Skocz do zawartości

Pierwszy dobson


Bajer.D

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę, że głównym czynnikiem wyboru będzie stosunek ceny do wyposażenia danego modelu. Jakościowo to raczej wszystko jest podobne. Oraz czy to ma być wersja z pełną tubą czy składana, nie wszyscy producenci mają w ofercie wersje składane.  Kupujesz nowy czy używany? Na giełdzie chyba aktualnie są jakieś 10" z tego co kojarzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy lub używany nie ma znaczenia

deneb cena może i jest atrakcyjna ale i odbiór osobisty a to odpada jak dolicze koszty paliwa na 600 km 

Interesuje mnie jakość wykonania bo z natury jak coś kupie to już nie sprzedaje. Pytam bo nie jestem wstanie ich wszystkich na żywo dotknąć i sprawdzić. Mają różne rodzaje luster.... Różne łożyska itd.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce najpopularniejsze są SkyWatcher i GSO. GSO wyróżnia się tym że ma łożyskowane osie obrotu, przyzwoity wyciąg z mikrofocuserem i niezły kitowy okular 30mm 2". W zbliżonej cenie co SW oferuje więcej, dlatego sam się na taki zdecydowałem. Największą wadą dla mnie jest brak dostępu do ogniska głównego lustrzanką, by taki dostęp uzyskać trzeba podnosić lustro główne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyłapałem jeżeli chodzi o jakość wykonania do GSO jest lepsze od SW, Meade wizualnie też wygląda solidniej np. na przenoszenie czy przesuwanie. Minusem jest robienie zdjęć  gdzie na SW będzie to wygodniejsze.

Waga oraz inne parametry dla mnie nie mają znaczenia bo mieszkam na wsi i będę wyjeżdżał z salonu na taras a nawet jeżeli chodzi o przenoszenie to mysle że z 14 nie był by problem ;) 

Dzięki za poradę. Trza coś wybrać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sugeruj się podnoszeniem lustra. (subiektywnie) Polecam 12" GSO. Dlaczego 12" GSO ? bo miałem i jest super :)... Kupisz 10tkę i zachorujesz na dwucalicę złośliwą. Nie ma na to lekarstwa niestety. Napisałeś, że gabaryty i waga to nie problem -> szukaj 12tki! Mając 12tkę będziesz miał sprzęt docelowy bo 14 i 16 itd to już spore sumy przy zmianie a między 10 a 12 aż tyle tej kasiury nie ma  ;)

Jak będziesz chciał podnieść lustro to napisz mi PW -> wyślę Ci zestaw do podniesienia lustra GSO 12cali za cenę paczkomatu ;)... no dobra, wpłacisz minimum złotówkę na WOŚP ;)

 

 

  • Like 1

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację miałem kupić 10 SW no ale faktycznie może i racja że 12 będzie docelowo lepszym rozwiązaniem. a problemu nie mam z jej przenoszeniem (jak dla mnie to leciutka)...

GSO wizualnie wygląda lepsze a i też słyszałem lepsze opinie Zresztą SW miałem już kiedyś przyjemność podtykać i nie powaliło mnie.

Co do propozycji to skorzystam na pewno. Pozdro i jeszcze raz dzięki.

 

Ps. Co do WOŚP to wolontariuszem jest syn od lat więc kasę już skosił ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)