Skocz do zawartości

Pierwszy radioteleskop?


rwd7

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich!

Teraz, kiedy mam nieco wiecej wolnego czasu - postanowilem "oddac" sie, a przynajmniej sprobowac to zrobic, zarzuconemu lata temu hobby.

Idac za poradami zaslyszanymi z roznych zrodel - na poczatek - oczekuje na nadeslanie mi lornetki Celestrona 25x70  oraz statywu.

Jezeli wytrwam w swej pasji - wowczas odwaze sie na zakup jakiegos teleskopu ze sredniej poleczki, a na 100% kupie sobie ten przeznaczony do obserwacji  Slonca.

Jednakze moje glowne pytanie do Was dotyczy innego rodzaju obserwacji - mianowicie radiowego nasluchu "nieba". (caly czas mam na mysli poziom amatorski)

Natrafilem w necie na artykul o RYSI i  dalszych "wariacji" dotyczacych tegoz pomyslu.  czy Waszym zdaniem  podpiecie talerza donp. odbiornika TECSUN PL660 pozwoliloby mi na rozpoczecie zabawy z nasluchem?

Bede bardzo wdzieczny za podpowiedzi, porady i wskazowki wszelakie!

Dodam jeszcze, ze w swoich "gwiezdnych peregrynacjach" zamierzam skupiac sie na naszej rodzimej Gwiezdzie, Ksieycu oraz planetach naszego ukladu - dalsze obiekty pozostawiajac w spokoju albowiem i tak na raz tego nie ogarne :)

Slonce interesuje mnie najbardziej!

Pozdrawiam i oczekuje na wiadomosci od Was!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam na FA.

Szczerze mówiąc nie słyszałem ażeby któryś z userów bawił się w nasłuchiwanie kosmosu. Blush

Radiowców to tu kilku mamy ale jeżeli chodzi o sygnał z kosmosu... Hmmm?

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzisz, poszukałem. Było o meteorytach. :)

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/2020-z-radiem-na-meteory/#comment-27955

 

pzdr.

Szymon

 

  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, szdom1 napisał:

A widzisz, poszukałem. Było o meteorytach. :)

O meteorach (nie meteorytach)  :)

Kilka lat temu przeprowadziłem pozytywnie zakończone próby odbioru sygnału słonecznego za pomocą hiperbolicznej anteny satelitarnej fi 90 cm, konwertera satelitarnego i miernika sygnału satelitarnego. Przez pewien czas prowadziłem w tej sprawie dość intensywną korespondecję emialową z profesorem Longinem Gładyszewskim z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, od którego otrzymałem wiele cennych wskazówek. Zamierzałem rozwijać projekt i doprowadzić do automatycznej rejestracji codziennej aktywności słonecznej z własnego podwórka, ale zabrakło mi wytrwałości.

Jednak samo uchwycenie sygnału ze Słońca nie jest dużym problemem, ale trzeba wiedzieć czego szukać, bo wzdłuż ekliptyki jest masa satelitów geostacjonarnych i można łatwo pomylić sygnał słoneczny z sygnałem satelitarnym.

pozdrawiam

KK

  • Like 1

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Krzysztof_K napisał:

O meteorach (nie meteorytach)  :)

 

Oczywiście. Pośpiech mnie nie tłumaczy - mój błąd. >:O

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Hagen napisał:

... A słyszałeś może o takiej jak SkyGuide 15x70? Celestrona bije na głowę i to pod każdym względem. Pozdrawiam!!! 

Także pod względem ceny. Ill

  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy długo nie widać gwiazd też zaczynam o tym myśleć, znalazłem nawet coś takiego, montaż już mam ;)

z tego co się orientuję, to nasłuchy planet US można prowadzić na zwykłym odbiorniku radiowym, teraz w bardzo przystępnej cenie dostępne są odbiorniki nasłuchowe o bardzo szerokim zakresie, nawet jako urządzenia USB. Poszukaj trochę w sieci, jest sporo informacji na ten temat, nawet w rodzimym języku. 

P.S. Wynik pierwszego zapytania w google, strona 29 tego poradnika. Jeżeli będziesz działał w temacie koniecznie pochwal się tu na forum. Trzymam kciuki za wytrwałość

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, postaram się wytrwać!  To, czego jeszcze nie znalazłem w sieci to oprogramowanie, które pozwalałoby na przetwarzanie podłączonej (chociażby) RYSI do komputera. No, a "Spajderek"... mniam, mniam...  Ciekawe jaka cena? pewnie musiałbym sprzedać parę narządów wewnętrznych... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przypuszczalem wlasnie - tanie to nie bedzie :)  Wole wtedy zaczac od RYSI. Plan jest taki: 1. Talerz podpinam do wejscia antenowego  TECSUN'a  Z przedwzmacniacza narazie rezygnuje, gdyz z tego, coi wyczytalem - TeC posiada cos takiego juz wbudowane.  Czyli mam juz (teoretycznie) antene, zasilanie oraz "naglosnienie". 2 Z wejscia sluchawkowego kabelek do komputera I wlasnie... tu jest, jak pisalem wczesniej ZONK... Musze wyczaic program , ktory to wszystko przetworzy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Cieszę się bardzo z zainteresowania do radioastronomii. Nie wiem na jakim etapie Kolega jest, ale póki co podsyłam przydatne adresy. Sam posiadam odbiornik o b. wysokiej czułości pracujący w zakresie od 100 KHZ do 470 MHZ odbierałem na GHZ również innym odbiornikiem, a szumy Słoneczne czasami mi przeszkadzają, to tylko w moim drugim hobby. Z moich doświadczeń nawet zawodowych, należy określić się co chcemy słuchać w jakim zakresie częstotliwości. Do każdego zakresu musi być oddzielna antena odbiorcza, nie da tego zrobić inaczej. Antena pasmowa na określony przedział częstotliwości będzie miała zysk sygnału, powyżej lub poniżej jakiegoś pasma straty, których nawet wzmacniacz nie skompensuje ponieważ wystąpią szumy wzmacniacza. Przy jednym odbiorniku szerokopasmowym anten musi być kilka i to przełączanych. Na częstotliwości rzędu GHZ dobrze jest stosować anteny talerzowe o obrocie 360 stopni w pionie od 0-90 stopni. Wszystko zależy czego chcemy słuchać do DS-ów parabola lub talerz. Tu Kolega zasugerował odbiornik DVB-T na początek to wystarczy, lecz takim odbiornikiem wiele nie osiągniemy. Ten odbiornik będzie w miarę przyzwoitym pod warunkiem, że go przerobimy. To znaczy trzeba dorobić filtry pasmowe razem ze wzmacniaczami wcz. Filtry powinny być przełączane w sposób mechaniczny czy też elektryczny, wówczas możemy powiedzieć mamy przyzwoity odbiornik, który pokaże naprawdę dużo sygnałów na wodospadzie, co najważniejsze to bez wielkich szumów.

