Skocz do zawartości

Jak to jest z jakością dostępnych lornetek kątowych?


MrOD

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć
Chciałbym zapytać doświadczonych użytkowników lornetek kątowych z wymiennymi okularami o doświadczenia z nimi związane w kwestii jakości optyki.
Jak się ostatnio dowiedziałem, na rynku seryjnie produkowanych tego typu lornetek nie znajdziemy takiej która z założenia ma:

1. dyfrakcyjną optykę
2. równomierną krzywiznę pola
3. równe tory optyczne
4. odpowiednio duże pryzmaty nie przycinające toru optycznego

Podobno jeśli ktoś posiada dwu-rurkę która na dzień dobry chociaż jeden z tych warunków ma spełniony to jest to tylko i wyłącznie szczęśliwy zbieg okoliczności. Spełnienie dwóch z powyższych warunków jest równoznaczne z posiadaniem białego kruka lub niezwykłej wiedzy i umiejętności/warsztatu właściciela. O spełnieniu trzech ktoś kiedyś coś słyszał ale nikt nie widział. Cztery to mitologia.

Ogłupiałem szczerze powiem. Dosłownie bez kredytu hipotecznego ani rusz... Dlaczego? :( (pytanie retoryczne)
Jakie są wasze doświadczenia? Potwierdzacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę powiedzieć tylko o swojej - dobrze mi służy od lat. Recenzje też ma dobre, np na Optyczne.pl.

post-3100-126019080501.jpg

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jano za link do opisu grubej berty :)
Najbardziej interesujące są zdjęcia od strony obiektywu i okularów - są centralnie zrobione? Trudno ocenić po fotografii, ale to jest jedna z rzeczy która mnie męczy. Na obiektywach widać że są nieco przycięte asymetrycznie. 

PS. Po tych wszystkich "atrakcjach" wcale się nie dziwie że Miyauchi i Ecotone wypuszczało lornety z dedykowanymi okularami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby to porządnie sfotografować, należałoby dysponować ławą optyczną lub czymś podobnym. Ja oczywiście pstrykałem z ręki a lornetka leżała na stole, stąd nieosiowość :D

Edycja;

Tutaj jest recenzja z Cloudy Nights.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, MrOD napisał:

Jakie są wasze doświadczenia? Potwierdzacie?

Chyba nie jest tak źle, chociaż jakoś bardzo dobrze - też nie jest.
Gapiłem się przez kilka lornet kątowych i prawdę mówiąc, było zupełnie dobrze. Owszem, nie była to jakość lornet prostych, ale jest to jakiś kompromis - większe możliwości, zmienne powiększenie - ale kosztem jakości, niestety. Niemniej, w pewnych konfiguracjach okularowych nawet pospolita łamana TS-ka 100 mm/45° dawała przyjemne obrazy. Inna sprawa, że nigdy ni przekonała mnie stosunkiem ceny do jakości - zwykle wolałem lepsze optycznie i znacznie tańsze "stałki".

Możesz powiedzieć, o co chodzi z optyką dyfrakcyjną? Szukałem, ale chyba słabo (wybacz, na optyce mało się znam - raczej jestem praktykiem). Serio pytam.
Co do reszty - krzywizną pola chyba aż tak przejmować się nie musisz. W tym sensie, że cała masa wad optycznych pojawia się dzięki okularom - przynajmniej z tego, co zdążyłem zauważyć.
Nierówne tory optyczne albo mnie ominęły, albo jest to problem marginalny lub niezauważalny.
Pryzmaty - cóż...

Prawdę mówiąc, tylko dwie lornety kątowe zrobiły na mnie takie wrażenie, że żal było odrywać oczy od okularów - APM ED 100 mm i Miyauchi BR-141. Ale o ich cenach nie rozmawiajmy ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Panasmaras napisał:

Możesz powiedzieć, o co chodzi z optyką dyfrakcyjną? Szukałem, ale chyba słabo (wybacz, na optyce mało się znam - raczej jestem praktykiem). Serio pytam.

Ze mnie też żaden spec :)
Optyka dyfrakcyjna to taka która rozpatrywana pod kątem rozdzielczości kątowej osiąga teoretyczny limit dyfrakcyjny dla danej średnicy obiektywu. Kryterium wymyślone przez Pana Rayleigha.
W praktyce taka optyka podobno nie jest stosowana w lornetkach ponieważ jak wiadomo lornetek z dużymi powiększeniami się raczej nie produkuje.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, to już wiem, o co pytasz :)
W tym przypadku prędzej na przeszkodzie stanie kolimacja - nawet APM każe sobie dopłacać za superkolimację umożliwiającą stosowanie powiększeń rzędu 130x.

EDIT: swoją drogą, bardzo dużo zależy od detali - w TS-ce 100/45 w którymś momencie za brak kolimacji był badziewny odpowiedzialny clamping ring, który potrafił krzywo złapać tuleję okularu. Oczywiście krzywizna była tym mocniej widoczna, im krótszą ogniskową okularu zapodałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, MrOD napisał:

Pozazdrościć w takim razie.

A jak z odblaskami i "duchami"? Doświadczasz ich w tym sprzęcie?

Obcować z duchami nie miałem jak dotychczas przyjemności.  Nigdy też nie śledziłem specjalnie odblasków, ale gdyby były jakieś wyraźne, to już bym zdążył zauważyć, ja sam lub ktoś z osób korzystających z lornety przy różnych okazjach.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)