Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop dla początkującego


Rekomendowane odpowiedzi

1. W jakiej mieszkasz miejscowości - Elbląg

2. Jaka konstrukcja teleskopu Cię interesuje: nie mogę się zastanowić

3. Gdzie najczęściej Będziesz prowadził obserwacje - działka (5km od miasta), tereny pozamiejskie

4. Co preferujesz w obrazach nieba - czy są to planety naszego US oraz nasz Księżyc i Słonko, czy tak zwany ,,głęboki   kosmos" DSO: najbardziej nastawiam się na DSO, co nie wyklucza tego że planety chciałbym tak samo obejrzeć. Wiem, że nie ma teleskopu uniwersalnego do wszystkiego :)

5. Jakim przedziałem cenowym dysponujesz: do 5000 tyś (teleskop + dobry okular)

 

Cześć, planuje kupić swój pierwszy teleskop.

Początkowo zastanawiałem się nad kupnem Sky Watcher SK Dobson 12" na montażu azymutalnym Dobsona + okular Plossl 6mm. Ale po przeczytaniu kilku poradników, doszedłem do wniosku że teleskop na takim montażu słabo nadaje się do astrofotografii.

Ciężko mi się zastanowić jaki teleskop by wybrać aby spełniał moje oczekiwania jak najlepiej, ponieważ obserwacje chciałbym prowadzić w czasie rzeczywistym jak i ustawić migawkę aparatu np. na 40 minut i zrobić zdjęcie jakiegoś obiektu. Oglądałem także teleskopy na innych montażach lecz tak aby w tej cenie się zmieścić to maksymalnie teleskop 8".

Co byście poradzili ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na FA!

Najsampierw gorąco Cię namawiam, żebyś oddzielił od siebie astrofoto i obserwacje wizualne, bo to są zupełnie inne wymagania co do sprzętu. 12" dobson który wybrałeś to fajny sprzęt i pozwoli zobaczyć bardzo dużo, ale jest to też już całkiem pokaźny teleskop - warto żebyś go sobie zobaczył na żywo. Co do okularu dodatkowego który wybrałeś to powinieneś wiedzieć, że okulary Plossla o krótkiej ogniskowej mają też małą odległość źrenicy wyjściowej, czyli musisz do nich mocno przyklejać oko, żeby zobaczyć całe pole widzenia. Warto będzie się rozejrzeć za trochę innym i nieco droższym okularem. 

A jeśli chodzi o astrofotografię... no to niestety taki teleskop słabo się do niej nadaje. Musiałbyś mieć albo taki teleskop z systemem GoTo, który umożliwi robienie zdjęć z niezbyt długim czasem naświetlania, albo platformę paralaktyczną. Oba te rozwiązania to raczej półśrodki, niż coś, co umożliwi bezproblemowe robienie zdjęć. 

A napisz może jeszcze jak widzisz to astrofoto - co dokładnie i w jaki sposób chciałbyś rejestrować? Masz już jakiś nadający się do tych celów aparat plus ewentualnie obiektyw?

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że nawet na 8" braknie funduszy by robić jedną klatkę 40min:) Jeśli głównym celem jest astrofoto to najważniejszy jest montaż by jak najlepiej prowadził. Dodatkowo dłuższe zdjęcia bez guidingu to tylko krótkimi obiektywami. Większe ogniskowe wymagają już guide czyli kolejna tubka i kamera. 

Musisz dokładniej określić na którym kierunku chcesz się skupić, astrofoto + okazyjnie wizual, czy obserwacje z jakimiś tam próbami focenia. Bo jeśli chodzi o astrofoto i zakup nowego sprzętu to praktycznie całą tą kwotę pochłonie zakup przyzwoitego montażu, który będzie mógł z powodzeniem służyć jako baza to dalszego rozwoju pasji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi :)
 Gabarytowo SK Dobsona widziałem :) Dosyć duży okaz. Co do astrofotografii no nie spodziewam się zdjęć jak te z Hubbla, albo pokazywane w internecie. Na początek nie chcę traktować astrofotografii jako najważniejszej sprawy, ponieważ podstawa to nauczenie szukania obiektów, rozpoznawania ich na niebie.

Tak jakby sprostowaliście mi sprawę jeśli chodzi o astrofotografię, może na początku bym się skupił bardziej na obserwacjach wizualnych a sporadycznie, pstryknięcie zdjęcia jakiegoś znalezionego obiektu.

To w takim razie jak myślicie w tej kwocie ten teleskop to dobry wybór do obserwacji wizualnych ? A jeśli chodzi o okular, hmm... Jeśli nie ten to jaki inny byście polecili do oglądania DS'ów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, tomkot1992 napisał:

 

Tak jakby sprostowaliście mi sprawę jeśli chodzi o astrofotografię, może na początku bym się skupił bardziej na obserwacjach wizualnych a sporadycznie, pstryknięcie zdjęcia jakiegoś znalezionego obiektu.

