Skocz do zawartości

ScopeDome Arduino Shield


JacekPala

Rekomendowane odpowiedzi

Po ponad roku pracy mam przyjemność pokazać wam specjalizowaną kartę do sterowania kopułą lub odsuwanym dachem opartą na popularnej karcie Arduino.
To bardzo elastyczne rozwiązanie, które pozwala nie tylko obracać i otwierać kopułę czy odsuwany dach, ale również sterować zasilaniem w obserwatorium. Karty można użyć również jako sterownik przekaźników kontrolowany przez internet, oraz jako typowego układu wejść i wyjść.

Sterowanie kartą jest możliwe z poziomu przeglądarki internetowej lub poprzez port USB, komunikacja pomiędzy częścią stacjonarną i ruchomą jest zrealizowana poprzez Bluetooth. Jak zwykle włączyliśmy obsługę karty do naszego driwera ScopeDome, co zapewnia 100% kompatybilność z systemem ASCOM i pozwala na synchronizację pozycji kopuły z pozycją teleskopu czy sterowanie nią z poziomu TheSkyX lub CdC.

Szczegółowe informacje o karcie: http://www.scopedome.com/Doc/Arduino/Arduino_Shield_Manual.pdf

 

Jeśli ktoś jest zainteresowany kupieniem karty, to proszę o kontakt. W tej chwili mam wyprodukowanych 10 sztuk, czyli pięć kompletów do sterowania kopułą.

 

Arduino Shield.jpg

  • Like 4

Jacek Pala

http://www.scopedome.com

tel. +48 602 315 947

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Super sprzęt który sam szukałem / chciałem zrobić , byłbym zainteresowany zakupem tylko mam pytanie czy dana płytka jest może już w coś opakowana jakieś plastikowe pudełko.

Czy ten produkt ma jakąkolwiek gwarancje np. dostaję płytkę a okazuje się po 2 tygodniach że gdzieś był zimny lut no i nie działa?

Czy mogę spodziewać się wsparcia technicznego jeżeli oczywiście chodzi o dopytanie w czymś poważniejszym niż gdzie mam włożyć wtyczkę USB ?

Czy pod dany produkt można napisać własne oprogramowanie jak to w Arduino ? \

 

Jeśli chodzi o cenę czy mam napisać na pw osobną wiadomość ? a jak już piszę to też zapytam czy można liczyć na pomoc w przypadku zakupu automatyki do kopuły ( ale kopuły zbudowanej samodzielnie), chodzi mi o przykładowe rozwiązania stosowane w państwa kopułach aby nie uczyć się na swoich a na cudzych błędach ?

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z założenia nie projektowaliśmy obudowy, ale nie jest problemem zrobienie jej.

Oczywiście jest dwuletnia gwarancja - jednak ze względu na to, że to rozwiązanie DIY (ATM) - mocno ograniczona.

ScopeDome słynie chyba na świecie ze wsparcia technicznego - to jedna z naszych mocniejszych stron. W tym przypadku domyślam się, że będzie ono niezbędne.

Tak - można napisać własne oprogramowanie - choć jeśli ktoś ma małe doświadczenie w platformie Arduino - to prawdę mówiąc odradzam - my pisaliśmy firmware do karty ponad rok - a mamy spore doświadczenie. Jest wiele niespodzianek.

Co do ceny to wszystko zależy od konfiguracji  karty.   Sama płytka ScopeDome Arduino Shield będzie kosztować (bo nie ma jej jeszcze w oficjalnym cenniku na naszej stronie WWW) około 500 zł ( z wgranym firmware 600 zł).

Serię prototypową mogę sprzedawać po ok. 400 zł. Ale liczę na bliski kontakt z użytkownikami i szybkie raportowanie wszelkich problemów.

