Skocz do zawartości

prawie kopuła


Rekomendowane odpowiedzi

Ja bym trochę podniósł. Lunetka w NEQ6 jest raczej nisko do komfortowego używania. Ale jak to będzie siedzieć na stałe, to może nie warto na to patrzeć i dobrać optymalną wysokość do obsługi tuby.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wessel napisał:

Jaaaaaacek...czarna folia tak się w dzień nagrzewa że teleskopu do rana nie wychłodzi chłopak :D

Jasna narzutka sprawę załatwi, a sąsiedzkie latarnie nie będą w... - denerwowały, a w białej też jest szklarnia ;)
A! - miałem to w poprzednim poście napisać, Ja na balkonie używam agrowłókniny, w promocjach można kupić porządną belę tanio, ładnie się formuje, jest dużo trwalsza (3 rok mi służy) i nawet średni wiatr nie powoduje takiego naporu jak na szczelną folię :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jacek E. napisał:

Jasna narzutka sprawę załatwi, a sąsiedzkie latarnie nie będą w... - denerwowały, a w białej też jest szklarnia ;)
A! - miałem to w poprzednim poście napisać, Ja na balkonie używam agrowłókniny, w promocjach można kupić porządną belę tanio, ładnie się formuje, jest dużo trwalsza (3 rok mi służy) i nawet średni wiatr nie powoduje takiego naporu jak na szczelną folię :)

aktualne pokrycie to prowizorka, czekam na plandekę... z drugiej strony z tą agrowłókniną dałeś mi  do myślenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, ggrzes napisał:

aktualne pokrycie to prowizorka, czekam na plandekę... z drugiej strony z tą agrowłókniną dałeś mi  do myślenia...

Naprawdę jest super. Ja płat na belce - 25m. długości i 150cm. szerokości za 25 zł kupiłem. Bardzo łatwo się zszywa, nawet ręcznie, bardzo łatwo formuje, super od światła odcina a zarazem jest przewiewna. No i oczywiście wielokrotnego użytku gdybyś na zimę ściągał. No i lekkość :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Ggrzes!

więcej zdjęć i szczegółów prosimy. Schemat kratownicy, jak to łączyłeś itp.

p.s Mam stary (spory) basen ogrodowy, się przedziurawił i miał być wywalony.  Z jednej strony jest biały a z drugiej błękitny...może nie muszę go wywalać a przysłuży się np.  astronomii,:D tym bardziej, że założono mi na ulicy ledy na wysokich masztach i nie ma już  gdzie uciekać z teleskopem ...

  • Like 2

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, jolo napisał:

A jakbyś tak podocinał trójkąty z blachy alu, pouszczelniał łączenia i pokrył to blachą... ? To byłaby już profesjonalna kopuła.

Jak już tak to PCV spieniona - będzie lżejsza do obracania/przestawiania i tańsza. http://allegro.pl/plyta-spienione-pvc-pcv-pcw-biala-3mm-4mm-wymiar-i6055987602.html

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzić należy wartość tej płyty bo ja doczytałem że 10 zł jest za kawałek o wymiarach 10 x 10 cm (chyba że już  całkowicie utraciłem wzrok). Taniej wyjdzie jednak blacha bo będzie bardziej długowieczna  (typowo dachowe elementy są do zdobycia za mniej jak tą dychę ale za 100x100 cm , a są cienkie i lekkie). Jeśli jednak zdecydujesz się na piankę, to jaki  problem uszczelnić albo silikonem do szyb albo pianką  montażową. Szkoda że nie wybrałeś większej opcji tej kopuły, była jak na życzenie, sam się nad nią zastanawiałem w ubiegłym roku z prowadzeniem na wózkach do bram rozsuwanych w kształtowniku  uformowanym na kształt koła. Całość zestawu oceniałem przy udziale własnej robocizny na około 2500 =3000 zł. Niestety pożar w styczniu całkowicie zniechęcił mnie do inwestowania pod lasem. Pozdrawiam ii wytrwałości życzę, - naprawdę warto. A tą kopułę chyba lepiej będzie podnieść. Waldek.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokrycie ma spełniać prostą funkcję - nie przepuszczać śniegu i deszczu, do tego powinno być lekkie dlatego będzie plandeka. Konstrukcja powstała tylko dlatego, że coś konkretniejszego nie mieściło się w budżecie. Wysokość to był kompromis pomiędzy potrzebą a miejscem w kąciku gdzie będzie stała docelowo. Dlatego  decyzja jak mi jeszcze pozostała to tylko wysokość słupka. Korci mnie aby zrobić nieco niższy, nie znajduje argumentów przeciw.  Jeden już padł dotyczył lunetki, ale to będzie sporadyczna gimnastyka więc mi nie przeszkadza. Przy wizualu podniesienie byłoby chyba wskazane, ale jak pisałem interesuje mnie tylko astrofoto. Grzegorz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, wwaldek 1947 napisał:

... Szkoda że nie wybrałeś większej opcji tej kopuły, była jak na życzenie, sam się nad nią zastanawiałem w ubiegłym roku z prowadzeniem na wózkach do bram rozsuwanych w kształtowniku  uformowanym na kształt koła .....

