Skocz do zawartości

Pierwszy sprzęt (Newton 150mm) - ostateczna rada


mysero

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

nie chcę Was irytować kolejnym postem "mam pisiont złotych, i chcę astrofoto". Mam spory dylemat już na finishu wybierania pierwszego sprzętu.

Chciałem ten:

http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1661&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-150/1000_EQ3-2_(1501EQ3-2)

ale obsługa powiedziała, że ten nie jest już produkowany. Po co go trzymają w ofercie w takim razie... temat na inną rozmowę.

Także muszę niechętnie ciut zwiększyć "badżet" i mam wybór taki:

https://www.astrozakupy.pl/teleskop-bresser-pollux-150-1400-eq-2-carbon/1921/

http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1434&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-150/750_EQ3-2_(BKP15075EQ3-2)

Jeśli macie propozycję czegoś innego, to powiedzcie proszę. 

Najbardziej zależy mi na montażu eq3-2 i największym możliwym lustrze. W tym zakresie cenowym 150 to maks co kupię.

PS. Chciałbym kupić coś od Was :) ale chyba z tak małą ilością postów nie mogę robić postów w dziale Astrogiełda :( Smutek wielki.

Z góry Wam dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam,

Roman

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polluxa sobie daruj- to ustrojstwo z jakimś barlowem w środku.

Drugi jest OK ale ma małe lustro do wizuala i niepotrzebny, skomplikowany montaż EQ. Jeśli astrofoto, to są dzielni ludzie którzy robili takim zestawem piękne fotki. Ile ich to ciężkiej pracy kosztowało to trzeba ich zapytać.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej BlackPitchPL (damn, masz taki nick, że za pierwszym razem źle przeczytałem :) )

Mój cel nieznany. Chce spróbować i tego i tego, dlatego newton na montażu paralakt.

Hej Piotrkusiu,

dzieki, olewam Polluxa.

Na pierwszy raz 150 mm i tak pewnie mi opadnie szczęka na ziemie. Jaki inny montaż mogę kupić? W zestawach w sklepach online z newtonami są paralakt. montaże. 

Ja za wąski w uszach jestem by dobrać i tubę, przeciwwagę, montaż osobno.

Dobsona na pewno nie chcę, bo na pewno będę chciał spróbować kiedyś sił z foto. Za X czasu. 

Szukam teleskopu żeby się wkręcić bardziej w temat.

Czy coś w podobie http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1434&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-150/750_EQ3-2_(BKP15075EQ3-2) znacie jako alternatywę? Ten budżet to raczej max jaki chcę wydać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja takim zestawem jak podlinkowałeś na końcu zaczynałem przygodę z astrofoto. Będziesz musiał oczywiście jeszcze zainwestować w napęd w osi RA (widziałem ostatnio chyba na maniaku na giełdzie) i przyda się lunetka biegunowa. Jak Cię astrofoto wciągnie, to trzeba będzie potem wymienić montaż :)

Taki newton ma to do siebie, że nada się i do nauki astrofoto obiektów głębokiego nieba, a po dołożeniu barlowa i Księżyc i planety można też już ładnie uchwycić. Tak mi kiedyś wyszły z 150mm newtona http://astrojolo.com/astrophotography/solar-system/planetscapes/ 

Mamy na forum cały wątek o astrofotografii z montażu EQ3-2 http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3254-astrofotografia-z-eq3-2/ - na pewno znajdziesz tam wiele ciekawych informacji. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc Jolo. Dzieki za wiadomość. 

Fotki fantastyczne. Gratuluję ;)

Odnośnie montażu.  Wybaczcie nieznajomość sprawy. Z tego co czytałem to im wyższy model eq2 eq3 2 itd to tym większa sztywność. Skoro mowicie ze eq32 nie jest najlepszy do astrofoto to macie na myśli ze sztywność nie dość dobra czy chodzi o typ konstrukcji? Jeśli to drugie to zaczynam się gubić bo czytałem że paralaktyczny jest właśnie ok do wizuala i do fotografii. Jeśli się mylę to powiedzcie proszę jaki montaż byłby lepszy.

moim kolejnym powodem przez co chciałbym paralakt. Jest fakt ze to na początek dobre do nauki.

Przepraszam za literówki. Telefon nie jest idealny do pisania dłuższych wypowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o sztywność / nośność i dokładność prowadzenia. Montaż EQ3-2 ma niewielką nośność, dość lekką konstrukcję i ułożyskowanie ślizgowe. Wyżej stoi EQ5 / CG-4, który ma większą nośność, ale wciąż łożyska ślizgowe. Na obu montażach można rozpoczynać przygodę z astrofoto, ale trzeba mieć świadomość ich słabości. Montażem, który ma już wszystko co trzeba jest np HEQ5. 

W tym wątku o EQ3-2 który podlinkowałem możesz zobaczyć jak to wygląda. A kolega Jacek (Zielu) na takim montażu właśnie sadza newtona 150mm i jak widać, można już naprawdę sporo osiągnąć. Ale napęd w osi RA jest konieczny, a lunetka do ustawiania na biegun też bardzo przydatna. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również polecę Ci 150/750 na eq3-2. Również zaczynałem foto z tym sprzętem. Również do wizuala będzie ok na początek. Co to wymagań łożyskowania itd. to zanim wykorzystasz jego możliwości kupisz już pewnie kolejny montaż ;) .

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)