Skocz do zawartości

Obserwacje 30.12.2016 ?Za pięć dwunasta?


Rekomendowane odpowiedzi

Kilka miesięcy temu napisałem, że do końca roku chcę zakończyć listę Herschel 400. Dzisiaj przy dobrej pogodzie wybrałem się na obserwacje. Jednak czy uda mi zbliżyć się choć trochę do końca listy? Dzisiaj przedostatni dzień roku i dzień przed Sylwestrem. Praktycznie ostatnia szansa w tym roku.

Pogoda.

Warunki prawie idealne. Zero chmur, zero wiatru, temp. -1 to istna wiosna. Brak śniegu. Bardzo przyjemnie jest obserwować w takich warunki, gdzie nie wieje wiatr i jest stosunkowo ciepło. Seeing bardzo dobry.

 

Czas i miejsce.

Pola w Czerwonej Wodzie, miałem trzy wyjścia: wieczorem 17:00, 19:45-21:00 i 23:45-02:00

 

Sprzęt:

Synta 12? ES 14mm, ES 30mm, TS 7mm, Lumicon UHC.

 

 

Obserwacje.

1. Wieczór.

      Wieczorne obserwacje były zdominowane patrzeniem na Wenus. Dodatkowo popatrzyłem na Marsa i wczesny Księżyc. Szczególnie bardzo ładnie wyglądała Wenus na tle świątecznych choinek, a Księżyc przepięknie kontrastował z kolorowym horyzontem. Dodam, ze Księżyc był dzień po nowiu i jego faza to  0,18%!!! To mój rekord!

Kilka fotek? ze smartfona.

20161230_170435.jpg

20161230_170430.jpg

20161230_165758.jpg

20161230_165807.jpg

20161230_165807.jpg

20161230_164720.jpg

20161230_164426.jpg

20161230_164355.jpg

 

2. Obserwacja jesienna 19:45 ? 21:00

 

Moim celem było wyłapanie trzech brakujących galaktyk w Wielorybie, których nie udało mi się do tej pory zobaczyć. To muszą być ciężkie obiekty.

 

Sesję jesienne zacząłem od klasyków M74 i NGC 1055. obie bardzo dobrze widoczne. Nie dostrzegłem ciemnego pasa pyłowego w NGC 1055.

 

NGC 1022 (Bardzo trudna R=2)?

Galaktyka 11,2 mag. 

To dość trudny obiekt do wychwycenia w słabych warunkach, a widoczna tylko w dobrych. W ES 14mm przy pow.107X wygląda jak spory owal. Okrągła. Duża i ładna. Widoczna bez problemu na wprost i łatwa kątem oka. Trochę skondensowana w środku.??

n1022.jpg

 

NGC 908 (R=3,5)

Galaktyka 10,4 mag.

Jest naprawdę dość spora. Duża, nieco skondensowana w środku. Widoczna bez problemu na wprost. Kształtem przypomina nieco wydłużona elipsę. Obok znajduje się mini asteryzm ?mini źrebak?.??

n0908.jpg

NGC 615  (R=3)?

Galaktyka 11,5 mag.

Wyskoczyła od razu w okularze ES 14mm na wprost. Słabo widoczna na wprost, lepiej kątem oka. Znajduje się obok jaśniejszej gwiazdy, jedynej w tym rejonie więc jest łatwa do odszukania. Kształt podłużny, nieregularny. Bez skondensowanego środka.??

n0615.jpg

 

Wszystkie trzy galaktyki są dość spore rozmiarowo i tym samym dość słabe powierzchniowo. Dlatego tyle czasu nie udało mi się ich wyłuskać. Konieczne są bardzo dobre warunki o znikomej wilgotności powietrza. Jesienne niebo się do tego na ogół nie nadaje. Ale koniec Grudnia jak najbardziej!