http://astro4u.net/forum/archive/index.php?forum-27.html

 

http://www.ukaranet.org.uk/basics/frequency_allocation.htm

Pozwoliłem sobie edytować : dołożę 150 różnych odbiorników jakie możesz sobie podebrać do swoich celów bez żadnych kosztów, ot i masz.

http://sp2pmk.tvk.torun.pl:8901/

http://websdr.org/

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, WIESIEK31 napisał:

No i teraz się narobiło. Nowy temat na forum. Tak filtry i wzmacniacze już mam, problem z anteną mam1,8m a szukam większej. Jednak poczekać to musi bo inne planywzieły górę. Mam nadzieję wrócić jak najszybciej do tematu.

 

HAha ja tego tematu nie zaczynałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wielkie za podpowiedzi oraz informacje. Powoli zaczne ogarniac literature gdyz, jak zdalem sobie bolesnie sprawe,  mow zasob wiedzy odnosnie zagadnien radiowych jest nawet ubozszy od wiedzy "astronomicznej"... Ale w koncu - po cos czlowiek zyje, prawda? Popieram w pelni I bardzo sie ciesze na pomysl osobnego, profesjonalnego watku odnosnie radio-obserwacji nieba! Moim cichym planem jest obeserwacja naszej Gwiazdy przez teleskopik sloneczny oraz jej nasluch radiowy. Jezeli po jakim czasie moglbym ogarnac to, co wiedze, slysze...  byloby fenomenalnie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje życzyć Ci powodzenia i mieć nadzieję, że podzielisz się doświadczeniami.

Ja do radioobserwacji nie mam warunków (balkon), więc pozostaje mi czytanie relacji innych.

Pogodnego nieba życzę!

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Czolem!

Dzialo sie, dzialo przez ostatnich kilkanascie dni. Na zamowiona lornetke czekalem niemal... co ja mowie - ponad 2 tygodnie... Obsuwa sprzedajacego zostala przez niego naprawiona I w ramach zdaosuczynienia nadeslano mi inny - lepszy towar. Mam oto "kolubryne" Celestrona 20x80. Niestety radosc z posiadania upragnionego sprzetu zaklocona zostala  przez aure.

Krotko mowiac  - dziw, ze powala chmur wogole "tlen do Ziemi przepuszczala"... Przez nastepny tydzien musialem obejsc sie smakiem... Wczoraj  - 13.02.17 - dokonalem pierwszej, swiadomej I zaplanowanej obserwacji tego, co na "moim" niebie zobaczyc moge. Dosc enigmatrycznie rzecz ujalem, a to ze wzgledu na to, ze miejsce mojego pobytu, ktore zaraz wyjawie - ma sie wprost do kolejnego zapytania, ktorym chcialem Was uraczyc :)

Juz mowie I swiadom jestem tego, ze mieszkam w najgorszym "szambie" do tego rodzaju dzialalnosci.... - Londyn... 

Wrocmy jednak do przyjemnych rzeczy! Obserwowalem przez 2 godziny Ksiezyc. Doznania  - wprost magiczne! Chyba sami pamietacie wlasne pierwsze przezycia, prawda? Czystra magia I zadne zdjecie z NASA nie zapewnilo mi tak wielkiej frajdy jak "naoczne"podziwianie wyraznych "detail" ksiezycowej powierzchni.   Lekko po polnocy, kiedy wrocilem do ogrodka z kubkiem kawy, pod Ksiezycem (chmury nadal obecne byly...) pojawil sie  jaskrawo "swiecacy"  obiekt. Wedlug informacji zaczerpnietej z programu Stellarium powinna byc to Spika albo Jowisz. Wlasnie. Ale byl tylko jeden punkcik, a moja "wiedza" nie pozwalala mi jeszcze na rozstrzygniecie sprawy. Przyjalem, ze z uwagi na pogoed - lepiej widoczny bedzie polozony blizej Jowisz... Nie wiem :)

Aby Was nie zanudzic - przechodze do meritum sprawy.

Z uwagi na moje (nazwijmy to) zainteresowania , miejsce zamieszkania itp. - zdecydowalem, ze skupie sie na obserwacji Ksiezyca  i "naszych" planet - obiekty glebokiego nieba pozostawiajac (narazie) w spokoju. W zwizku z tym chcialbym zapytac - jaki rodzaj teleskopu powinienm (w przyszlosci, musze sie upewnnic, ze wytrwam w swej pasji;)) zakupic?  Refraktor czy reflector?

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)