Skocz do zawartości

Zestaw do szerokich kadrów


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Hej
 
Chciałem pokazać wam owoc mojej pracy w ostatnim czasie - zestaw do szerokich kadrów. Nie zawsze mi się chce targać newtona i rozkładać go pół nocy, a czasem też chciałbym zrobić coś szerszego - stąd pomysł. Łatwiej będzie toto zabrać też gdzieś w podróż (planuję na 3 nocki w Bieszczady niedługo).
 
Zestaw składa się z:
-Nikon D80 / D7100 (jak kolega pożyczy, albo jak kupię :) )
-Nikkor 180 mm AI-S
-Szukaczoguider GSO 8x50
-ASI174MM
-DreamFocuser
-głowica Manfrotto MHXPRO-3W
-zmodyfikowany laser (zasilanie sieciowe + grzałka)
-grzałki na szukacz i obiektyw
-kilka innych kabli, jak zasilacz do lustrzanki itp
 
Puki co całość wisi na NEQ6, co mocno ogranicza mobilność :) Zastanawiam się nad jakimś małym montażem pod to. Głównie podoba mi się SW Adventurer, ale czy da radę? Problem w tym, że ten zestaw waży aż 4 kg.
 
Szukaczoguider jest zamocowany w stopce, którą przykręciłem do blachy DreamFocusera (początkowo miał tam siedzieć lekki laser). Niestety, blaszka 2 mm nie zapewnia wystarczającej sztywności dla szukaczoguidera, który waży z kamerką 0,6 kg. Ale uznałem, że dla ogniskowej 180 mm obiektywu, czyli nawet podobnej do szukacza nie warto się tym przejmować - prowadzenie może być bądź jakie (w rozsądnych granicach).
 
Laser zamocowałem na gorącej stopce aparatu. Kupiłem zgrabny adapter z gorącej stopki na śrubę 1/4" i nakręciłem tam stopkę szukaczową z wywierconym takim otworem. Proste, zgrabne i porządne.
 
Wczoraj sprzęt przeszedł chrzest bojowy. Czas rozkładania i odpalenia sesji równy 2h, biorąc pod uwagę fakt, że to nowy setup, nie nie chyba złym wynikiem :) Mam nadzieję, że kolejnym razem będzie to bardziej 30 min. Było kilka problemów, ale udało się poradzić. Niebawem pojawi się zdjęcie z tej sesji - fragment Oriona, właśnie się obrabia.
 
Małą sztywność guidera było widać w postaci klasycznego dryfu kadru wraz z kolejnymi klatkami. Jednak na ekspozycjach 300s nie miało to znaczenia. Generalnie szukaczoguider prowadził tak 40-50% gorzej, niż OAG, którego normalnie używam (o ile dobrze wyskalowałem wykres). Może to kwestia krótkiej ogniskowej, a może brak dopieszczenia ustawień? W sumie mało mnie to interesuje, bo dla potrzeb tego zestawu jakość prowadzenia jest aż za dobra :) A w ogóle, to miałem wrażenie, że ASI z szukaczem dawała lepszy obraz, niż Nikon z obiektywem :) Ilość gwiazd do wyboru była zatrważająca.
 
Ostrość ustawiałem ręcznie z DreamFocusera + maska Bahtionva bez podpinania do PC. Nie chciałem tracić czasu na konfigurację FocusMaxa. Udało się wyostrzyć bardzo zgrabnie. Zdjęcia z aparatu leciały na podgląd w Maximie.
 
Po wschodzie Księżyca postanowiłem przerwać zdjęcia, bo byłyby już istotnie gorsze. Zmieniłem więc setup na newtona i sprawdziłem nowa złączkę :) Pierwszy raz zmieniałem konfigurację w trakcie nocy.
 
Poniżej kilka zdjęć zestawu:

DSCN5436s.jpg

DSCN5437s.jpg

DSCN5438s.jpg

DSCN5439s.jpg

DSCN5440s.jpg

DSCN5441s.jpg

DSCN5442s.jpg

  • Like 8

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie :)

2 godziny temu, jolo napisał:

Fajnie, fajnie :) To jeszcze EQ6 by się przydało skompaktować jakoś :)

No, zdecydowanie odstaje mobilnością. Plany są na Adventurera, ale brak kasy i pewności, czy da sobie radę.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, MateuszW napisał:

(...) No, zdecydowanie odstaje mobilnością. Plany są na Adventurera, ale brak kasy i pewności, czy da sobie radę.

Ooo, to mam dokładnie takie same plany! Jak już decyzje będą podjęte, to może jakiś grupowy zakup z rabacikiem :) 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, jolo napisał:

Ooo, to mam dokładnie takie same plany! Jak już decyzje będą podjęte, to może jakiś grupowy zakup z rabacikiem :) 

Grupowe zakupy zawsze w modzie :) Tylko w moim wypadku to raczej trochę zejdzie, bo pierwsze co muszę kupić nowy aparat, drugi w kolejce jest montaż.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.12.2016 at 12:15, jolo napisał:

No ja też celuję raczej na wiosnę, po równonocy na pewno. Jakby co to będę się odzywał, a może jeszcze ktoś się znajdzie chętny do tego czasu...

Ok, zobaczymy co będzie na wiosnę :)

Dnia 24.12.2016 at 15:01, miron napisał:

Planów nie zmieniłem ;) na wiosnę coś będę myślał.

O, bierzesz się za DSy? :)

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)