 

Przy NGC 1097 po raz kolejny poległem. Wiele podejść, widoczne było tylko jakieś pojaśnienie przechodzące przez środek okulara ES 14mm.  Ale ta galaktyka nie może być aż tak duża, więc to na pewno nie to. Spodziewam się raczej małej, słabej galaktyczki, gdzieś obok trzech słabych gwiazd. Ta galaktyka to dla mnie zagadka.

 

 

Obserwacja Zimowa 23:45-02:00

Moim celem było wyszukanie pięciu brakujących obiektów z listy H 400.

 

NGC 2185 (R=2)

Mgławica refleksyjna w Jednorożcu

Bardzo słaba. Na wprost ledwo co widoczna w ES 14mm pow. 107X. Dużo lepiej widoczna kątem oka. Taka nieregularna, mała ulotna mgiełka. Obok znajduje się trapez 4 gwiazd. Filtr Lumicon UHC nie pomógł, a wręcz ?zabił? mgławicę. To w zasadzie ekstremalnie słaby obiekt tylko na bardzo dobre warunki atmosferyczne z bardzo dobrym seeingiem?

n2185.jpg

NGC 2567 (R=3)

Gromada otwarta 7,4 mag. W Rufie. Duża, luźna, rozległa. Dość ładna wygląda w okularze ES 30mm w powiększeniu 50X i w szukaczu. Można naliczyć około 30 gwiazd. Te najjaśniejsze układają się w kształt wielkiej litery ?M? lub przewróconej ?3?.

n2567.jpg

 

NGC 2627 (R3)

Gromada otwarta 8,4 mag. W kompasie.

Duża, luźna, ładnie wygląda w ES 30mm. Obok znajduje się jasna gwiazda, od której idzie łańcuszek słabszych gwiazdek niczym chiński smok snujący się po niebie. Widoczne dość dużo (kilkadziesiąt) słabych gwiazd.??

n2627.jpg

NGC 2613 (R=3)

Galaktyka 10,5 mag. W Kompasie. Słaba, podłużna poświata widoczna w ES 14mm tylko kątem oka. Za to dość spora rozmiarowo. Powierzchniowo za to bardzo słaba.?

n2613.jpg

 

NGC 2811 (R=2)

Galaktyka 11,3 mag. W Hydrze. Słaba, ledwo co widoczna na wprost, za to dobrze kątem oka. W ES 14mm i powiększeniu 107X jest słabym obiektem widocznym tylko w bardzo dobrych warunkach. Po obu stronach widoczne są dwie pary jaśniejszych gwiazdek, a w środku znajduje się NGC 2811. Dzięki temu łatwo ją znaleźć.??

n2811.jpg

 

??

Dodatkowo udało mi się odnaleźć dwa obiekty z listy Caldwell.

C 31, IC 405 Mgławica ?Płonąca gwiazda?

Jest to bardzo słaba mgławica refleksyjna w Woźnicy. Widoczna na wprost, ale dużo lepiej kątem oka. Na środku znajdują się trzy jasne gwiazdy w kształcie łuku, a powyżej widać mgławicę. Jest ona bardzo słaba, brak jakiegokolwiek kształtu. Taka rozmyta mgła. Miejscami bardziej jasna. Kątem oka snuje się jakaś struktura.

 

ic405.jpg\\

 

C 46 NGC 2261 Zmienna mgławica Hubble'a

Bardzo ładna! Jasna, widoczna bez problemu na wprost. Wprost rzuciła mi się w oczy. Przypomina kometą, z jaśniejsza głową i trójkątnym ogonem. Śliczna! Najładniejszy obiekt dzisiejszej nocy

n2261.jpg

 

Ponadto wpadło jeszcze kilka innych klasyków.

Między innymi

NGC 2024 Mgławica Płomień

Bardzo dobrze widoczna na wprost i kątem oka. Wyraźnie widoczna ciemna szczelina między dwoma jaśniejszymi częściami. Piękna! Alnitaka trzeba było odsunąć na bo i gotowe! Filtr UHC niestety tylko przeszkadzał.??