 

Waldek, możesz mi podesłać coś więcej o tym prowadzeniu na kształtowniku, może mi się przyda na przyszłość...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, proszę bardzo - jest to typowy profil stalowy o przekroju kwadratowym z bokami 5 x 5 cm. Dla indywidualnych potrzeb musisz obliczyć długość profila co wynika z obwodu koła jaki nakreśli podstawa kopuły. W moim przypadku zaprzyjaźniony ślusarz  na hydraulicznej  maszynie do zawijania profili wykręcił mi piękny okrąg który zespawałem do czoła i trzeba teraz szlifierką kątową tzw "fleksem" przeciąć wzdłuż obwodu najlepiej grubą tarczą, aby nie bawić się kilkakrotnie. Do tej czynności zbudowałem urządzenie na kształt cyrkla które trzymało prostoliniowość cięcia. Cięcie obwodu który miał długość 7.4 m zajęło mi z budową przyrządu 3 dni. Samego cięcia było w tym "zaledwie" 11 godzin. zużyłem 9 grubych tarcz służących do szlifowania, a nie do cięcia i "cyrkiel" obrócił się w tym czasie 16 razy gdyż trzeba było zbierać materiał bardzo delikatnie z uwagi na delikatność zestawu. Grubość ścianki profila to około 4 mm. Przed montażem wózków trzeba było okrąg rozciąć, i do środka profila wprowadzić od 4 do 8 wózków rolkami do ścianki zewnętrznej, a prowadnicą do wewnątrz  wprowadzając ją w rozcięcie wzdłużne. Po tej czynności okrąg ponownie zespawać. Kopułę montujesz śrubami do prowadnic wózków rozmieszczonych w odpowiednich regularnych odstępach i gotowe. Na tych czynnościach zaoszczędzisz ok 1500 - 2000 złociszy jeśli wykonasz je samodzielnie,- co do ceny zestawu do budowy kopuły (kilka setek) jest ponad dwukrotną przebitką, a ponadto usztywni doskonale całą konstrukcję.

Wiem co to znaczy budżet, ale uwierz mi,- jedna oszczędność na początku realizacji inwestycji spowoduje lawinę kosztów przy modernizacji projektu. Nawet dwu metrowe tylko odcinki calowych rur z odzysku i wspawanie ich jako "słupki" pod okrąg podtrzymujący kopułę i wbetonowanie ich w tzw "szklanki" podniesie Ci cały obiekt i nie będziesz musiał "gimnastykować się przy użyciu refraktora. W tym przypadku musisz z góry zaplanować od której strony będzie wejście i czy będzie ono przedłużeniem zasuwy na kopule. W tym miejscu musisz albo rozciąć podstawę kopuły (czego nie polecam), albo dać wyższe słupki by wejść swobodnie pod kopułę, albo wykorzystać nierówność terenu czy wykonać wejście wgłębione w grunt. Opcji i możliwości jest wiele trzeba po prostu dokładnie rozpoznać miejscową działkę (na serwisach sprzedażowych szukaj stempli stalowych z odzysku bywają takie nawet do 3 m długości z podstawami i głowicami w cenie kilkunastu zł, potrzeba będzie ok sześciu). Ale to już musisz sam rozegrać, ja w dalszym ciągu namawiam na postawienie  "na trwałość i funkcjonalność", bo jak plandekę porwie wiatr to stracisz wiele więcej niż zyskasz. Życzę wytrwałości i pomysłowości nakierowanej na dokładność i trwałość. "Szklankę fundamentową musisz zagłębić na ok 0,8 - 1,2 m zależy to od strefy przemarzania gruntu. Grubość rozcięcia wzdłużnego zależna jest od grubości prowadnicy wózka więc musisz wiedzieć jakie wózki zastosujesz u mnie było to 6 mm prowadnicy więc rozciąłem na 8 mm by uzyskać nadmiar na ewentualne niedokładności. Pozdrawiam Waldek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj ggrzes w Nowym Roku, obserwuję Twój projekt od tygodnia i nie widzę żadnych zmian. Czyż byś zarzucił budowę?  To  był  by fatalny zbieg  okoliczności,  bo ja w  sumie także odstąpiłem od swojego projektu, a zrobiłem to po  dojściu do wniosku, że nie ma sensu inwestować w trzecie stanowisko, gdy z obsadą dwóch też były problemy. Pod swoim odsuwanym dachem mam dwa stanowiska na słupach (pierach). Trzeciego piera postawiłem na środku posesji razem z przyczepą campingową jako miejsce operacyjne dla laptopa, drobne akcesoria i osłonę dla astrofotografika.  Pier 1,5 m wysoki, pod refraktor miała przykrywać  obrotowa kopuła. Pierwotnie miał to być drewniany model jak Twój, później padła propozycja wykorzystania kosza na odpadki szklane tzw "dzwon" wykonany z włókna szklanego zmodyfikowany do średnicy 2,5m osadzonego na takim właśnie okręgu zaopatrzonym w wózki prowadzące  i utrzymujące całość na 3 m. rurowych stemplach budowlanych osadzonych w szklankach betonowych. Po wykonaniu ścian z płyt OSB I drzwi powstaje super  "garaż"  dla jednego z refraktorów. Obecnie podstawa z wózkami została odsprzedana, gdy dowiedziałem się że nie ma szans odkupić dzwon przeznaczony do utylizacji, ukraść nie ukradnę, bo taką mam naturę, a kupno nowego wcale mnie nie kręciło tym bardziej że jeszcze trzeba go porozcinać by dodać kliny i zasuwę, oraz  posklejać wszystko w całość . Przyczepka służy psom za "stróżówkę". Swoją drogą ciekaw jestem jakie pokrycie Twojej kopuły wybrałeś. Pozdrawiam Waldek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję pomysłu i wykonania. Ja zdecydowałbym się podnieść nieco całość, zawsze przy sprzęcie trzeba coś pomajstrować a wyższa kopuła daje większy komfort poruszania się.
Jako folię odblaskową warto rozważyć folię NRC, kosztuje grosze i jest bardzo wytrzymała. Jest też inna alternatywa, może włókno szklane plus żywica, wystarczy jedna warstwa, potem biała farba i gotowe ;) jako materiał nośny wystarczy zwykły karton, który przymocujesz do trójkątów, pomalujesz żywicą, nałożysz matę i znowu żywica. Szczelne, wytrzymałe, proste. Cena też nie jest kosmiczna, ok 7zł/m^2

