Skocz do zawartości

Konserwacja Atika 16IC


dziki

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

czy jest jakiś sposób na pozbycie się wilgoci z komory matrycy? Niestety od kilku dni widzę takie coś na klatkach, inspekcja "okiem" ujawniła na matrycy paproszki wyglądające na zamarznięte drobinki wody.

Autoguider Image_plamy.jpg

--
astrofoto: NEQ6 mod, TS APO 115f7 + QHY9, TS 60f3.8 + Atik 16IC - powered by AstroHub 3.0
www.foto-zdjecia.pl, www.blogszaregoczlowieka.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A rozkręcałeś kamerkę? W niektórych modelach (np Atik314L), które niby nie miały możliwości wymiany osuszacza, pastylka była dostępna po odkręceniu tylnej części obudowy. Po wyprażeniu powinno być ok.

http://forums.atik-cameras.com/index.php?topic=571.0

index.php?action=dlattach;topic=571.0;at

PS - jak nie chcesz rozkręcać to wyślij do Atika na serwis. Ja za przegląd kamerki, czyszczenie matrycy, wymianę uszczelek i wymianę gniazda USB zapłaciłem 30 funtów. Przesyłka w obie strony kosztowała więcej :(  

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jolo, ostrożnie z tymi zdjęciami, bo myślałem, że ta kamera się pali! :)

  • Like 2

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to dopiero po włożeniu do piekarnika ;)

Dzisiaj rozbiórka, zaraportuję co znalazłem w środku :)

 

edit: pytanko, jakby tabletki jednak nie było, jest jakiś patent żeby coś tam umieścić zastępczego? Kulki żelowe które skrzętnie zbieram z różnych produktów nadadzą się? Wyprażyć je wcześniej w piekarniku?

--
astrofoto: NEQ6 mod, TS APO 115f7 + QHY9, TS 60f3.8 + Atik 16IC - powered by AstroHub 3.0
www.foto-zdjecia.pl, www.blogszaregoczlowieka.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rozbierzesz i wyczyścisz to w razie jak nie będzie miejsca na tableteczki to możesz zrobić jak Maciek kiedyś pisał. Na te czarne mocowanie które ma gwint w środku T2 dać słabiutką grzałeczkę i roszenie masz z głowy.

  • Like 1

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, dziki napisał:

edit: pytanko, jakby tabletki jednak nie było, jest jakiś patent żeby coś tam umieścić zastępczego? Kulki żelowe które skrzętnie zbieram z różnych produktów nadadzą się? Wyprażyć je wcześniej w piekarniku?

Jakby tabletki nie było i nie będzie dojścia do komory matrycy, to nie ma co dawać osuszacza do komory elektroniki. Możesz zrobić tak jak pisze Zdzich - wtedy wyeliminujesz szronienie na szybce zewnętrznej, ale sama matryca może wciąż szronić. Rozwiązaniem będzie wysłanie kamerki do Atika, żeby wyczyścili matrycę, wymienili uszczelki i osuszyli komorę tak jak była na początku. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mam szczęście :)

Dobra tabletkę wyprażyć w piekarniku nie problem. Zastanawiam się tylko nad tym gdzie przechować kamerę "Leave the camera open in a warm dry place for 24 hours "... rozumiem to tak, że "open" oznacza z pozostawionym otworkiem po desicancie? Jedyne miejsce jakie mi przychodzi do głowy to kaloryfer...

(edit - już doczytałem, że zostawić kamerę otwartą, tzn bez tej nakrętki)

Uszczelka pod "włazem" jest lekko popękana. Gdzieś czytałem że ktoś to kupił w jakimś zupełnie zwykłym sklepie... hydraulicznym?

 

Atik.jpg

--
astrofoto: NEQ6 mod, TS APO 115f7 + QHY9, TS 60f3.8 + Atik 16IC - powered by AstroHub 3.0
www.foto-zdjecia.pl, www.blogszaregoczlowieka.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa :) No tak, to tamtą przydałoby się mieć dobrej jakości. Ale co jako zamiennik zastosować to nie wiem :( Od biedy możesz ją zostawić i po zakręceniu nakrętki ją od zewnątrz czymś uszczelnić, ale nie silikonem, bo to paskudztwo daje dość agresywny opar dopóki nie stwardnieje. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)