 

ngc2024.jpg

 

NGC 2244 Mgławica Róża

W pełnej klasie widoczna w ES 30mm. Przepiękna duża i wprost fotograficzna!

n2244.jpg

 

Ciemna mgławica B33.

Jasną mgławicę emisyjną IC 434 dostrzegłem kątem oka, ale niestety wyłowić ciemnej B33 nie dałem rady. Niestety brak filtra H-Beta robi swoje. Ale jakbym miał taki filterek to byłaby szansa na wyłowienie tego cienia.

 

Były też klasyki M42, K1 Krab, Plejady. A na koniec uczta w postaci widoku Jowisza w ES 14 i TS 7 mm. Widoczne wszystkie cztery księżyce galileuszowe.

 

 

 

PODSUMOWANIE

To była bardzo udana sesja. Pisałem, że do końca roku postaram się wyłowić resztę Herscheli 400 i w ostatniej chwili ?za pięć dwunasta? na dwa dni przed Nowym rokiem udało się!

Wszystkie zaplanowane obiekty na dzisiaj zostały zaobserwowane.

 

Co dalej?

Pozostało mi powtórnie zweryfikować jeszcze dwa obiekty z H400. Mam do uzupełnienia jeszcze pięć DS-ów z listy Caldwell (aktualnie mam 62/67) no i dokończyć listy The Best 110 NGC i Hidden Treasures. W sumie 19 trudnych obiektów.

 

A od ponad roku mam przygotowany nową listę

Listy obserwacyjne "Observing Planetarny Nebulae"

Jest to 159 mgławic planetarnych i pozostałości po wybuchu supernowych o różnej skali trudności.,

 

Towarzyszył mi nowy program na Smartfona Sky Safari 5 Plus. Bardzo podoba mi się ten program i dobrze uzupełnia się z Astromistem. Super sprawa!

 

Mój bilans H400 to 399/400

Pozostał jeden obiekt NGC 3621 w Hydrze. Próbuję go wyłowić bezskutecznie od 6 lat. Jeszcze zrobię ostatnie podejście. Jak nie dam rady zobaczyć to sobie ją podaruje.

W sumie to mogę uznać listę H400 za zaliczoną.????

 

  • Like 9

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Gratuluję ale... Mariusz, nie poddawaj się, 399 to nie 400 :-)
Ja też czekałem kilka lat na NGC 3621, ale w końcu ją dorwałem i poczułem ogromną satysfakcję. Ten obiekt jest bardzo wymagający i czeka na tę wyjątkową noc z wyjątkową przejrzystością nisko nad horyzontem.
Teraz przerabiam powoli listę H800 (H400 i H400 II) lornetą 141mm, póki co licznik pokazuje 285/800.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdankiem - gdyby na tapetę ,,poszły" obiekty z Orionka, Lwa i Bliźniaków powinna być tutaj zgłoszona :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, midimariusz napisał:

W sumie to mogę uznać listę H400 za zaliczoną.???

Nie, nie możesz :) Musisz po prostu znaleźć się możliwie daleko na południu we właściwym czasie. (Mam nadzieje że nie wyszło to złośliwie, chciałem Ciętylko tym zmotywować żebyś nie odpuszczał). I gratuluję tych 399 Herscheli, to nie byle co!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Paweł Trybus napisał:

Gratuluję ale... Mariusz, nie poddawaj się, 399 to nie 400 :-)
Ja też czekałem kilka lat na NGC 3621, ale w końcu ją dorwałem i poczułem ogromną satysfakcję. Ten obiekt jest bardzo wymagający i czeka na tę wyjątkową noc z wyjątkową przejrzystością nisko nad horyzontem.
Teraz przerabiam powoli listę H800 (H400 i H400 II) lornetą 141mm, póki co licznik pokazuje 285/800.

Paweł ten avatar to Twoje zdjęcie?

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)