Jacek Pala

http://www.scopedome.com

tel. +48 602 315 947

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może dodam listę komend obsługiwanych przez kartę, to powinno rozwiać wątpliwości co do zastosowań i chęci pisania własnego firmware:

        public enum Arduino_Commands
        {
            //slave, slave=<command> send command to the slave device
            //master, master=<command> send command to the master device
            setFresh, //  setFresh =< 0 lub 1> flaga ustawiana na jeden po resecie karty, służy do wykrywania, że był reset, driwer powinien ją sam ustawić na wartość = 0
            getFirmwareVersion, // get firmware version (from #define FIRMWARE_VERSION)
            getDeviceName, // get device name
            emergencyStop, // turn off all relays
            //available Master Commands
            getStatus, // (only for master) get master+slave status in format: <master inputs>;<master encoders>;<master buttons>;<master relays>#<slave inputs>;<slave encoders>;<slave buttons>;<slave relays>
            moveDome, // moveDome=<direction>:<encoder> dome movement; <direction> is 'CW' or 'CCW', <encoder> is optional
            stopDome, // stop dome movement
            setEncoderA, // setEncoderA=<count> - set encoder A counter to <count>
            setEncoderB, // setEncoderB=<count> - set encoder B counter to <count>
            //available Slave Commands
            moveShutter, // moveShutter=<direction>:<timeout> dome movement; <direction> is 'OPEN' or 'CLOSE', <timeout> in milliseconds is optional
            stopShutter, // stop dome movement
            getLocalStatus, // get local status in format: <inputs>;<encoders>;<buttons>;<relays>, e.g.: 1:0:0:0;100:0;0:0:0:0;1:0:1:0

            findHome, // find home in CCW direction
            calibrate, // calibrate (count encoder during rotation)
            getCalibratedRotation, // get counted rotation span

            setMac, // set MAC address of the ethernet shield
            setIp, // setIp=123.123.123.123 - set IP for no DHCP mode
            setLogging, // setLogging=<true or 1/false or 0> - turn logging on serial on or off
            setEth, // setEth=<true or 1/false or 0> - set if should use Ethernet
            setDhcp, // setDhcp=<true or 1/false or 0> - set if should use DHCP
            setMode, // setMode=<master/slave> - set master or slave mode
            setHttpPassword, // set password for HTTP authentication
            setDomeDelay, // set dome delay (for changing movement direction)
            getRelaysNames, // get relays names in "name1:name2:name3:..." format
            getInputsNames, // get inputs names in "name1:name2:name3:..." format
            getButtonsNames, // get buttons names in "name1:name2:name3:..." format
            getRelays, // get relays status in "1:0:0:1" format
            getButtons, // get buttons status in "1:1:0:..." format
            getInputs, // get inputs status in "1:1:1:0:..." format
            getInputsAndEncoder, // get input and counter statuses "1:1:1:0:...:323"
            switchOnFreeRelay, // switchOnFreeRelay=<relay> switch ON free relay; <relay> index from 1
            switchOffFreeRelay, // switchOffFreeRelay=<relay> switch OFF free relay; <relay> index from 1
 
            // only for firmware or special use:
            switchOnRelay, // switchOnRelay=<relay> - switch on relay nr <relay>
            switchOffRelay, // switchOffRelay=<relay> - switch off relay nr <relay>
            switchOnRelayTillInput, // switchOnRelayTillInput=<relay>:<input> - switch on relay till input is on
            switchOnRelayTillTimeout, // switchOnRelayTillTimeout=<relay>:<timeout> - switch on relay till timeout
            switchOnRelayTillInputOrTimeout, // switchOnRelayTillInputOrTimeout=<relay>:<input>:<timeout> - switch on relay till input is on or timeout passed
            switchOnRelayTillEncoder, // switchOnRelayTillEncoder=<relay>:<count> - switch on relay till encoder counter counted to <count>
            // reset commands
            resetSoft, // soft reset
            reset //hardware reset by Reset_Pin
        }
 

Jacek Pala

http://www.scopedome.com

tel. +48 602 315 947

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ma tragedii spodziewałem się czegoś gorszego :) jeśli chodzi o programowanie to nie ma problemu ale widzę że kod ładnie opisany więc ktoś się przykładał do kodzenia. W moim wypadku wszystko zależy jak się sprawy potoczą z mieszkaniem które niedawno nabyłem i jeśli coś jeszcze zostanie to na bank kupię od was automatykę i płytkę do sterowania. Pozostaje jeszcze budowa obserwatorium zastanawiałem się czy kopuła czy wysuwany dach ale nie znalazłem odpowiedzi co lepsze. Dziękuję za szybką odpowiedź mam nadzieję że będę mógł wesprzeć waszą firmę informacją o waszym sprzęcie.

