Skocz do zawartości

Wada wzroku


Gość Ania92

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Ania92

Witajcie ;) Jestem nowa na forum. Jakiś czas temu wzięło mnie na astronomię. Wszystko byłoby pięknie (chyba) gdyby nie to, że mam wadę wzroku. Nie wiem czy to chwilowa zachcianka czy coś na dłużej, bo nie mam pojęcia co się znajduje na nocnym niebie (z wyjątkiem wielkiego wozu i księżyca). Zdecydowałam, że to będzie jakaś lornetka 10x50, ale na razie brak funduszy więc pewnie zakup będzie jesienią. Wracając do problemu jestem dalekowidzem -4,5 i dodatkowo astygmatyzm. Noszę okulary i tutaj pojawia się problem czy da radę oglądanie nieba bez okularów?? Kontaktów nie mogę nosić bo mam dodatkowo zespół suchego oka. Czy istnieje jakieś wyjście z tej sytuacji czy powinnam sobie od razu darować??? Pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na FA :)
Doradźcie dziewczynie...... Ja nie znam podobnego przypadku.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o lornetki, to się nie wypowiem, bo zwyczajnie się na nich nie znam.

W przypaku teleskopów obeserwacje można prowadzić w okularach korekcyjnych. Ważnym jest jednak, żeby stosować okulary (tutaj mówię już o okularach montowanych w teleskopie) posiadających odstęp źrenicy wyjściowej, czyli odległość ostatniej soczewki okularu od płaszczyzny powstawania obrazu przynajmniej 20 mm, wtedy obserwacje będą komfortowe.

Sam mam astygmatyzm, -2,5 na lewym oku i +1,5 na prawym oku i spokojnie daję soie radę z obserwacjami astronomicznymi.

W przypadku lornetek natomiast niech wypowie się specjalista z tej dziedziny ;) Na zdrowy rozum zasady owinny być podobne, ale ręki sobie uciąć nie dam.

Pogonego nieba życzę.

  • Like 1

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Aniu na FA.

Jeżeli chodzi o astygmatyzm to ja z okularami się nie rozstaję. Ale obserwator nieba ze mnie żaden. Mogę wypowiedzieć się jedynie w sprawie lornetki, którą posiadam a mianowicie SkyMaster'a 15x70. Przez ten sprzęt nie raz zerknę na niebo. Otóż bez okularów  obraz nie jest idealnie ostry. Ale przy mojej stosunkowo małej wadzie obserwacje nie sprawiają mi większego problemu. Obserwacje w okularach przez tą lornetkę też są możliwe ale to już nie jest to. Nie ma tego komfortu chociaż to być może tylko moje odczucie.

Generalnie polecił bym Ci jednak sprawdzić to łopatologicznie. Udaj się do sklepu, weź w rękę wybrany model lornetki i osobiście sprawdź jak się przez nią patrzy. Tak bynajmniej ja bym zrobił.

pzdr.

Szymon

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od ER (eye relief = odległość oka od soczewki) może zależeć wszystko. O ile korekcja pokrętłem ostrości mogłaby pozwolić na odstawienie okularów, o tyle może być problem z twoim astygmatyzmem.
Kolega ma taką wadę i obserwuje wyłącznie w okularach. W tej sytuacji musisz szukać lornet z dużym ER (>18 mm), żeby objąć całe pole widzenia.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Ania92 jak dobrze zrozumiałem to chyba jesteś krótkowidzem a nie dalekowidzem jak napisałaś. Podałaś że nosisz okulary o wielkości -4.5 dioptrii - jest to wada wzroku już dosyć duża ale przy użyciu czy lornetek czy teleskopu powinny ci wadę " zneutralizować " przez co nie powinnaś mieć poważnych problemów mieć podczas obserwacji, a najlepiej poszukaj kokoś w pobliżu kto posiada już jakiś teleskop i poćwicz swój wzrok. Sądzę że nie będziesz mieć większych problemów i przy okazji złapiesz bakcyla obserwatora astronomii ;)

