Skocz do zawartości

elektroniczne bla, bla, bla laika


wwaldek 1947

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie koledzy, prawdopodobnie ten post spowoduje lawinę śmiechu wśród naszej astro społeczności, a jednak zaryzykuję. Jestem w posiadaniu fajnego montażu Vixen GPD 2 w doskonałym stanie technicznym, jednak pozbawionym systemu naprowadzania na obiekty, a co to znaczy w rozumieniu czasu,- w tym gronie tłumaczyć nie trzeba. Ponieważ jestem super laikiem w tematach elektronicznych i komputerowych ostatnimi czasy wiele godzin nocnych z braku pogody spędzam przed monitorem i "studiuję" szkołę astrofotografii, ATM i wszelkie posty na temat włączania elektroniki do naszych celów. Niestety moje "studia" ograniczają się wyłącznie do kwestii czytania, ale bez zrozumienia zasad działania większości rozwiązań i możliwości ich zastosowań.

Wspomniany wcześniej Vixen GPD 2 bardzo mnie intryguje od dłuższego czasu swoim bezrobociem bo w zamyśle podstawowym przeznaczony był do współrzędnego wykorzystania przeze mnie przy foceniu innego obiektu gdy pracowałem na NEQ 6 z innym teleskopem, a nie mam u siebie gościa, który walczył by z Vixenem (chodziło mi o efektywne wykorzystanie nielicznych pogodnych nocy. Czym kończyły się próby dotychczasowe pracy na 2 różnych setupach też nie muszę w tym gronie tłumaczyć.

Powie ktoś, (i ja na koniec też zapytam) że po co w ogóle zawracać sobie głowę takimi kombinacjami szczególnie gdy jest możliwość zakupu droższego, ale gotowego do pracy systemu naprowadzającego dla tego typu montażu. Wiem że jest, ale koszt blisko 3000 zł wydany po to by "rozbebeszyć" działający dobrze montaż z silników i kontrolera czyli ok 1500 zł wyrzucone do schowka, lub szuflady wydaje mi się niezbyt dobrym pomysłem gdy koszt aplikacji Virtuoso i Sky Safari Pro to ok 600 zł z enkoderami. Do tego dołożyć tableta, smartfona, obudowy i wynagrodzenie elektronika,- to już staje się całkiem ciekawym rozwiązaniem. Tableta(Lenovo TAB3,8) i smartfona (Lenovo C2 android) już mam więc nie liczę ich kosztu.

Ale jest to tylko teoria ekstremalnego laika, a tak dla złagodzenia szoku dla czytających zapytam z innej beczki i sam siebie, aby nikogo nie urazić. Dlaczego lubię brunetki, gdy większość przedstawicieli męskiego rodu zachwyca się blondynkami? Dlaczego mając kasę na nowy sprzęt reanimowałem do stanu pełnej używalności  sprzęty nadające się  często jedynie na złom?

CZY W OGÓLE SĄ TAKIE MOŻLIWOŚCI  ATM Vixena? I czy warto zawracać sobie głowę takimi projektami? Kto podjął by się takiej modernizacji bo ja elektroniki nie czuję w palcach?. Pozdrawiam Waldek,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldku, montaż jak montaż - paralaktyczny, bez napędów i drogi bo to Vixen a ta marka kosztuje. Są do niego napędy wraz z urządzonkiem zmieniającym to ,,cacko" w GoTo ale znów cena tego jest masakryczna https://deltaoptical.pl/starbook-z-napedami-do-montazy-gp2gpd2,d1348.html  :(
Może znajdzie się jakiś elektronik konstruktor, który domowym sposobem wykona to za mniej jednak to już wymaga oddzielnego tematu i ewentualnego przeszukania zagranicznych for... może na Chmurwnych Nocach ktoś tego próbował....
Puki co masz dość mocny montaż paralaktyczny do którego jest potrzebna znajomość nieba i obserwacje można prowadzić.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No super sprawa taki ,,uniwersałek" niemniej samo GoTo tu chyba nie wystarczy... Waldkowi zależy też chyba na na choć troszkę dobrym prowadzeniu bo chce go wykorzystać do fotografii choć ,,trochędługo" czasowej...... Waldek - tak ?

