Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 6.01.2017 Simeis 147


Rekomendowane odpowiedzi

Lubię jeść spaghetti i to również jednym z ulubionych obiektów - Marcin Paciorek nas uraczył piękna fotografią w marcowym Heniu.
Gratuluję relacji Łukasz :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Grzesiek napisał:

 już mam ochotę go odnaleźć, choćby nawet tylko w atlasie.

W wirtualnym :)

SP.jpg

SP.jpg

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Łukasz  - A ja myślałem że tego nie da się zobaczyć ! Coś podobnego !

13 godzin temu, Jacek E. napisał:

Lubię jeść spaghetti i to również jednym z ulubionych obiektów - Marcin Paciorek nas uraczył piękna fotografią w marcowym Heniu.
Gratuluję relacji Łukasz :)

Tutaj link do pracy: http://astromarcin.pl/pages/simeis147.html

 

 

  • Like 1

Tak,Sbig,AP,SW....
http://www.astromarcin.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzieć gałami nie widziałem, ale już dawno wpadł mi w ślepia ,,obrazek" i gdy tylko się pojawia w pracach na forach wpatruję się jak sroka w gnat ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, lukost napisał:

Patrząc w tym kierunku (znaczy na pogranicze Byka, Woźnicy i Bliźniąt), kierujemy wzrok w stronę Ramienia Perseusza i Ramienia Zewnętrznego - przeciwną niż ta, gdzie znajduje się kipiące bogactwem pyłowych struktur centrum Galaktyki; doskonale widać to w mroźne i przejrzyste zimowe noce - Droga Mleczna w tym rejonie nieba jest niewyraźnie zarysowana, eteryczna wręcz, kompletnie nie przypominając tego, co możemy podziwiać w Strzelcu czy Tarczy.

Tyle, że za eteryczność Drogi Mlecznej w tym kierunku właśnie w znacznej mierze odpowiada bogactwo pyłowe :) 
Oczywiście, gdyby w tym kierunku zawijały ze dwa ramiona galaktyczne więcej, pyły te odcinałyby się wyraźniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze powiedziawszy, nie spodziewałem się tego obiektu jako OT ( już prędzej spodziewał bym się Pętli Barnarda), ale z drugiej strony sporo osób ma teleskopy od 10" wzwyż, plus filtry - więc dlaczego nie :) Ciekawe ilu obserwatorów zda w tym wątku swój raport z prób wyłapania choćby cząstki tej mgławicy - osobiście nazwałem ją sobie mózgiem Byka. Jest ona w moich planach chyba od ponad roku albo dłużej, ale nie podchodzę z braku filtra. Gratuluję upolowania 4 kosmyków ;)

Lukost, a łapałeś może tę kulkę Sh2-242 po lewej? Wydaje się nie być trudna.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, MaPa napisał:

@Łukasz  - A ja myślałem że tego nie da się zobaczyć ! Coś podobnego !

Hmm, próbować zawsze warto. Pamiętam moje zdziwienie, gdy zobaczyliśmy mgławicę Ołówek w Żaglu w achromacie 120/600 Jurka. 

8 minut temu, Damian P. napisał:

Lukost, a łapałeś może tę kulkę Sh2-242 po lewej? Wydaje się nie być trudna.

Nie próbowałem, ale nie omieszkam do niej podejść; może być trudna, bo B. King pisze, że "The only object I couldn't see in my anticenter sweep was the faint emission nebula Sharpless 2-242. Despite its bright appearance in photographs, no amount of telescope tapping could convince me it was there. Perhaps you'll have better luck."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, lukost napisał:

Hmm, próbować zawsze warto. Pamiętam moje zdziwienie, gdy zobaczyliśmy mgławicę Ołówek w Żaglu w achromacie 120/600 Jurka.

Pamiętam i potwierdzam, ale obiekt tak egzotyczny, że musiałem uwierzyć Ci na słowo że to jest "wydarzenie" ;) Masz większe rozeznanie czy należy być zaskoczonym :)

Tak,Sbig,AP,SW....
http://www.astromarcin.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, MaPa napisał:

Masz większe rozeznanie czy należy być zaskoczonym :)

Padłem :D 
Ale jednocześnie zapamiętam sobie, że w razie wspólnego wyjazdu z Łukaszem do RPA, będę pytał, np:
 - Łukasz, widzę chyba obiekt xxx. Czy uważasz, że wyrażenie "o ja #@$%@!!" będzie stosowne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę przyznać, że mnie też bardzo zaskoczył ten obiekt jako OT. Kiedyś o nim słyszałam, zdjęcia widziałam i byłam święcie przekonana, że tego nie da się zobaczyć, ale jak widać żyłam w błędzie. Heh może kiedyś będzie dane mi go wyłapać [emoji14]

Wysłane z mojego Redmi 3S przy użyciu Tapatalka

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obskoczyłem dziś gromady otwarte w okolicy Simeisa 147, zaliczając Czernika 23, Basel 4, Berkeley 17 oraz DoDz 3 i 4. Ta ostatnia to zdecydowanie obiekt lornetkowy , co do reszty najlepiej sprawdza się teleskop plus średnie powiększenia (w okolicy 100x). 

Błąkając się w tym rejonie nieba zahaczyłem też o Barnarda 34, czyli owalną, wypraną z gwiazd, niezbyt dużą, lecz wyraźną "dziurę" w niebie, zlokalizowaną pomiędzy emkami 36 i 37. Mgławica ładnie prezentowała się zarówno w Taurusie 300/1500 (z ES-em 28 mm na pokładzie), jak i w lornetce 7x50. Pierwszy raz świadomie obserwowałem tą "ciemnotkę" (mimo że wcześniej pewno wielokrotnie miałem ją w polu widzenia przy okazji spoglądania na rzeczone Messiery) i nie powiem - jest całkiem, całkiem. 

PS Sharplessa 2-242 podobno da się wyłapać w trzynastu calach, ale to trudne cholerstwo. Mi się dziś nie udało. Porażkę zaliczyłem także w przypadku planetarki oznaczonej jako Kohoutek 3-68. 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.01.2017 at 20:55, lukost napisał:

Pętla jest łatwa, ale pod dobrym niebem. Inaczej ratuje nas tylko filtr H-beta. 

A ja Pętli nie widziałem, pomimo starań. Chyba jestem trochę ślepy na czerwień. Przy czerwonej latarce też nie widzę nic na mapach.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, lukost napisał:

A z filtrami próbowałeś? 

Chyba nie próbowałem. Jednak przy innych mgławicach emisyjnych (np. Rozeta), moje filterki UHC-E wetknięte w okulary lornetki 10x60 bardziej przeszkadzały, niż pomagały. Co innego na planetarkach - taki Ślimak (NGC 7293) wprost wyskakiwał z tła, nie mówiąc o Hantlach.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)