Celestron C8-NGT 200/1000, Sky-Watcher Pro-series MAK 150/1800, Uniwersał 90/900,
lornetka TPL 20x80 GIANT,  30x60,   canon EOS 60D, ALccd 5,  Baader UHC-S; Baader O III
PTMA Katowice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Ania92

Dzięki wielkie za odpowiedzi :) Czyli jednak nie wszystko stracone. :) Jak będę miała możliwość to podjadę do sklepu myśliwskiego i zobaczę co tam ciekawego mają, bo typowego sklepu astronomicznego u mnie chyba nie ma. :( Nie mam zielonego pojęcia czy ktoś ma takie hobby w mojej okolicy, nigdy o nikim nie słyszałam. :) A mnie wzięło przez to, że wieczorami wypuszczam psa i zawsze jakoś tak wzrok leciał w górę. ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Ania92 napisał:

Nie mam zielonego pojęcia czy ktoś ma takie hobby w mojej okolicy, nigdy o nikim nie słyszałam. :) A mnie wzięło przez to, że wieczorami wypuszczam psa i zawsze jakoś tak wzrok leciał w górę. ;) 

Tu wrzuć zajawkę, może ktoś się odezwie :)  http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/2445-jest-ktoś-z-lubelskiego/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.01.2017 at 09:07, Jacek E. napisał:

Na pewno w niedalekiej przyszłości z tego skorzystam, dziękuje bardzo. :) Nie mogąc usiedzieć na miejscu, pogrzebałam trochę w internecie mając na uwadze wasze rady,  :) wytypowałam kilka pasujących (chyba) technicznie lornetek. Początkowo myślałam o Nikon Action EX 10x50 CF, ale odległość od oka soczewki jest za mała. Tak więc znalazłam takie: Delta Optical Forest II 10x50, TS Optics 10x50 LE, Ecotone WP2 10x50, Olympus DPS I 10x50, Ecotone KAMAKURA WP2 10x50. Może ktoś ma którąś z tych lornetek i wie coś na ich temat. Jeśli chodzi o cenę to patrzyłam do 700 zł. Pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dobry początek wyrzuć z tej listy:
- TS 10x50 LE. To zdecydowanie niższa półka niż reszta sprzętu. Klasyczny łamacz cen na zaciekawienie ofertą.
- Olympusa DPS I 10x50. Niestety, jest zauważalnie słabszy w tym gronie (jest tez słabszy niż bardzo udany model DPS I 8x40). 
- DO Forest II - dachówki w tym segmencie cenowym będą wyraźnie ustępowały lornetkom porropryzmatycznym.

I jesteśmy w domu - został Nikon Ex i Ecotone Kamakura Crazy
Recenzję tej drugiej wraz z porównaniem obu tych modeli masz tutaj: http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/10914-lornetka-ecotone-kamakura-10x50-zwcf-wp2/ 

PS Ecotone = Ecotone Kamakura 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również jestem krótkowidzem (-2,25) jednak z reguły noszę soczewki. Jakoś nie wyobrażam sobie obserwacji w okularach. Kilka razy próbowałem i za cholerę mi to nie podchodzi.

Nie wiem, czy rozmawiałaś z okulistą, ale z tego co się pobieżnie orientuję to zespół suchego oka nie jest przeszkodą w noszeniu kontaktów. Być może kiedyś to mógł być problem, ale obecnie? Jest masa soczewek do wyboru. Dodatkowo można wspomagać się sztucznymi łzami. Na Twoim miejscu pogadałbym z okulistą/ optykiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie planuję obserwacji nieba w okularach, dlatego własnie pytałam. :) Z soczewkami nie mam ochoty się na razie bawić, bo i tak muszę codziennie zapuszczać krople i się pilnować, ponieważ rysuje mi się z jakichś przyczyn rogówka. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)