Skocz do zawartości

Dziwne spajki w Maku 90


Werni74

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam mała zagwozdkę, w zasadzie wczoraj podczas  obserwacji zauważyłem dziwne refleksy od gwiazd, czy planet które sa tuz za polem widzenia, dawają dziwne kołowe spajki  wchodzące w pole widzenia im bliżej dana gwiazda  wchodziła w to pole, tym ten pierścień sie zmniejszał. Dodam że wcześniej tego nie było. Porównywałem z róznymi okularami Swanem, Maxvisionem, tylko na planeciaku TMB 7 mm jakby nie było widoczne. Przekładałem kątówki i bez nich to samo. Kolimacja Maka idealna. na zdjęciu  odblask od wenus tuż za polem widzenia. Już zgłupiałem co może być winne.

mak wada.jpg

GSO 8"deLux, SW ED80/AZ4 

ES: 4,7mm,  6,7mm , 8,8mm ,  14mm ,  24mm 2"

       Meade UWA 20 mm  2", (82*)

Barlow GSO ED 2x 2"

Nikon EX10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może być już taka specyfika instrumentu. Kiedy jasny obiekt jest tuż poza polem widzenia, to znaczy tylko tyle, że jest poza polem widzenia okularu. Jego światło wciąż wpada do instrumentu i może się wewnątrz odbijać od różnych elementów i dawać taki efekt. Dłuższy odrośnik w pewnym stopniu może polepszyć sytuację, ale dla obiektów tuż poza polem widzenia taki efekt może wciąż występować. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę dziwne bo wcześniej tego nie było a co ciekawe  porównywałem  ze stojącym tuz obok Makiem 102 i tam było bez tych pierścieni. Zastanawiam się czy lustro nie jest za mocno ściśnięte. mak cały czas leży w torbie niedaleko grzejnika wystawienie go na zimno mogło spowodować jakieś naprężenie i gdzieś bokiem łapie światło, ale rozogniskowanie pokazuje idealna kolimację. 

GSO 8"deLux, SW ED80/AZ4 

ES: 4,7mm,  6,7mm , 8,8mm ,  14mm ,  24mm 2"

       Meade UWA 20 mm  2", (82*)

Barlow GSO ED 2x 2"

Nikon EX10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiegoś wielkiego doświadczenia w wizualu makami nie mam, ale raczej stawiałbym, że to efekt wpadania światła bocznego w tor optyczny. Ale czemu wcześniej tego nie było - nie potrafię wytłumaczyć. Efekt taki może występować dla innego instrumentu w zupełnie innych warunkach (inny kąt padania), dlatego w Maku 102 może go nie być widać. 

Wg mnie na 99.99999% nie jest to wina ściśniętego lustra czy menisku - wtedy tak jak piszesz, rozogniskowany obraz gwiazdy by to wykazał. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tyle, że mam identyczny efekt na kamerce do guidingu w OAGu :) Tam oczywiście to nie ma znaczenia. To są zdecydowanie odblaski. W OAGu mam długą "rurkę", która jest niby czarna, ale gładka i błyszcząca. Nie wiem, czy maki SW mają taką "rurkę" na środku LG, jeśli tak, to szukałbym przyczyny w jej wyczernieniu (lub czegoś za nią, jak visualback, złączki itp. To są takie domniemania przez analogię z OAGiem, samych maków dobrze nie znam.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości patrzyłem na lampę  w pokoju przez wyciąg bez okularu i jak tuba była lekko pod kątem względem źródła światła to robił sie odblask na ściance tej tulei z menniska i jak by  kończył się  na obrzeżu wyciągu, ale to może być  normalne nie wiem nie patrzyłem pod katem wcześniej aby mieć porównanie 

Mak wada 2.jpg

GSO 8"deLux, SW ED80/AZ4 

ES: 4,7mm,  6,7mm , 8,8mm ,  14mm ,  24mm 2"

       Meade UWA 20 mm  2", (82*)

Barlow GSO ED 2x 2"

Nikon EX10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odblask jakiś się zrobić musi, ważne żeby był maksymalnie matowy. Ale to może być potencjalnie źródło problemu.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkręcając do oporu lustro Maczka zauważyłem że gwint na zewnątrz  na dł. 1 cm jest srebrny jak by całe czernienie zeszło, świeci się dosyć mocno. Czy to może być powód tych odblasków?

Mak wada 5.jpg

GSO 8"deLux, SW ED80/AZ4 

ES: 4,7mm,  6,7mm , 8,8mm ,  14mm ,  24mm 2"

       Meade UWA 20 mm  2", (82*)

Barlow GSO ED 2x 2"

Nikon EX10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)