gramów przy takim dość sporym teleskopie raczej dla wyważenia nie powinno mieć znaczenia. Większe różnice w masie klatki górnej będą się pojawiały gdy będziesz zmieniał okulary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do gotowości mu daleko- brak czasu niestety :(

Obecnie maluję górną klatkę, płozy jutro odbieram z oklejania ABS. Teflony założone.

Jeśli chodzi o wyważenie to 100-150g brakuje żeby telep nie leciał na LG po wyjęciu okularu. Po dodaniu takiego obciążenia telep stoi bez i z okularem LVW 8mm i jeszcze dołożyć można trochę (cięższy okular). Ogólnie projektowałem go tak, żeby dźwigał okulary w okolicy max 800-1000g.

Jeszcze pozostanie obniżenie dobsona, więc pracy nie zabraknie przez najbliższe tygodnie ;)

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do gotowości mu daleko- brak czasu niestety :(...

Grunt to dążenie do celu nawet małymi kroczkami.

 

Życzę powodzenia.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)