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem Jacku, do dzisiaj czuję do siebie żal że porzuciłem go dla chińczyka NEQ6, który zabrał mi prawie rok na,- dosłownie zabawy z regulacjami i wolę walki do dalszego poznawania nieba z Japończykiem. Zależy mi na nim głównie z  uwagi na ED Oriona 80/600 bo z nim głównie walczyłem poznając niebo. A co do for zagranicznych to niestety jako inwalida językowy mógłbym zamówić np czołg i dobrali by mi się do tyłka. Mam nadzieją że swoje bla bla umieściłem w prawidłowym dziale.

Maćku dziękuję za zainteresowanie i odpowiedź, byłoby fajnie gdyby znalazło się rozwiązanie tej elektronicznej zagadki. W necie jest to wszystko proste jak konstrukcja młotka, a w rzeczywistości jednak nie.

Pozdrawiam Waldek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tylko uzupełnię że napędy mam działające i z PHD prowadzą do 10 minut bez problemu , dłużej nie sprawdzałem bo jeszcze gdy na nim pracowałem to jednocześnie smaliłem błędy nowicjusza czyli ISO na maksa i w rezultacie miałem zbyt jasne klatki. Zastosowanie  montażu tak jak piszesz, do fotografii długo czasowej, ale z najbardziej możliwym z możliwych etapem przygotowań czyli GO TO i prowadzeniem zdalnie kierowanym. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, wwaldek 1947 napisał:

Jeszcze tylko uzupełnię że napędy mam działające i z PHD prowadzą do 10 minut bez problemu ,

No to ja już nic nie rozumiem :(
Napisałeś ,, CZY W OGÓLE SĄ TAKIE MOŻLIWOŚCI  ATM Vixena? " a Tobie ten Vixenik 10 minut prowadzi...... To co chcesz tam modernizować?

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, wessel napisał:

Może Waldkowi chodzi o sterowanie montażem z oprogramowania typu Stellarium, tak aby robić GoTo do zadanego obiektu? A ten jego Vixen nie ma interfejsu do komputera i enkoderów?

Tak, albo o samo GoTo z pilota...., niezbyt zratrybiłem, już Łukasz mnie prostował. Nawet troszkę znalazłem ale to trzeba by się w problem zagłębić na spokojnie...

http://www.cloudynights.com/topic/466760-vixen-gpd2-go-to-upgrade/

http://www.astronomyforum.net/telescope-mounts-forum/186148-goto-kits-vixen-gpd2.html

