Skocz do zawartości

Czy tani Breaker 20 x 50 na początek to dobry wybór?


zmienny

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli ten budżet jest niepowiększalny, zainteresuj się tym:
http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=233&lunety=Lornetka_Spinor_Optics_10x50_BaK4 
Ewentualnie przejrzyj fora, czasem ktoś sprzedaje identyczny (lub niemal identyczny) sprzęt pod nazwą Lidletka.

Jeśli budżet da się naciągnąć, zainteresuj się DO Starlight 12x60:
http://deltaoptical.pl/lornetka-delta-optical-starlight-12x60,d3116.html

...ale jeśli chcesz mieć frajdę (czytaj: naprawdę niezłą jakość optyki), pomyśl o Olympusie 8x40:
https://www.morele.net/lornetka-olympus-8x40-dps-i-455633/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używanego Olympusa 8x40 DPS I kupiłem za ~200 zł. AC była na bardzo niskim poziomie, co mnie pozytywnie zaskoczyło. Jednak trochę mnie "rozczarowało" podejście Olympusa do kolimacji. Po jakimś czasie kolimacja się trochę rozjechała. Napisałem do Olympusa maila z zapytaniem. I wychodzi na to, że do kolimacji Olympus przyjmuje tylko lornetki na gwarancji i nie ma nawet możliwości kolimacji lornetek po gwarancji (odpłatnie oczywiście), co według mnie jest ogromnym minusem, bo lornetka daje naprawdę dobre obrazy, ale jak coś się stanie i będzie po gwarancji, to zostajemy z ręką w nocniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Polecam serie Starlight z DO sam posiadam 15x70 i na drugą lornetkę budżetową daję radę przy -24 nic się nie działo z optyką spokojnie zobczysz na niej Najbliższe DSY, księżyce Jowisza, i naszą gwiazdę oczywiście z filtrami do tego typu obiektu. Myślę że a nawet uważam że lepiej uzbierać na coś lepszego do 500zł i być zadowolonym. Grzecznie posłuchaj chłopaków bo maja ogromną wiedzę a w dodatku z naszym forum to kopalnia wiedzy o jakiej ci się nie śniło ;) Dla tego namawiam cię do poczytania tematów bo warto i twoja wiedza znacznie wzrośnie.

            "Observations indicate that the universe is expanding at an ever increasing rate. It will expand forever, getting emptier and darker."

Stephen Hawking

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry, to mój pierwszy post na tym forum. Postanowiłem odświeżyć wątek, bo przymierzam się do zakupu lornetki, a Panasmaras polecił model, którym jestem zainteresowany. Chodzi o Olympusa 8x40. W zależności od strony / sklepu pojawiają się różne informacje o jego optyce: niektóre podają, że szkła to Bak4, inne - że BK7, a jeszcze inne w ogóle nie precyzują. Czy wynika to ze tego, że w sklepach są różne wersje tej lornetki (np. starsza i nowsza)? A jeśli tak to, jak je rozróżnić i do której prowadzi podany tu link?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze niedawno najtańsze linki z Ceneo prowadziły do wersji, która wyglądała na starszą.
Model, który macałem (tylko w sklepie*) wygląda tak:

pol_pm_Olympus-8x40-DPS-I-1342_2.png.b0c8cfb8468d7886f923fac78167cf1a.png

i ma pryzmaty BaK-4. Jeśli chodzi o moje polecenia, to za ten konkretny model i wersję biorę odpowiedzialność za swoje słowa.
Nie mam pojęcia, jak się sprawuje ten inaczej wyglądający model. Przyznam, że nie wiem też, jak wygląda korekcja astygmatyzmu, ale sklepowe porównanie z Nikonem Ex wypadło naprawdę korzystnie.

 

* mam "wypatrzoną" wystarczającą ilość lornetkogodzin, żeby móc coś wstępnie powiedzieć po krótkim macanku ;)

EDIT:
stara wersja ma chyba oznaczenie DPS R i wygląda tak:

340_8x40DPSI.jpg.187386d084d68456a76b0b5f1702f4dc.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)