Skocz do zawartości

Okulary do Pablitus 18"


pichetinio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich 

Na święta zostałem posiadaczem cudownej 18" dlatego zwracam się do forumowiczów o pomoc w doborze okularów.......po moich poprzednich telepkach czyli sw130/900 i gso 8" pozostały okulary planetary II 6mm oraz gso wide field 30mm po syncie

Napiszcie różne propozycje w różnych przedziałach cenowych np miedzy  500-1000 , 1000-1500 , 1500-2000max

Po 2-3 okulary na planetki i ds ( podkreślam  że na początek potrzebuje czegoś nie przeznaczonego tylko do planet albo tylko do gromad itd ) bo z doświadczenia nawet na jednym kitowcu ogladalem wszystko na raz i bylem wciąż zadowolony. 

Sam narazie jestem zwolennikiem rozpoczęcia od  Explore Scientific 4,7 , 11,  24 itp  na ich temat czytałem wiele pozytywnych opinie, porównań oraz recenzji (nie ukrywam ze cenowo mi pasują )

Mieszkam na samej Północy Danii

miejsce obserwacji bardzo dobre

nie noszę okularów mam dobry wzrok 

 

Pozdrawiam wszystkich oraz Michała (Szklarz)

  • Like 1

Pablitus 18" +  Explore Scientific 82 - 6,7mm , 14mm , TMB 6mm planetary II + canon eos 1200d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję nabytku! Taki teleskop zapewni Ci mnóstwo zabawy i to na lata.

Pójście w ES-y to dobry pomysł. Nie kosztują majątku, a w "szybkich" sprzętach (f4.5-5) spokojnie dają radę. Osobiście polecam serię stustopniową - będąc posiadaczem tego "maleństwa" skompletowałbym cały zestaw "setek": 20, 14, 9 i - na wyjątkowo dobre warunki seeingowe - 5.5 mm.   

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś nie może sobie pozwolić lub nie chce inwestować w  Naglery ,to bardzo dobry wybór. Ja ma dwa ES-y 6,7 i 18 mm 82 stopnie i jestem z nich bardzo zadowolony. Już w tych 82 stopniach trzeba się rozglądać żeby zobaczyć całe pole widzenia. Gwiazdy w całym polu jak dla mnie akceptowalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, to i ja dorzucę swoje dwa grosze - również ES-y 68-stopniowe są świetnymi okularami. Zawsze lubiłem klarowność ich obrazu, transmisję i kontrast (zresztą, wszystkie ES-y mają te właściwości).
Inna sprawa, że mając jeden z większych i najpiękniejszych teleskopów w Polsce, warto iść na całość, przynajmniej w kilkuletniej perspektywie czasowej - czyli w garnitur ES-ów 100° (20, 14 i 9 mm) plus ES 30 mm 82° lub 34 mm 68°.

Niemniej, szukając okularu do najmocniejszych powiększeń, rozważyłbym jeszcze Pentaxa XW (10 lub 7 mm, w zależności od powiększeń i żrenicy, jakie preferujesz). Pentaxy ponoć nie współpracują aż tak dobrze z jasnymi sprzętami (korekcja przy diafragmie spada), ale sposób, w jaki rysują obiekty jest moim zdaniem niezrównany. Do planet, gwiazd podwójnych czy mgławic planetarnych, Pentax powinien być wspaniały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dłuższych okularów z polem 82 stopnie bardzo fajny a zarazem dość tani jest Maxvision 24 mm (około 700 zł nowy). Z tego co czytałem praktycznie to samo co ES 24 mm a cena lepsza. Ale jeśli możesz sobie pozwolić na ES-y 100° to nie ma co się zastanawiać :D  Sam kiedyś takie kupie (choć jeszcze nie patrzyłem okularem 100°).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Jeżeli stać Cię, zainwestuj w Ethosa 17mm. Przy powiększeniu ok. 110x, źrenicy wyjściowej ok. 4mm i polu widzenia prawie 1 st. będziesz łapał szczękę, gdy spojrzysz na parę M81-82, M27, M33, NGC891, NGC 4265 i wiele innych "showpieces of the night sky".
Wiem, co mówię - sprawdziłem organoleptycznie :-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Przepraszam za zwłokę czasową, postaram się odpowiedzieć Ci tutaj, może komuś też to się przyda. Wiesz do takiego pięknego nabytku sugeruję abyś szukał co najmniej 3 okularów i to najlepszych na jakie Cię stać - nawet jeśli miałyby być kupowane pojedynczo. Każdy ma spełniać jakieś tam określone funkcje, lecz to nie znaczy byś się sztywno tego co wymieniam trzymał, gdyż okulary są dość indywidualną sprawą. Najlepiej to poleciłbym serię 3 Ethosów o ogniskowych 21 / 13 i 8 mm lub 17 / 10 / 6 mm lecz finansowo temat jest trudny. Nic lepszego nie może Cię spotkać z tym telepem, jak posiadanie choćby jednego z nich. :) Ale oszczędzisz sporo i nie zejdziesz mocno z komfortu i jakości, jeśli będziesz trzymał się niniejszych pozycji:

- do szerokich pól i jako tzw. "duży szukacz" najlepszy jest ES 82 st. 30 mm. Fajny okular bo za śmieszną kasę daje Ci substytut Naglera 31 mm. Tu nic nie zastąpi szerokiego pola widzenia. Jeśli jednak masz średnie niebo, zamiast tego weź ES 100 st. 20 mm  o mniejszej źrenicy wyjściowej.

- ES 100 st. 14 mm, Baader Morpheus 12,5mm, Delos 12 mm jako okular "do wszystkiego". Tu zależeć Ci będzie na polu widzenia i transmisji światła. Delosy są zdecydowanie najlepsze, Morpheus praktycznie niewiele gorszy a o wiele tańszy.

- Pentax XW 7 mm / XW 5 mm / Morpheus 6,5 mm  / Delos 6 mm jako okular do dużych powerów. Tu najbardziej będzie potrzebny kontrast i transmisja. Pentaxy to legendarne okulary, choć w moim mniemaniu technologie poszły ostatnio mocno do przodu i te okulary są zauważalnie słabsze niż Delosy i Morpheusze, które mają wszak aż 76 stopni własnego pola widzenia.

Co jeszcze warto wiedzieć?

- unikaj ES-ów 82 stopniowych i Naglerów T6, choć nie są to złe okulary to są niewygodne w obserwacji.

- przy okularach 100-stopniowych, zwłaszcza 20 mm, zacznie Ci dokuczać koma. Korektor komy Baader MPCC jest najtańszym remedium, możesz wraz z odpowiednią przedłużką wkręcić go w tuleję 2" takiego okularu i zapomnieć o problemie.

- okulary proste optycznie (Plossle, Erfle, ich modyfikacje, orto itp) nie są do tego sprzętu. Będą skutkowały słabym obrazem na obrzeżach i nie będą wygodne, zwłaszcza te krótkie.

- zamiast Barlowów do wizuala lepiej zawsze mieć okular dedykowany.

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje wszystkim za zrozumiałe i przejrzyste odp. 

Moje miejsce obserwacji jest bardzo dobre kolo domu ale jak jade nad morze 5km od chaty to już bajka.... gdy sie zmieni pogoda zrobie recenzje tej 18" i moje wrażenia 

 

Pablitus 18" +  Explore Scientific 82 - 6,7mm , 14mm , TMB 6mm planetary II + canon eos 1200d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)