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry chłopaki, musiałem pilnie odwiedzić Szczecin i dopiero wróciłem więc już trochę mi się pomieszało pod sufitem bo całe to bla, bla... urodziło się z bezsenności spowodowanej bezczynnością i prawie całą noc ślepłem przed monitorem by cokolwiek opanować, a teraz po kilku kolejnych godzinach już trochę nie utrwalonej wiedzy "wyparowało". Myślą przewodnią było zaopatrzenie monta w sterowanie wyszukiwaniem obiektów jak z GO TO. Podobno takie możliwości ma aplikacja Virtuoso App na bazie aplikacji programu Sky Safari Pro obsługiwanej przez tablet android i płytki drukowanej arduino do tego całego bałaganu potrzebne są też endekodery do sterowania silniczkami montażu. Widzę jednak że teksty te nadają się na poranek 1 kwietnia pod warunkiem że taki laik jak ja akurat będzie miał czas i ochotę na czytanie po nocach. Na domiar złego nie popisałem sobie nawet linków do tych wiadomości, a dzisiaj dość mam już wrażeń żeby zagłębiać się w historię wertowanych stron internetowych. Jeszcze wczoraj wieczorem rozmawiałem z Tadziem (statek) i On mnie nieco schłodził, ale pech chciał bym znalazł stronę o sky safari pro i nadzieje wznowiły się od nowa, a później miałem już taki mętlik w głowie że nawet nie wiem kiedy, -"mysz urodziła górę"(CZYLI NAPISAŁEM ELEKTRONICZNY BEŁKOT), ale mimo wszystko żałuję że jest to niemożliwe. To że nie bardzo wiecie o co mi chodziło świadczy o moim laickim podejściu do tematu, braku resortowego słownictwa i co tu dużo owijać w bawełnę, - zmęczenia. Jeśli jednak jakoś te pomysły wykorzystacie i coś się da zrobić, rezerwuję pierwsze miejsce w kolejce do zakupu. Pozdrawiam i Zdrowych, Spokojnych Świąt życzę,- Waldek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Maćku za linki na fora zagraniczne, miałem chociaż okazję uwierzyć trochę w siebie. Odwiedziłem i Australię, i Japonię i Hong Kong I WIDZĘ ŻE NIE TYLKO JA OSZALAŁEM. W Vixena wierzy wielu astrozapaleńców i uznają go za montaż z wyższej półki. Więc może dojdziemy do jakiegoś koncensusu w tym temacie, ale to już chyba po Świętach. Pozdrawiam Waldek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, wessel napisał:

To nie ja, to Jacek...

Nieważne - ważne, ze nadzieje obudziły :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będziemy chyba tak się przebijać, ważne oprócz o podanych poprzednio powodach jest to że Twoje Maćku ciemnotki obudziły we mnie chęć nauki wykonywania takich ciemnych mgławic jak Twoje i Łukasza i stąd częste wizyty w szkole astrofotografii i napotkanie stron o Vixenie, arduino, androidach,tabletach smartfonach i całym tym elektronicznym świecie którego unikałem dotąd jak diabeł święconej wody. To Wasze zainteresowanie sprawą uzmysłowiło mi że jeszcze żyję na nieco wyższych obrotach niż mi się wydawało. I za to głównie jestem Wam wdzięczny. A teraz dobra wiadomość, spójrzcie w niebo, -u mnie widać już nieliczne gwiazdki. Może wreszcie nastąpił przełom pogodowy? Pozdrawiam Waldek.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Radku i dziękuję za ciepłe słowa, ale to co teraz napisałeś to totalny kabaret. Owszem,bardzo bym chciał pokonać kolejną barierę strachu i niepewności bo bardzo lubię ekstremalne wyzwania, ale to już przekracza moje umiejętności, a nawet wyobraźnię . Z takim tematem niezłą "zakusku" miałby nawet dobry elektronik, a ja poprawnie nawet programu do swego lapka nie pobiorę bo nie znając języka nawet komunikaty kierujące krok po kroku stawiają mi włosy na głowie i w obawie by nie spalić systemu czy jak to się w żargonie mówi, wycofuję się do przyjazdu córki lub syna. Dzisiaj już  posługuję się translatorem, ale to jednak był i pozostanie problemem.

Jedno czego mi nie brak to upór i cierpliwość, niedoskonałości organizmu to pozostałości po chorobach i przeżytych latach, pogarszający się wzrok, brak precyzji ruchów rąk szczególnie palców, co eliminuje mnie z takich zawodów jak chirurgia, elektronika i elektryka, a niebawem pewnie nawet fotografia więc czasu za wiele nie mam. Na kłopoty językowe nieco pomaga tłumacz google, ale jest mało precyzyjny więc wskazuje zaledwie zarysy drogi, którą trzeba pokonać. Jedyny język który zna(ŁEM doskonale) w mowie i piśmie to rosyjski, ale dzisiaj po 40 latach nie używania pamiętam go zaledwie w stopniu podstawowym.

