Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 6.01.2017 Simeis 147


Rekomendowane odpowiedzi

Może to też być kwestia apertury (nie używam dużego sprzętu) a najbardziej pewnie - wygodnictwa. Jak tylko wetknę te filtry, to zaczynają mi przeszkadzać. A to zbyt mały odstęp oka od filtra, a to jakieś refleksy na powierzchni. Zaś po nałożeniu kaptura na głowę - zaraz zaparują. Ohyda! ease

Co innego sama lornetka z dużym odstępem źrenicy i fajnymi, mało wilgotniejącymi powłokami, najlepiej trzymana w rękach :pajacyk:

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu to co jest zaznaczone strzałka udało się wypatrzeć:

Orion_Eridanus_Superbubble_chartBarnards

Źródło: http://www.deepskyforum.com/showthread.php?37-The-Eridanus-Bubble-the-Western-counterpart-of-Barnard-s-Loop

 

PS. Ciekawy obiekt jest opisany w źródle ale jak dobrze rozumiem bez dużego Newtona nie podchodź :D 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • 2 miesiące później...

Wystawiłem dziś teleskop przed dom, aby podjąć pierwszą próbę wyłapania Simeis 147. Próbowałem tylko z fragmentem A, niestety, póki co, niczego obiecującego tam nie dostrzegłem. Powiększenie 107-krotne, jakie dawał Es 14mm w 12", wydawało się trochę duże, więc głównie bazowałem na kilowym 25mm. Filtra brak. Adaptacja względna, przesiedziałem dobre 20 minut w ciemnej kuchni, plus jeszcze trochę na dworze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, wiem, trochę się wygłupiłem. Przynajmniej poćwiczyłem nalot;)

PS. Cały czas pamiętam o Abell 33. Z nim na pewno spróbuję (wywiozę też teleskop dalej). Wczoraj już coś zaczęło parować, nadciągały cirrusy i był jeszcze daleko od południka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy później...

Tydzień temu przy sporym mrozie spróbowałem w dość kiepskich warunkach (cirrus, śnieg potęgujący LP) upichcić Spaghetti - znaczy nawet nie tyle upichcić co sprawdzić, czy w technice RGB jest sens to focić. Mija się to z celem - coś widać (to niecałe 2 godzinki ekspozycji), ale filtr wąskopasmowy jest tu jedynie słusznym rozwiązaniem.  Wrzucam jedynie jako ciekawostkę, by pokazać jak słabe to dziadostwo. 

spaghetti.thumb.jpg.f866a5ebe6eb5517311d5534fbb2afbd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, lukost napisał:

RGB jest sens to focić.

To przypomina troszkę obrazki, w których jak się długo przyglądasz, to zaczynają być widoczne kształty ?

 

Coś tam majaczy, ale słabiutkie to faktycznie. 

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

No, trochę to trwało, ale przyszedł czas na mgławicę Simeis 147. Chciałem zdążyć jeszcze tej zimy, więc skoro pogoda dopisała, nie było co zwlekać. Już nie muszę wypisywać raportów z niechlubnych usiłowań dostrzeżenia takich obiektów bez filtra.

Podszedłem do mgławicy dwa razy, przedwczoraj i wczoraj. Teleskop 12" plus OIII. Rezultat: wyłapany na sto procent mały kosmyk przy fragmencie A i chyba fragment ogólny, gdzie jest grupka gwiazd, oraz być może fragment C.

Malutki kosmyk, który widać było podczas obu wieczorów, zaznaczyłem poniżej kółkiem zielonym. Jest on przy gwiazdce 10.7mag, natomiast gwiazda obok, o podobnej jasności, to jest 10.5mag, nie generowała nic podobnego, a bynajmniej nie takiej wielkości i kształtu. Zaraz obok jest grupka gwiazd, która w zasadzie przypomina literę Y lub krzyż i którą zaznaczyłem kółkiem żółtym. Tutaj było widać ogólnie pewne dość oczywiste rozjaśnienie, czy poświatę, ale jako że jestem trochę nieufny (lub brak dostatecznego doświadczenia), nie wiem, czy należy to przypisać mgławicy, gwiazdom, czy obydwu źródłom.

FragmentAfa.jpg.eaad4cfab33df344f619b145c11aee73.jpg

Jeśli chodzi o fragment C, tu znowu jest pewien ciąg różnej wielkości gwiazd, niefortunnie przebiegający akurat w miejscu wijącego się pasma mgławicy. Gdyby nie te gwiazdy, powiedziałbym, że raczej widziałem długą wstęgę lekkiej poświaty. Ale niektóre inne gwiazdy, czy ciaśniejsze grupki w losowych miejscach, również miewały pewne zamglenia, stąd moja ostrożność. W pewnym momencie, gdy dokładniej zapoznałem się z położeniem fragmentu na mapie, odnosiłem wrażenie, że oprócz poświaty głównej, którą zaznaczyłem żółtymi łukami, mogę dostrzec (lub sobie wyobrazić) również jedno z rozwarstwionych włókien, które zawija się półkoliście i odbija w inną stronę (również zaznaczone na żółto). Najbardziej jednak wypatrywałem kawałka oznaczonego zielonym kółkiem, który wydawał mi się najłatwiejszy i tym samym w okularze sprawiał najbardziej zaufane światło.
Oczywiście poruszałem teleskopem i przecinałem cel, w tym przypadku szczególnie prostopadle.

Z uwagi na łatwiejsze położenie, próbowałem również dostrzec kawałek zaraz pod gwiazdą 6.45mag, zaznaczony czerwonym kółkiem, ale tutaj nie dostrzegałem zupełnie nic.

FragmentCfa.jpg.fc33b7114d1ae166fdb8380b44f6e06b.jpg

Łukaszu (Lukost), po podejściu do tej mgławicy, tym bardziej chylę czoła Twojemu doświadczeniu, oraz że wyłapałeś aż tyle. Obiekt jest bardzo wymagający.

Muszę jeszcze wspomnieć, że jeśli chodzi o większą źrenice wyjściową, wciąż dysponuje jedynie okularem kitowym 25mm. W tym roku planuję nabyć coś lepszego, o ciut większej źrenicy.

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie ile dostrzegłbym dziś... 

Zdecydowanie musisz kupić przyzwoity okular długoogniskowy. Z bardziej budżetowych spokojnie mogę polecić Baadera Asferyka 31mm.

PS Też ostatnio, jesienią znaczy, mieszałem w garnku ze spaghetti. 😉

sim147finalv3.thumb.jpg.900dedf98bc40f0855d577d97f98eb4b.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.01.2017 o 08:47, Janko napisał:

A ja Pętli nie widziałem, pomimo starań. Chyba jestem trochę ślepy na czerwień. Przy czerwonej latarce też nie widzę nic na mapach.

Ale Ty idziesz na to z lornetką 10x60? Słuchaj ten obiekt jest bardzo słaby aperturowo. Jakieś 10 lat temu Próbowałem się z nim w Zatomiu to nie było coś takiego jak Helix czy nawet Crescent czy Veil.To były takie pakiety farfocli jakby rozrzucone fusy po kawie i widziałem to w Swanie 40mm i aperturze 16" z filtrem Ultrabrock...

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustalmy najpierw o jakiej Pętli mowa. 😉 

Bo Pętla Barnarda jak najbardziej może być obiektem lornetkowym (przy czym mówimy o dwururkach z dużą źrenicą wyjściową - 10x70 na przykład), szczególnie z użyciem filtrów h -beta.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)