Skocz do zawartości

Jakość powietrza do oddychania w Polsce


rybi

Rekomendowane odpowiedzi

Pod poniższym odnośnikiem można znaleźć aktualną wycenę jakości powietrza do oddychania w różnych częściach Polski (ale również na całym świecie)

http://aqicn.org/map/poland/pl/

Dzisiaj przy ujemnych temperaturach w niektórych miejscowościach w Polsce (... i Czechach i Słowacji) nie wygląda to dobrze w porównaniu np. do zachodniej Europy :(

Największą wartość jaką wypatrzyłem to było 441 w Czechach i w Polsce 411 - Nowiny.

Zanieczyszczeni_powietrza_2017_01_07_z_rana.jpg

 

Legenda:

Zanieczyszczeni_powietrza_2017_01_07_z_rana1.jpg

 

Przykładowe indeks zanieczyszczenia powietrza dla różnych punktów pomiarowych w Polsce z dzisiaj (8 stycznia 2017r.:

 

Zanieczyszczeni_powietrza_2017_01_07_z_rana2.jpg

 

 

EDIT: niepoprawnie odczytałem ostatnią listę (status zanieczyszczenia powietrza "idzie" po miejscowości). Dlatego zgodnie z tą informacją dzisiaj rano niebezpieczeństwo dla życia stanowiło przebywanie w następujących miejscowościach:

1. Żywiec (411)!!!

2. Nowiny (357)

3. Gliwice (309)

4. Katowice (359)

5. Piastów (340)

6. Otwock (303)

A gdzie tutaj "smok" krakowski ...

  • Like 6

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też zielono mi, cóż z tego - jeśli zachmurwienie jest odwrotnie proporcjonalne w stosunku do południa Polski - chętnie bym pooddychał tym ,,świeżym" powietrzem przy widzialności przynajmniej gwiazd :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj sfotografowałem smog który wisiał nad Pabianicami i Łodzią. Stężenie PM10 na stacji w Pabianicach wyniosło 600 ug/m3 przy dopuszczalnych 60 :(

Mam to szczęście, że mieszkam 10km o tego syfu i do tego na wzniesieniu i dlatego najczęściej oglądam to wszystko z góry. Ale u mnie też rewelacyjnie nie jest.

Panorama 1 copy.jpg

Panorama 2a.jpg

Panorama 3a.jpg

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Lukasz83 napisał:

Mam to szczęście, że mieszkam 10km o tego syfu i do tego na wzniesieniu i dlatego najczęściej oglądam to wszystko z góry. Ale u mnie też rewelacyjnie nie jest.

 

A ja mam tego pecha, że mieszkam w tym syfie... :?(

3 godziny temu, Jacek E. napisał:

U mnie też zielono mi, cóż z tego - jeśli zachmurwienie jest odwrotnie proporcjonalne w stosunku do południa Polski - chętnie bym pooddychał tym ,,świeżym" powietrzem przy widzialności przynajmniej gwiazd :(

Wydaje mi się, że owo "świeże" powietrze nie jest zbyt przejrzyste, zwłaszcza gdy jest dodatkowo zaświetlone miejskimi latarniami... Nie wiadomo co gorsze: chmury się rozejdą, a smog zostanie (przynajmniej w okresie grzewczym)

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkałem w Krakowie, a teraz na wsi wpobliżu Kielc. Myślalem, że przeprowadzka będzie oznaczać również zmianę powtrza. I oznaczała. Momentami, zimą, jest jeszcze gorzej. Ludzie sami się potrują. Ja wiem, że powodem są glównie względy ekonomiczne i to może być jakieś wytłumaczenie, ale nie chodzi tylko o to. Ludziska są przyzwyczajeni do tego syfu, albo nawet pomimo alternatywy, nie widzą nic złego w paleniu śmieci. A bieda + głupota to już najgorsze połączenie. Nie, nie jestem eko-terrosystą. Lubię świeże powietrze.

  • Like 1

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No widzę, że tu taj też smogi smoki weszły na Forum, no cóż żyjemy XXI wieku w dobie techniki i wynalazków a palimy jak by my żyli 18 wieku, to też problem wielki i trzeba walczyć by zaniknął z naszych miast i wiosek, ale coraz więcej zaczyna brakować nie tylko czystego powietrza, ale też ciemnego nieba i jak to wszystko dodać to nie wiem czy warto inwestować w naszą Astronomię.:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, problem coraz większy. Lornety na statywie nie miałem od połowy października, jak nie chmury to smog i odwrotnie. Zimą zwłaszcza zaczyna to być dokuczliwe, a wręcz upierdliwe, gdzie warunki do obserwacji powinny być idealne! Cudów człowiek nie oczekuje, ale te dwie czyste noce w tygodniu byłoby w sam raz!!! Pozdrawiam wszystkich!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam na prawobrzeżu Szczecina, dzielnica pełna domów wolnostojących, szeregowców i od niedawna nastawianych na siłę gdzie się da bloków. Mogę tylko powspominać jakie tu było niebo, poświatę Drogi Mlecznej było widać bardzo często. Jak już zabudowano co się da łącznie z zabraniem ludziom ogródków działkowych pod nowe bloki tak temat się praktycznie skończył. Pełno nowych latarni ( i będzie jeszcze więcej, wszak remontują ulicę ) tworzy pomarańczową łunę, wcześniej ta łuna była widoczna tylko od centrum dzielnicy, teraz jest praktycznie dookoła. Drugie robi poruszony tu temat, wystarczy powiedzieć, że na 1km2 jest kilkaset kominów. Jak nie ma silniejszego wiatru to nie ma tu czym oddychać, bardzo rzadko jest szansa by otworzyć gdzieś okno i przewietrzyć pokoje, dym wisi wszędzie jak mgła i pięknie świeci odbijając światła latarni.

Latem są krótkie noce i jasne niebo, zimą jak wspomniano wyżej kiedy warunki powinny być idealne to dodając te wszystkie opisane rzeczy jest jeszcze gorzej i ciężko wyjść bo nie ma czym oddychać. Pogoda dokłada swoje chmurami i mgłami. W sumie wychodzi na to, że w roku mogę kilka razy popatrzeć w ciemniejsze niebo swoim 80/400 uciekając z 40km od miasta na wieś. Tutaj pozostaje Księżyc i planety... trzeba mi będzie odkładać na jakąś dłuższą rurkę albo maka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zostałem skutecznie postraszony. Profilaktycznie wykonam pełny reset i sformatuję mój mózg, by nie wskazał mi drogi na południe kraju, zainstaluję mu program "Bałtyk Zachodniopomorskie"  z opcją programów astro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)