Mam nadzieję że prawdziwy elektronik lub nawet elektronik amator również "zapali się" do takiego innowacyjnego projektu i wtedy pod Jego kierunkiem pokusił bym się podjąć takie ryzyko, oczywiście finansowo - czasowe bo pensetą nie zbyt sprawnie manewruję podobnie jak z lutownicą do maleńkich elementów. Dobrze by było gdyby to był ktoś z zachodniopomorskiego aby można było w miarę szybko i bezpiecznie dojechać gdyż jestem typowym wzrokowcem i to co zobaczę w trakcie pracy utrwala się szybciej i trwale.

Szkoda że Haspol nie zakorzenił się na naszym terenie, ale cóż,- ekonomika stara jak świat uwodzicielka zabrała nam Go do Gdańska. Elektronik spoza naszego kręgu niejednokrotnie nie rozumie naszych potrzeb i priorytetów więc jest jak gdyby "poza nawiasem zainteresowań". Jedyny którego znam jest Tadziu statek ale jako prezes PTMA Szczecin i właściciel firmy  elektronicznej jest zbyt zajęty. Inną sprawą jest fakt że Vixenów GPD 2 jest zaledwie kilka w Kraju więc i zapotrzebowanie niewielkie, chyba że udało by się opracować projekt dla szerszego kręgu montaży, a to już zaczyna mieć ręce i nogi.

Pozdrawiam Waldek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dnia 21.12.2016 at 08:35, wwaldek 1947 napisał:

CZY W OGÓLE SĄ TAKIE MOŻLIWOŚCI  ATM Vixena? I czy warto zawracać sobie głowę takimi projektami? Kto podjął by się takiej modernizacji bo ja elektroniki nie czuję w palcach?. Pozdrawiam Waldek,

Waldek, czy w takim razie projekty ATM są aby na pewno tym czego szukasz? Jeśłi ktoś będzie mógł Ci pomóc w modernizacji Vixena może skorzysta ze wskazanego kierunku i linku. Tworzenie takiego rozwiązania zupełnie od zera, zapewnianie zgodności z istniejącymi protokołami komunikacji sterowników z oprogramowaniem jest znacznie większym wyzwaniem. Projekt OnStep jest niewątpliwie odpowiedzią na Twoje pytanie "czy w ogóle istniają takie możliwości ATM Vixena". Istnieją. Również dla montażu który posiadasz. Czy warto zawracać sobie głowę takimi projektami? W mojej ocenie zawsze warto, ale nie zawsze się opłaca.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Czasu już trochę upłynęło i emocje ostygły. Zdecydowanie lepiej wychodzi mi czytanie niż pisanie bo jednak nie panuję dobrze nad klawiaturą i "błądząc po niej" prawie zawsze kogoś potrącę przez nieuwagę lub roztargnienie. Wynika to chyba z tego, że za bardzo szczegółowo chcę przybliżyć omawiany temat i wtedy właśnie zagubię się w  zawiłości opisów. Nie dziwota więc że tak wielu z Was ma problemy ze zrozumieniem o czym ja w ogóle piszę. No ale taka jest moja przypadłość i nic na to nie poradzę. Wydarzyło się dużo od ostatniego wpisu w tym temacie i czas już najwyższy uzupełnić dane bo tak się złożyło że w tej chwili temat ten prowadzony jest w dwóch wątkach i chciałbym je połączyć tą odpowiedzią skierowaną między innymi do Midimariusza.

Mariusz, w tym temacie post nr: ID 9 Jacek wysłał mi linki do stron zagranicznych forum które omawiają ten temat który dotyczy SS 5 PRO, w tych wiadomościach znajdziesz też  mój setup Vixena GPD2 jak i  Oriona  ED 80/600, oraz radę Radka K, który potwierdza możliwości modernizacji montaży z SS 5 PRO itp rozwiązania z programem zbudowania własnego systemu opartego o ON STEP (link).

