Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Słowo na poniedziałek :  -bym, -byś, byśmy,  itd.

Właściwie nie słowo, lecz jego cząstka. Najczęściej służy do tworzenia trybu przypuszczającego czasownika i w tej roli

należy ją pisać łącznie z czasownikiem.

Więc np: chętnie pojechałbym na zlot i poobserwowałbym razem z kolegami. Nie musiałbym się o nic troszczyć - organizator zadbałby o wszystko.

Pisownia rozdzielna jest znacznie rzadsza. Stosuję się ją np. przy szyku przestawnym ("chętnie bym pojechał").

Więcej na ten temat np. tutaj.

  • Like 6

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy te zdania będą poprawnie napisane?

Zagłosowałbym w ,,Konkursie na najlepszą relację z obserwacji w 2016 r." ale mam leniwca, nie będę tego czytał.

Zagłosowałbym w ,,Konkursie na fotografię roku 2016" ale mam to w nosie, są inni.

  • Like 4

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słowo na środę:  póki (dopóki, póty, dopóty)

Bywa ono kłopotliwe z dwóch powodów. Łatwo wkrada się do niego "u zwykłe". Być może dlatego, że edytory tekstu nie podkreślają błędnego zapisu, bo znają także słowo "pukać". Jednak "ó z kreską" w słowie "póki" wynika z jego wymienności na "o" w językach słowiańskich. Mamy np. rosyjskie "???? ???". To wyrażenie dokładnie skopiowane do języka polskiego ("póki co") zyskuje wielką popularność w potocznym języku. Ciągle uważane jest przez lingwistów jako rusycyzm, lecz wyraźnie przyjęło się w codziennej polszczyźnie . Mamy wprawdzie polskie odpowiedniki "jak dotychczas" czy "jak na razie", lecz używamy ich rzadziej. Jednak w potocznej mowie panują także przelotne mody, więc nigdy nie wiadomo, jak potoczą się dalsze losy tego wyrażenia. W końcu, dopóty dzban wodę nosi, dopóki mu się ucho nie urwie. Miejmy więc nadzieję, że wyrażenie to jest tylko modne (choć trzeba przyznać, że całkiem poręczne). Póki życia, póty nadziei.

Edycja:

No i 1500 lajków mi "pękło". Opłaca się starać :))

  • Like 7

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A póki co dalej lipa z głosowaniami w ankietach na ,,Obserwacje Wizualne" i ,,Astrofotografię Roku" :( 

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, szdom1 napisał:

Aż strach teraz pisać na FA. Popełnisz błąd i trach na tapetę! >:O

pzdr.

 

Jak się użytkownikom FA nie będzie podobać, to wcale nie muszę tego pisywać :blue:

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, szdom1 napisał:

Aż strach teraz pisać na FA. Popełnisz błąd i trach na tapetę! >:O

Szymon, bez przesady.
To są wskazówki i porady. One mogą pomóc, ale jeśli nie przykładasz do tego wagi (lub masz ważniejsze sprawy na głowie, niż ortografia czy stylistyka), to nic nie musisz.

Poza tym, gdyby przenieść duch twojej wypowiedzi na inny grunt, to:
- nie warto doradzać zakup jakiegoś filtra/okularu/teleskopu/lornetki. Bo strach, że ktoś kupi inny sprzęt;
- nie warto doradzać, jak obrabiać jakieś zdjęcie - bo ktoś wybierze inny workflow;
- nie warto pisać Obiektów Tygodnia - bo komuś może się nie spodobać.

Strach pisać Crazy

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Panasmaras napisał:

... Strach pisać Crazy

Oj strach! :klapouchy:

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

16 minut temu, Janko napisał:

Jak się użytkownikom AF nie będzie podobać, to wcale nie muszę tego pisywać :dance:

Przeca to skierowane do ogółu nie personalnie. Człek się ponoć całe żucie powinien uczyć....
Człek też często zapomina i chyba warto takie zasady pisowni odświeżyć, choćby dla błyśnięcia przed własną latoroślą (co to wszystkie rozumy zjadła), karcąc za niepoprawną pisownię czy mowę takim przykładem. Aby skarcenie nie wyglądało jak ,,we wojsku" - ,,nie będę z wami szeregowy rozmawiał i odpowiadał na wasze pytania bo jesteście nieogoleni" ;)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Jacek E. napisał:

 

Przeca to skierowane do ogółu nie personalnie. ...;)

Kiedy my mamy szczególne skłonności do odbierania wszystkiego personalnie! Nawet "trzy razy" niektórym błędnie się kojarzy :kroliczek:

  • Like 2

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dostało mi się po uszach. :) Może źle się wyraziłem. Chodziło mi o to, że teraz człowiek trzy razy się zastanowi zanim naciśnie ENTER. 
Sam piszę bloga i nieraz kilka razy czytam przed opublikowaniem, ażeby się nie pomylić. A i tak wtopy się zdarzają. 

41 minut temu, Panasmaras napisał:

Szymon, bez przesady.
To są wskazówki i porady. One mogą pomóc, ale jeśli nie przykładasz do tego wagi (lub masz ważniejsze sprawy na głowie, niż ortografia czy stylistyka), to nic nie musisz.

Jeżeli chodzi o mnie to ortografia nie jest moją mocną stroną. Ale na pewno nie podchodzę do tego z olewką. 

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, szdom1 napisał:

No i dostało mi się po uszach. :)

I dobrze Ci tak Crazy Szymek - tak jak w kolejnych postach - wszystkim nam się takie mądrości przydadzą - sam wiesz jak młodzież degraduje nasz język i w mowie i w piśmie.. A i my niestety to od nich ,,chwytamy" :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Słowo na poniedziałek: tę 

Tak jak my wszyscy, wzdycham w rytm wielkiego przeboju  lat osiemdziesiątych ubiegłego (tak, tak!) wieku:

Daj mi tę noc... Ostatnio były to najwyżej pojedyncze wieczory i to z miejskiego balkonu. Więc może w zamian refleksja językowa: tę noc, a może tą? Ja także, potocznie niemal zawsze mówię " tą". Jest to jednak  jeden z najpospolitszych błędów językowych. By pisać prawidłowo (bo w mowie raczej się tego już nie naprawi ;-), zadajmy sobie zawsze pytanie, na które ma odpowiadać ten zaimek wskazujący. Jeśli jest to pytanie "kogo?" lub "co?" (IV przypadek - biernik), odpowiedzią powinien być zaimek "tę". Więc przytoczony tytuł piosenki jest poprawny: "Daj mi noc". Analogicznie będzie: kocham dziewczynę, patrzę w stronę czy też bardziej prozaicznie: lubię wódkę (po prawdzie to nie lubię żadnej, ale czego się nie napisze z miłości do języka).

No to kiedy mówić a zwłaszcza pisać "tą"? Odpowiedź brzmi: w piątym przypadku (narzędnik), odpowiadającym na pytanie "kim?" lub "czym?" (także "z kim?" lub "z czym"). Więc piosenka alternatywna mogłaby zostać nazwana np. "Tą nocą ciemną...". Kontynuując wymyślony na poczekaniu tytuł, analogicznie (i poprawnie) dodałbym: kochałem się z tą dziewczyną, szedłem tą stroną drogi (najlepiej lewą) lub zapijałem się tą... lemoniadą :-)))

  • Like 8

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)