Bez problemu dołączając lustrzankę Newtonem na Dobsonie zrobisz ładne fotografie Muniowi a ze specjalnym filtrem również Słonku :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na FA.

SYNTA 12" to naprawdę porządny sprzęt do obserwacji. Ale absolutnie nie nastawiaj się na robienie zdjęć DSO przez ten teleskop. 

Astrofotografia to nie jest tylko wycelowanie teleskopu w obiekt i otwarcie migawki. To złożony proces naświetlania wybranego fragmentu nieba połączony z wielogodzinną nieraz obróbką zebranego materiału.

Nie piszę tego by cię zniechęcić. Wręcz odwrotnie. Idź w tym kierunku, spróbuj, zobacz jak to wygląda. POLECAM!

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, tomkot1992 napisał:

To w takim razie jak myślicie w tej kwocie ten teleskop to dobry wybór do obserwacji wizualnych ? A jeśli chodzi o okular, hmm... Jeśli nie ten to jaki inny byście polecili do oglądania DS'ów ?

Tu możesz się kierować pojęciem źrenicy wyjściowej teleskopu http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/1403-źrenica-wyjściowa-z-czym-to-jeść/#comment-19161 . Do dużych DSów źrenica 4-5mm, czyli do 1500mm ogniskowej okular 25-30mm (taki pewnie będzie w komplecie). Do mniejszych DSów źrenica 2-2.5mm, czyli okular około 11-13mm. Do planet czy Księżyca, gwiazd podwójnych i małych planetarek to taki właśnie 6-7mm chyba się nada dobrze. A konkretnie jaki? Dość chwalone i w rozsądnej cenie są na przykład okulary Explore Scientific o polu widzenia 82 albo 68 stopni. Ale na początek warto się napatrzeć tym, co jest w zestawie. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak bym zrobił. Kupujesz kompletny zestaw. Dokupić odpowiedni okular zawsze można. 

Teraz jeszcze jedna a właściwie dwie uwagi. Przemyśl zakup sprzętu używanego. Zaoszczędzasz dość sporo środków, które przeznaczyć możesz chociażby na dodatkowe okulary. Druga sprawa to wybór dodatkowych okularów. Tu chyba najlepiej jest sprawdzić to organoleptycznie. Wybierz się na jakieś spotkanie astro i na własne oczy sprawdź jakie obrazy dają poszczególne okulary. My na przykład organizujemy takie zloty co pół roku. Pozostawiam do przemyślenia.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam giełdę na naszym forum a także na Astropolis lub Astromaniaku. Tam co jakiś czas pojawia się fajna rurka. A stan sprzętu najlepiej sprawdzić na własne oczy. Z drugiej strony widać kto sprzedaje i zawsze można zaczerpnąć wiedzy o danym użytkowniku.

pzdr.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie. Pozwole podpiac sie pod temat ale z nieco innej strony. Chcialbym sprobowac zabawy w podgladanie nieba. Kilka punktow:

1. Wiedza astronomiczna niska w przeciwienstwie do stopnia fascynacji tematem, ktora od zawsze byla wyska, stad decyzja o zakupie GOTO

2. Srodowisko obserwacji roznorodne. Beda to parki ale niestety w miescie, czasem balkon ale w przyszlosci dobrze zaciemnione otwarte przestrzenie (wynika to z faktu iz bede zmuszony zmienic prace)

3. Mialem szczescie i przyjemnosc uzyskac porade i rekomendacje odnosnie konkretnego zestawu i zanim go zakupie chcialbym upewnic sie, ze jest to dobry wybor.

4. O ile zestaw wydaje sie byc kompletny o tyle nie mam do konca pewnosci czy nie byloby dobrym pomyslem zainwestwoac w jakies lepsze okulary.

5. Rekomendowany sprzet to Skywatcher Explorer 200PDS EQ5 pro GOTO

SkyWatcher EXPLORER-200PDS EQ6 R PRO SynScan GOTO

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem co chciałbyś oglądać? Jaki masz budżet? Jak daleka jest przyszłość ta z ciemnym niebem? 

Ad1. Jesteś zafascynowany tematem a nie chcesz poznać gdzie co jest i własnoręcznie odnaleźć poszukiwane obiekty? Wolisz kliknąć w GoTo i popatrzeć? 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się nad propozycję kolegi jolo. Dobson będzie dużo wygodniejszy do obserwacji (za wyjątkiem balkonu). W tej cenie pokaże dużo więcej niż ten podany przez Ciebie sprzęt. 

Jak choćby to: (pierwsze co znalazłem)

http://astrokrak.pl/1088-teleskop-sw-dobson-10-goto.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GoTo zabije u Ciebie chęć poznawania nieba. Dla mnie na początku było super sprawą szukanie obiektów. Poznałem niebo w 1/3 i zacząłem używać GoTo żeby ustawiać obiekty do fotografii. No i już została ta 1/3 nieba niestety. Na szczęście przy szukaniu obiektów które chciałbym upolować w przyszłości, niebo powoli poznaję dalej :).