Radku, mimo że na tym się nie znam i że to się prawdopodobnie nie opłacało w mojej sytuacji, zdecydowałem że "przetrę szlak" przed kolejnymi adeptami  naszego hobby, aby ułatwić im start w tej sztuce którą większość i "tylko większość już opanowała:O". Nawigacja w bezkresach wszechświata jest trudna, ale nawet ja już ją opanowałem w dość znaczącym zakresie więc jasne lub "sztandarowe" obiekty naszego nieba nie sprawiają mi kłopotów w fotografowaniu ich. Jednak obiekty rzadko odwiedzane i ciemne lub bardziej oddalone od znanych gwiazd sprawiają już większą trudność, a nawet  niemożność wykonania fotografii. I ten właśnie powód skłonił mnie do szukania wyjścia z sytuacji, gdzie bez elektronicznego wsparcia GO TO sesja staje się niemożliwa. Szczególnie wtedy gdy po długim okresie niepogody nastanie wreszcie krótki przebłysk pomiędzy chmurami.

I można jeszcze raz zapytać czy warto?, czy jest to ekonomicznie uzasadnione?, czy w naszym hobby można, i trzeba pytać o ekonomię? Myślę że bez względu na zaangażowanie i zawartość portfela,- warto z szacunku  do siebie samych, ale bez przesady bo i tak zrobimy wszystko by pokonać trudności. A co z tymi którzy nie potrafią?

Muszą po prostu kupić lub wymienić  za inny towar, czy usługę i życie potoczy się dalej. Przed takimi dylematami ja  stałem około miesiąca i nie mając jeszcze sprecyzowanej drogi zacząłem gromadzić niezbędne składniki projektu który był tylko niejasnym zarysem, aż trafił się Mariusz ze swoją chęcią przybliżenia wspaniałego programu  w wersji angielskiej,- użytkownikowi ze znajomością polskiego. Zbiegło się to czasowo z moim "elektronicznym bla, bla, bla" więc pomyślałem sobie,- dlaczego nie pomóc jak mogę. Co prawda nie w tłumaczeniu, ale chociażby finansowo... i jak pomyślałem, tak zrobiłem. Dzisiaj gdy już coś ponownie zaświeciło w tunelu niewiedzy znalazłem w necie przecenę gotowca synscana do Vixena i powróciło pytanie czy warto ? Po chwili wróciło otrzeźwienie i pada jasna odpowiedź; jeśli nie dla mnie (a tego jeszcze nie wiem), to dla innych  na pewno warto.:) Pozdrawiam Waldek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldek jaki System posiadasz? (Android, iOS) i jakiego kontrolera używasz do montażu?

 

Zapytałem o takie rozwiązanie na forum SkySafari.

Taką odpowiedź otrzymałem. Z treści widzę, że dotyczy to iOS.

-------------------

 

Bill Tschumy

Mariusz,

 

Wygląda na to, Vixen GPD2 nadal wykorzystuje kontroler StarBook.

https://www.vixenoptics.co.uk/Pages/star_book_ten.html

http://www.vixenoptics.com/Vixen-STAR-BOOK-TEN-Controller-p/36919.htm

Star-Book-Ten.jpg

A jedynym sposobem, aby rozmawiać z kontrolerem StarBook jest komunikacja poprzez Ethernet. Jeśli się mylę to nie ma tam połączenia przez RS-232? Daj mi znać.

 

Kontroler Vixen StarBook wykorzystuje interfejs Ethernet, który jest również fizycznie niezgodny z SkyFi III.

