Skocz do zawartości

Magiczna złączka


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Jak niektórzy pamiętają, zmagam się od dłuższego czasu z problemem kolimacji newtona f/4. Dzięki pomocy naszego forumowicza, Łukasza Rachuny zidentyfikowaliśmy prawdopodobnie źródło (mam nadzieję, że ostatnie...) problemu. Jest nim TSOAG 9mm. Okazuje się, że jego cienka złączka T2 ugina się istotnie pod ciężarem kamery z kołem filtrowym. Padła decyzja - trzeba dziada wywalić.

Odpaliłem więc CorelDraw i zacząłem rysować złączkologię. Jak by tu tego OAGa zastąpić. Może dorobić złączkę i skręcić ją z OAGiem śrubami (wzdłuż)? A może wymienić złączkę T2? Może też kupić innego OAGa? Okazało się, że w żadnej sensownej konfiguracji nie da się tego spasować. Albo brakuje gwintu, albo coś zawadza, albo się nie mieści - koszmar. W końcu doznałem olśnienia - "Po co myśleć schematami? Zrobię coś specjalnego!".

Warto wspomnieć, że równocześnie uznaliśmy z Łukaszem, że należy zrobić system sztywnego skręcania osprzętu z wyciągiem. Do tej pory trzymało się to na clamping ringu z 3 śrubami. Nie było źle, ale nie dawało pewności i powtarzalności. Rozwiązanie sztywnego połączenia osprzętu z wyciągiem podpatrzyliśmy u Antoniego.

Tak więc powstała koncepcja magicznej złączki. Złączki, do której z jednej strony wkręca się w koło filtrowe, z drugiej korektor MPCC, z trzeciej wchodzi pryzmat OAGa, a do tego całość można sztywno skręcić z wyciągiem. 4 w 1. Tak więc jest to jednocześnie OAG, łącznik między korektorem, a kołem i mocowanie całości do wyciągu.

Zamówienie poszło do Astrokraka, chyba dawno Janusz nie widział tyle gwintów :)  Pozostała kwestia wycięcia otworu na pryzmat OAGa na frezarce. Swoją pomoc zaoferował nasz kolega, kk, któremu pragnę jeszcze raz podziękować!

A więc stało się i złączka jest gotowa. Jest to również pierwszy OAG ATM, o jakim słyszałem :)

DSC_3311s.jpg

DSC_3312s.jpg

A tak wygląda po wkręceniu wszystkiego:

DSC_3298s.jpg

DSC_3300s.jpg

Drugą częścią złączki jest nakrętka, założona na drawtube. Sama drawtube nie jest nagwintowana. Po założeniu osprzętu na wyciąg (korektor idzie do środka, złączka na zewnątrz) zakręcam zakrętkę, która mocno i równo dociska osprzęt do drawtube. Rozwiązanie jest o tyle lepsze od gwintowania drawtube, że zakładanie osprzętu jest wygodne (nie trzeba kręcić całym tym szajsem 20 razy), oraz można poluzować i obrócić kadr nie tracąc ostrości (przy gwintowaniu zmiana kadru oznacza wykręcenie części gwintu i zmianę odległości). Jak to działa pokazują poniższe zdjęcia:

DSC_3304s.jpg

DSC_3307s.jpg

DSC_3308s.jpg

A całość prezentuje się tak:

DSC_3293s.jpg

DSC_3309s.jpg

DSC_3310s.jpg

Dzięki koledzy za pomoc! Mam nadzieję, że nareszcie skończy się koszmar kolimacji i zacznę efektywnie wykorzystywać sprzęt. Oby pogoda dopisała na święta...

