Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 29.01.2017 145 CMa (zimowe Albireo)


Rekomendowane odpowiedzi

Wyłapywałem tę uroczą parkę z ursynowskiego balkonu przez moje lornetki. Niestety, nie w tym sezonie. Mgła, smog, czy jak to inaczej nazwać (pewnie także na s-) skutecznie wygasza wszystko, co niżej nad horyzontem :O

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałem i daję znać. Jednak zanim zacznę się chwalić, trochę się Wam wyżalę. Więc najpierw była wiadomość o śmierci kuzyna ? rówieśnika. Później związane z tym telefony i rozmowy z innymi krewnymi. Po powrocie do domu babcia-teściowa domagająca się natychmiastowego uzdrowienia z trapiącego ją przeziębienia (przecież posiadane tony leków są do niczego). Więc może dla uspokojenia zapytam syna, jak się miewa wnusio Erniś? Nic z tego, syn poirytowany jakimś ojcowskim ?klepnięciem? rozłącza się.

Łyk chłodnego powietrza z balkonu i rzut okiem na niebo. Gdy wcześniej wracałem do domu, przez woale obłoków (jakie tam woale, brudne szmaty!) przeświecał sierp młodego Księżyca a wyżej Wenus a nawet Mars. Co będzie teraz? Pomimo niskich mgieł, Plejady i Hiady oglądałem przez kolejne wieczory, podobnie M42 ? Mgławicę Oriona. Lecz dzisiaj wieczorem w pogodzie coś drgnęło i poniżej Syriusza widać parę gwiazd. Jedna nawet taka pomarańczowa, tam gdzie powinna być tytułowa gwiazda podwójna ? Zimowe Albireo. Wyciągam z wersalki statyw (całkiem dobry schowek). Tak, przez Kowę Prominar 12x56 widzę obie składowe gwiazdki ładnie rozdzielone. Więc pohulam ? teraz Vortex 15x56. Bardzo ładny obraz, barwy coraz wyraźniejsze, odstęp między gwiazdkami rośnie A jak w mniejszym ?powerze?? 10x w Fujinonie HB 10x60 też rozdziela gwiazdki, nawet w takich warunkach (miejski balkon, mgła i ciepłe dachy bloków poniżej). No, ale moje Fuji rozdziela przecież czyściutko choćby Alyę ? theta Serpentis, 22? - (nawet dla tak zasłużonego oka jak moje). Także żoniny Vixenik New Foresta 10x32 daje radę, choć słabszej składowej trzeba trochę powypatrywać.

Teraz większy kaliber. Miyauchi 20x77 na statyw. Delektuję się dłuższą chwilę, zanim postanowię jeszcze ?przygrzać?. Jak szaleć, to szaleć, wtykam w tuleje okulary mikroskopowe dające u mnie powiększenie 40x. Wciskam oczy w zmodyfikowane niedawno okulary, by pomimo małego odstępu źrenicy i niewielkiego otworu nad soczewką objąć wzrokiem całe pole. Odstęp między gwiazdami wzrósł, jest już ?na palec? (taki cieńszy palec, dziecinny). Barwy wciąż ładne, choć nieco przygasły.

Lorneta się wychłodziła, ja też. Chronię ją przed zaroszeniem w mieszkaniu, szybko chowając do szczelnej torby fotograficznej. Siebie chowam pod koce do łóżka. Śpię dobrze, nawet rano kości niezbyt bolą. Dusza też jakby mniej. Cóż to wszystko znaczy wobec Wszechświata!

 

  • Like 5

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz mieć dobrze usytuowany swój balkon, szczerze pisząc Janku to Tobie poprostu zazdroszczę. Nieraz jest tak, że człowiekowi nie chce się gratów taszczyć do auta i jechać w siną dal, a taki dobry substytut miejscówki czasem jest zbawienny. U mnie pod nosem mam full "sodówek", wiec chyba dalej pisać nie trzeba! Pozdrawiam wszystkich!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierunek mam dobry - południowy zachód + w miarę otwarta przestrzeń (VIII piętro). Jednak sodówek  wokół mam z pewnością więcej niż Ty  :))

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Uprzejmie donoszę :) że przed paroma minutami wyłowiłem tę ładną parkę spoglądając z poddasza przez zamknięte okno dachowe. W lornetce 12x50 parka pięknie rozdzielona i ukazująca różne jasności i kolory składników. W 10x70 tak nisko nad horyzontem, w mieście widok był mniej spektakularny jednak również dało się rozbić tę parę. Fajny widok.

Z ciekawości zrobiłem pomiar jasności tła nieba miernikiem, tym razem już przez otwarte okno: 18,92-18,95 mag / arcesc^2..

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozbijanie szkiełek idzie mi tak dobrze, że jeszcze chętnie usprawniłbym jakieś swoje instrumenty optyczne. Muszę sprawdzić, które ma teraz za niską sprawność oraz transmisję i wymaga poprawy parametrów. :))

Co do nowego nabytku, to postaram się skrobnąć coś wieczorem. Najgorsze w nim jest to, że ... to nie jest lornetka. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Piękna parka, bez dwóch zdań!
W 22x85 świetnie widoczne kolory składników, wprost - bo zerkaniem nie próbowałem - nie mogłem się napatrzeć.
10x50 rozdzielona, ale tutaj kolor ledwo widoczny - pomarańczowy składnik wciąz się wybijał, ale gasił i jasność i barwę niebieskiego towarzysza.
Obiekt wpisany na coroczną listę obowiązkową :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Gość Paweł Trybus

W lornecie 45x141 145 CMa prezentuje się iście bajkowo! Te kolory, chyba jeszcze bardziej "soczyste" niż w Beta Cygni. Na pewno nie raz wrócę do tej parki :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)