 

Kilka linków o SkyFi III

https://store.simulationcurriculum.com/products/skyfi-iii-usb-wireless-telescope-adapter

http://skysafariastronomy.com/products/skyfi/firmware.html

https://www.youtube.com/watch?v=fYhkYEI1xo0

https://www.optcorp.com/southern-stars-skyfi-iii-wireless-teles-controll-w-usb.html

Controller_Front_medium.jpg?v=1461084896

Jednakże, można użyć Apple AirPort Express (lub jakikolwiek inny router bezprzewodowy), aby kontrolować StarBook z naszej aplikacji SkySafari z iPhone. Należy również skonfigurować SkySafari, aby komunikowało się ze sterownikiem StarBook na 169.254.1.1 na porcie 80.

 

Ten dokument opisuje to w sposób bardziej szczegółowy:

http://www.skysafariastronomy.com/products/skyfi/files/VixenWirelessSetup.pdf

 

Niestety piny na wyjściu dla montażu Sphinx są niestandardowe niż w tradycyjnym interfejsie szeregowym. Zamiast próbując wiercić coś, co mogłoby uszkodzić np. mocowanie zrobiłem trochę przemyślenia na tn teman. Moje rozwiazanie jest bardzo oszczędne i wysokowydajne.

 

Zawiera wykorzystanie routera bezprzewodowego WiFi np.: Apple Airport Express: http://www.apple.com/airportexpress/specs.html

http://www.apple.com/airport-express/

220px-Apple_airport_express.jpg

Koszt około 99 dolarów. która zawiera już oprogramowanie konfiguracyjne. Zalecane dla użytkowników Maca i komputerów PC1.

Ma bardzo małe rozmiary, tak że łatwo jest nosić go ze sobą. Chciałbym powiedzieć, że oferta będzie również w przyszłosci dotyczyć Bluetooth.

 

To jest bardzo łatwe do skonfigurowania. Jedyną rzeczą o jakiej trzeba pamiętać jes to, że należy upewnić się, aby skonfigurować adres portu szegegowego w zakresie 169.254.x.x DHCP jaki sam jak użyłeś w StarBook 169.254.1.1 i upewnij się, że początkowy adres IP jest znacznie powyżej domyślnego adresu z StarBooks. Następnie podłącz kabel wejściem "straight-thru", a nie

"Crossover" do portu WiFi kontrolera Starbook i jesteś teraz w sieci bezprzewodowej!

Dla mojego testu użyłem mojego laptopa z siecią bezprzewodową. Byłem odwrócony od teleskopu ... i bez wiązki przewodów wszystko w montażu zaczęło działać!

 

vixen.jpg

 

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i przepraszam że od 2 dni pomimo że byłem obecny na forum w oczekiwaniu na bardzo ważną wiadomość na poczcie, nie odezwałem się do Ciebie, ale nie mogłem się rozpraszać. Podobnie jest także dzisiaj, ale już chyba zwlekać nie wypada. Już drugą noc waruję jak kundel przy budzie, tak ja przy komputerze i telefonie. Tym razem sprawa dotyczy dużych dla mnie pieniędzy, które mogę zyskać lub stracić, więc jestem trochę rozkojarzony. A więc krótko na znane mi sprawy, reszta musi poczekać , trochę to niegrzeczne,- wybacz.Tablet jest androidem podobnie jak smartfon, nie wiem co to jest IOS, ale domyślam się że to skrót jakiejś śmiesznie prostej i banalnej sprawy. Jeśli chodzi o kontroler Vixena sterownik ma symbol DD - 3 i posiada port Auto Guide. Montaż posiada napędy MT -1 i nie ma połączenia przez wtyk RS-232. W firmowym kontrolerze z systemem GO TO montaż opiera się na bibliotekach i sterowniku Star Book.

Angielskich linków nie ma sensu tłumaczyć w google bo było by to tłumaczenie zbyt nie dokładne dla tak poważnej sprawy, widzę jednak że Ty już podłączyłeś i działasz więc coś z tego będzie co mnie bardzo raduje, a na razie muszę udrożnić kanały informacji więc wyłączam się i do usłyszenia jutro. Pozdrawiam Waldek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)