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawiły się pytania o szczegółowy cennik kompletnych zestawów elektroniki pozwalających na sterowanie kopułą. Poniżej zestawienie cen elementów, na zielono wyróżniłem podsumowanie.

W tym cenniku nie ma elementów związanych z napędem kopuły lub dachu. Zakładam, że niezbędne falowniki, silniki, elementy mocujące, kółka i listwy zębate zainstalujecie sami.

Z założenia jest to rozwiązanie DIY - wymagające od kupującego znajomości elektroniki, mechaniki i informatyki. My tylko dostarczymy niezbędne podzespoły.

 

Podsumowując: elektronika do kopuły będzie kosztować 1800 zł, a do sterowania dachem 900 zł brutto.
Jak zapewne zauważyliście sam shield Arduino nieco staniał i kosztuje według ostatnich kalkulacji 384 zł za sztukę.

         
  Kopuła
         
  szt Netto za szt. Netto Brutto
         
ScopeDome Shield 2     312 zł        624 zł       768 zł
Arduino Mega R3 2        86 zł        172 zł       212 zł
Arduino Ethernet Shield 1        55 zł          55 zł         68 zł
         
Home Sensor 1        86 zł          86 zł       106 zł
Encoder Module 1     250 zł        250 zł       308 zł
Limit Switch 2        39 zł          78 zł         96 zł
Firmware 1     156 zł        156 zł       192 zł
         
         1 500 zł    1 800 zł

 

 

  Roll Off Roof
         
  szt Netto za szt. Netto Brutto
         
ScopeDome Shield 1     312 zł        312 zł       384 zł
Arduino Mega R3 1        86 zł          86 zł       106 zł
Arduino Ethernet Shield 1        55 zł          55 zł         68 zł
         
Home Sensor 0        86 zł           -            -  
Encoder Module 0     250 zł           -            -  
Limit Switch 2        39 zł          78 zł         96 zł
Firmware 1     156 zł        156 zł       192 zł
         
             700 zł       900 zł

 

ps. przepraszam za złe formatowanie tabel, ale tak działa copy-paste z arkusza kalkulacyjnego.

 

 

Jacek Pala

http://www.scopedome.com

tel. +48 602 315 947

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś poprawialiśmy jeszcze firmware karty - mieliśmy problemy z komendami FindHome i Calibrate. W sumie dość szybko to poszło - zajęło to tylko cztery godziny - razem z testami. Wydaje mi się, że w tej chwili karta działa perfekcyjnie - na noc puszczę test synchronizacji z teleskopem, ale nie spodziewam się już jakichkolwiek niespodzianek.

Następnie chce napisać dedykowany driver dla obserwatoriów z odsuwanym dachem (to będzie bardzo proste). A następnie chyba zajmiemy się sterowaniem karty z poziomu telefonu czyli napiszemy aplikację pod Android'a. Przynajmniej nauczymy się czegoś nowego - do tej pory pisałem programy tylko pod Windows.

 

test.jpg

Jacek Pala

http://www.scopedome.com

tel. +48 602 315 947

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Zakończyłem prace nad dokumentacją do karty. Można ją pobrać z naszego serwera: http://www.scopedome.com/doc/arduino/ScopeDome_Arduino_Shield_Manual_PL.pdf.

Przy okazji postanowiłem jednak opracować obudowy do karty (było kilka pytań na ten temat). Docelowo będzie to całkiem zgrabne rozwiązanie integrujące kartę ze sterownikiem silnika i ogrzewaniem elektroniki.