Na początek super sprawą będzie dobson i minimum 8 cali. Jak będziesz chciał zabrać się za foto to dokupisz sprzęty z czasem :). Ja zacząłem od 1309 na EQ2, później miałem 12cali na dobsonie  i to on był najfajniejszy do wizuala. Afoto potrzebuje paralaktyka ale to jak już troszkę ogarniesz astronomię :), powiedzmy: "tak 1/4 nieba" ;)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, DarX86 napisał:

Zastanów się nad propozycję kolegi jolo. Dobson będzie dużo wygodniejszy do obserwacji (za wyjątkiem balkonu). W tej cenie pokaże dużo więcej niż ten podany przez Ciebie sprzęt. 

Jak choćby to: (pierwsze co znalazłem)

http://astrokrak.pl/1088-teleskop-sw-dobson-10-goto.html

Rozumiem, że ten sprzęt nie jest na montażu i muszę go dokupić oddzielnie? 

SkyWatcher EXPLORER-200PDS EQ6 R PRO SynScan GOTO

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry. Wyraziłem się nie precyzyjnie. Miałem na myśli, że wygląda jakby była pusta przestrzeń między góra a dołem i być może to głupie ale myślałem, że optyka jest niczym nie osłonięta. Zamiast słowa "obsługa" powinienem użyć "konserwacja" czyli zabiegi zmierzające do utrzymania urządzenia w najlepszym porządku i stanie technicznym. 

SkyWatcher EXPLORER-200PDS EQ6 R PRO SynScan GOTO

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim wypadku obie konstrukcje są otwarte bo to newtony, czyli tylko puste "rury" z lustrem na dnie i małym lusterkiem "na wlocie" :) Dzięki tej pustej przestrzeni możesz zsunąć górę z dołem by mniej miejsca zajmował czy to w transporcie czy przechowywaniu. Dodatkowo można kupić bądź zrobić osłonę z materiału na te rurki by w czasie obserwacji nie było ryzyka że jakieś boczne światło będzie wpadać.  Konserwacja również jest podobna, trzeba będzie opanować kolimację. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Ostatnia kwestia. Zasilanie. Oba urządzenia pracują na montażu GOTO i potrzebują zasilania. Jak to jest rozwiązane? Czy jesteśmy ograniczeni odległością od gniazdka czy może jest zastosowany akumulator, który wystarcza na jakiś czas i dodatkowo daje większą niezależność? 

SkyWatcher EXPLORER-200PDS EQ6 R PRO SynScan GOTO

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być długość przewodu, może być akumulator, może być przetwornica z akumulatorem, dająca 230V i w rozdziałkę wtykasz poszczególne zasilacze. Jest wiele możliwości :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za poświęcony czas i rady. Właśnie składam zamówienie na teleskop 

Sky-watcher Skyliner-200P FlexTube SynScan GO-TO Parabolic Dobsonian 

 plus akumulator i astrofotografia to ostatnia rzecz. Co radzilibyście, aparat nikona d3100 dołączony do teleskopu czy CCD kamerę? Oba rozwiązania mają swoje dobre i złe strony. W przypadku CCD na obserwacji potrzebujemy laptopa i mocniejszego źródła energii. Jakie korzyści z aparatu ma obserwujący?  Czy oprócz T2 ring potrzebuję jakąś dodatkową optykę? 

SkyWatcher EXPLORER-200PDS EQ6 R PRO SynScan GOTO

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz Nikona to wystarczy, bo ten montaż i tak nie pociągnie długich czasów naświetlania, więc szkoda kasy na kamerę DSową. Ewentualnie możesz kupić kamerkę do planet, Księżyca. Jeśli będzie to któraś z nowszych cmos-ów, to będziesz mógł próbować też parosekundówki z DS-ami.

2 godziny temu, Jurek77 napisał:

Jakie korzyści z aparatu ma obserwujący?  

Obserwujący to raczej nie ma żadnych korzyści bo przez aparat się nie obserwuje :) 

I dodatkowej optyki nie potrzebujesz, podłączasz Nikona poprzez ten pierścień do teleskopu i już. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam  jestem tu po raz pierwszy.  Chciałbym kupić aparat  Nikon P 900 ZOOM x 83. Ale nie trzyma ostrości powyżej 75x. Poza tym dość drogi - 2000 zł .:(

http://allegro.pl/nikon-p900-aparat-megazoom-gwarancja-i6672752637.html

Czy ktoś może ma cyfrowy teleskop na usb, zoom 70x ? Cena mi pasuje tylko 215 zł z wysyłką. Czy warto takie coś kupić ?

Będę używał do filmowania krajobrazów i zwierząt.  Pozdrawiam wszystkich

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie teleskop tylko jakaś plastikowa chińska zabawka... Nie sądzę by efekty mogły satysfakcjonować kogokolwiek...

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)