  • Like 1

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, wwaldek 1947 napisał:

Witaj ggrzes w Nowym Roku, obserwuję Twój projekt od tygodnia i nie widzę żadnych zmian. Czyż byś zarzucił budowę?  ........ Pozdrawiam Waldek.

Do budowy wrócę na wiosnę, na chwile obecną cieszę się funkcjonalnością jaką uzyskałem dotychczas. Przez fakt, że cały sprzęt mam pod tym igloo, oszczędzam sporo czasu. Zdejmuję plandekę (taką prowizoryczną spinaną gumami), odjeżdżam (taki roll-off), doprowadzam prąd i komputer,  ustawiam tylko ostrość na guiderze, wyrównuję na jednej gwieździe i praktycznie jestem gotowy do robienia zdjęć. Dwie ostatnie sesje pozwoliły mi zebrać ok 9h materiału, szacuję, że bez tego po staremu  miałbym 6-7h. Aktualnie obrabiam ten materiał, jak skończę to się pochwalę.

Co do meritum budowy, mam zamówioną plandekę taką jak na  TIR'ach, raczej zrobię niski słupek bo zadowala mnie funkcjonalnośc roll-off, miejsce mam naturalnie osłonięte od wiatru, latarni i nie będę przebywał środku.

ps. chodzi mi po głowie inny astro-projekt więc budka na jakiś czas zejdzie na drugi plan... doceniłem naturalne chłodzenie mojego canona (ostatnio -16*C) i będę robił kolejną rzecz  cyt:
" Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie".  Pozdrawiam Energetyka ;)

czyli peltier do canona

Grzegorz

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.01.2017 at 21:15, ggrzes napisał:

 

...ps. chodzi mi po głowie inny astro-projekt więc budka na jakiś czas zejdzie na drugi plan... doceniłem naturalne chłodzenie mojego canona (ostatnio -16*C) i będę robił kolejną rzecz  cyt:
" Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie".  Pozdrawiam Energetyka ;)

czyli peltier do canona

Grzegorz

 

A będziesz robił lodóweczkę czy masz inny pomysł?

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaczynam coś podobnego do http://dslrmodifications.com/rebelmod450d16d.html

tylko nie z lodówki, a z ogniw (kupiłem dwa, ile podłączę zobaczymy). Na prototypie widzę, że muszę czymś oddzielić stronę ciepłą od chłodnej, bo za dużo ciepła wracało mi na stronę chłodną.

ps. a fotka ze wspomnianych wyżej sesji jest tu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzisz bo u mnie w szafie taka lodóweczka leży. Mogła by zmienić właściciela. Ale skoro już rozpocząłeś projekt to po temacie. 
Tak wygląda.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aaa widzisz, skorzystam z Twoich dwóch pomysłów: po pierwsze peltier w dopasowanym okienku i po drugie wewnętrzna izolacja, to dzięki niej jak sądzę otrzymałeś tak dobre tempo schładzania. Dzięki za pokazanie Twojego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)