Jacek Pala

http://www.scopedome.com

tel. +48 602 315 947

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Pierwsze testy, na razie bez komputera, wypadły pomyślnie. Docelowo wszystko ma być sterowana z poziomu komputera, zgodnie z sugestią pana Jacka kablem sieciowym.
Zastanawiam się czy nie wyprowadzić dodatkowo na zewnątrz przycisków otwierających shutter (czasami by się przydały). Najlepiej gdyby istniała możliwość sterowania pilotem.
Gdyby pan Jacek Pala pomyślał nad takim bardzo fajnym dodatkiem było by bardzo miło (jeżeli to jest w ogóle możliwe);).

Teleskop słoneczny 228 h-aplha,C11, EQ8,Point Grey Grasshopper Express.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa duża obudowa, nie znalazłem jej do tej pory. Czy mogę prosić o link i informacje ile kosztowała?
Czy mogę też prosić o linka do wewnętrznego złącza kabla Ethernet?

Co do pilota to raczej nie ma szans - już teraz mamy kłopoty z za wolnym procesorem w Arduino.

Z ciekawostek pracuję nad: obudową, ogrzewaniem elektroniki i silników,  oraz dodaniem CloudSensora na pirometrze - to powinno zadziałać bez większych problemów.

ps.

odradzam podłączanie zasilanie zewnętrznego do Arduino jednocześnie z zasilaniem z poziomu złącza USB - to może spowodować kłopoty. Z fajnych informacji - mam lepsza wersję firmware (3.3), która automatycznie zapamiętuje pozycje kopuły po zaniku zasilania - to była największa wada tego układu.

Jacek Pala

http://www.scopedome.com

tel. +48 602 315 947

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, JacekPala napisał:

Co do pilota to raczej nie ma szans - już teraz mamy kłopoty z za wolnym procesorem w Arduino.

W mikrokontrolerach panuje tego typu zasada: "Jeśli twój mikrokontroler jest za wolny, to znaczy, że program jest do poprawy" :) Są oczywiście sytuacje, gdy faktycznie wydajność jest za mała i nie da się już nic zrobić, ale w zdecydowanej większości przypadków to jednak wina architektury programu. Na ogół więcej przerwań i będzie dobrze :) Niestety niektóre biblioteki do Arduino są napisane kiepsko lub bardzo kiepsko, marnują mnóstwo zasobów procesora. Przykładowo gotową bibliotekę do wyświetlacza OLED przepisałem prawie całkowicie i zaoszczędziłem jakieś 80% zajętości pamięci.

  • Like 1

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link do złącza Ethernet: http://allegro.pl/wtyk-sieciowy-rj45-na-panel-i6358575088.html
Jeśli chodzi o obudowę muszę poszukać.

Z tym USB rzeczywiście łatwo o błąd. Gdybym zapomniał o odłączeniu kabla zasilającego. Po prostu zapomniałem, że przy sterowaniu przez USB, USB zasila również kartę.

Teleskop słoneczny 228 h-aplha,C11, EQ8,Point Grey Grasshopper Express.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem się jeszcze zapytać na ile czasu musi być ustawione hamowanie w falowniku standardowo jest 5s?
Czy krańcówki zatrzymują napęd shuttera bezzwłocznie, czy też należy hamowanie uwzględnić przy instalacji krańcówek ?
Przy manualnym sterowaniu obrotami kopuły napęd jest rozłączany po kilku sekundach pomimo trzymania przycisku. Wyczytałem w instrukcji karty o zabezpieczeniu wyłączającym napęd przy braku impulsów z enkodera. Rozumiem, że to jest powód wyłączania napędu?

I jeszcze jedno silniki lepiej podłączyć w trójkąt czy gwiazdę?

Teleskop słoneczny 228 h-aplha,C11, EQ8,Point Grey Grasshopper Express.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za linki.
My ustawiamy falowniki na: rozpędzanie 5s, hamowanie 2s
Falownik klapy nie ma rozpędzania i hamowania.
Tak, bez enkodera po 5 sekundach silnik będzie zatrzymany.

Wydaje mi się, że silnik jest łączony bodaj w gwiazdę. Należy to zrobić, tak jak na zdjęciu:
 

shutter drive 2 - Wires Connection.JPG

Jacek Pala

http://www.scopedome.com

tel. +48 602 315 947

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)