 

Jeśli kogoś zainspirowałem do tego, jak rozwiązać własną złączkologię, to jest mi bardzo miło :)

  • Like 4

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mi się kiedyś nie podobała sztywność połączeń i delikatne gwinty OAGA TS 9 mm ( wisiał na tym STL 11000) to wyrzeźbiłem z kawalka aluminium taką nakladkę ze szcżeliną na sztyft z lustrem i śtubę z blokadą , wyfrezowałem szparkę w złączce o długości 50 mm z gwintem M 91 na obu końcach i to rozwiązało problem. Skala trochę wieksza :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety OAG9 to tak do lustrzanki jest w sam raz :) Ja u siebie zrobiłem to inaczej - miałem OAGa TPL 13mm, jest dużo solidniejszy, ale trochę dłuższy. Wywaliłem więc ten pierścień z łapkami wkręcany w koło filtrowe, zrobiłem w korpusie OAGa 3 otwory pasujące do otworów w kole EFW i przykręciłem go tak, jak Atik przykręca swojego firmowego OAGa. 

IMG_0153.JPG

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, wessel napisał:

Jak mi się kiedyś nie podobała sztywność połączeń i delikatne gwinty OAGA TS 9 mm ( wisiał na tym STL 11000) to wyrzeźbiłem z kawalka aluminium taką nakladkę ze szcżeliną na sztyft z lustrem i śtubę z blokadą , wyfrezowałem szparkę w złączce o długości 50 mm z gwintem M 91 na obu końcach i to rozwiązało problem. Skala trochę wieksza :D

No, u mnie nie ma tyle miejsca na takie zabawy :) A największy gwint to M66 - ten od nakrętki drawtube.

9 godzin temu, jolo napisał:

No niestety OAG9 to tak do lustrzanki jest w sam raz :) Ja u siebie zrobiłem to inaczej - miałem OAGa TPL 13mm, jest dużo solidniejszy, ale trochę dłuższy. Wywaliłem więc ten pierścień z łapkami wkręcany w koło filtrowe, zrobiłem w korpusie OAGa 3 otwory pasujące do otworów w kole EFW i przykręciłem go tak, jak Atik przykręca swojego firmowego OAGa. 

No, ja tego 13mm nawet kupiłem, bo też chciałem go zastosować :) Ale niestety, ni w ząb nie mogłem spasować odległości. Jak się nawet główny tor zgadzał, to ten element z T2 pod guider zahaczał o koło filtrowe. Ale to nawet w tym 13 mm wkładka z T2 była za licha? Ona wygląda na już dość sztywną raczej.

Też miałem właśnie taki pomysł ze zrobieniem 3 śrub na wylot OAGa. W końcu go odrzuciłem już nie pamiętam, czy ze względu na odległości, czy po prostu uznałem, że prościej zrobić to, co zrobiłem. Bo mimo skręcenia OAGa z kołem śrubami, to dalej musiałbym robić złączkę OAG - MPCC i tu były kolejne problemy (głównie z miejscem). W refraktorze masz zapewne większy stopień swobody z powodu większego backfocusu flattenera (o ile nie masz wbudowanego korektora w teleskop?).

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To rozwiązanie miałem wcześniej w newtonie - MPCC wkręcałem po prostu w gwint M48 OAGa po wywaleniu z korektora redukcji na T2 (to był MPCC Mark III). Wkładka była solidniejsza niż w OAG9, ale nawet skręcenie tych trzech śrubek kombinerkami nie dawało gwarancji braku bujania się. 

Potem przełożyłem po prostu całość do refraktora - FF/FR który mam też ma backfocus 55mm. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, jolo napisał:

To rozwiązanie miałem wcześniej w newtonie - MPCC wkręcałem po prostu w gwint M48 OAGa po wywaleniu z korektora redukcji na T2 (to był MPCC Mark III). Wkładka była solidniejsza niż w OAG9, ale nawet skręcenie tych trzech śrubek kombinerkami nie dawało gwarancji braku bujania się. 

Potem przełożyłem po prostu całość do refraktora - FF/FR który mam też ma backfocus 55mm. 

A miałeś gdzieś jakąś przedłużkę? Być może akurat Ci te odległości lepiej podeszły, bo u mnie koło ma 18,5 mm, u Ciebie chyba 22? Jak dobrze pamiętam, to przy konfiguracji z tym TPL13 wychodziły mi takie kwiatki, jak wkręcone pół gwintu, aby zachować odległość (a na pół gwintu długości 4 mm przedłużki nie zrobię :) )

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)