Skocz do zawartości

Zakup okularów


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Posiadam teleskop Sky Watcher Dobson 12 i dwa okulary z zestawu Plossy 10 i 25. Planuje zakupić nowe okulary ponieważ te co posiadam.... ten kto testował to wie o co chodzi :) Tragedia

Planuje już kupić coś lepszego aby nie ładować pieniędzy w okulary ekonomiczne za 200 zł, w których jakość obrazu pozostawia dużo do życzenia. Przeprowadzałem ostatnio obserwacje przez te okulary, akurat miałem możliwość obejrzenia Mgławicy Oriona,masakra, ledwo widoczna mgiełka (podejrzewam że to przez okular ponieważ w okularze niebo miało taki jasnawy kolor). Obserwacje przeprowadzałem na wsi z dala od świateł. Z tego co czytałem to okulary ze szkła lantanowego oferują ciemne niebo i bardzo dobrą jakość obrazu.

Do obserwacji obiektów układu słonecznego myślałem o zakupie:

  • Vixen SLV 10mm

albo

  • Vixen SLV 6mm

albo

  • Celestron Luminos 7mm (dziwne że ma aż 82 st. pola widzenia przy takim powiększeniu)

Do DS'ów:

  • Vixen NVL 15mm
  • William Optics UWAN 16mm

Co myślicie o tych okularach ? Miał ktoś możliwość ich testowania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kitowiec 25 mm jest kiepski, ale nie tragiczny... Nie zaparował przypadkiem w trakcie obserwacji? A co do pytania - do tak "szybkiego" lustra sensowne okulary do obiektów DS zaczynają się gdzieś w okolicy oferty firmy Explore Scientific; odnośnie planet - te Vixeny LV będą ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję zakupić okulary Morpheus, o wiele lepsze od wszystkich wyżej wymienianych i zweryfikować swoje oczekiwania co do widoków "DS-ów" w teleskopie, bo mogą być ciut wysokie... Ciemne niebo nie jest "oferowane" przez okulary tylko przez miejsce obserwacji, może ta wieś nie jest wcale taka ciemna jak Ci się wydaje? Np. leży przy większej aglomeracji? Poza tym pogoda też lubi "namieszać", nawet jeśli widać gwiazdy to nie znaczy od razu że warunki są dobre... Ostatnie noce są bardzo słabe ze względu na nowo odkryty w tym roku przez media smog, a dokładniej, przez dobrze znaną od lat inwersję przyziemną i zgromadzone pod nią zanieczyszczenia i parę wodną. :) M42 jest bez trudu widoczna okiem nieuzbrojonym, jeśli nie widać okiem, szkoda fatygi.

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, hmmm, co do ciemności nieba, wydawało mi się że jest wystarczająco ciemne, ale może po bezpośrednim wyjechaniu z miasta po prostu mi się tak zdawało. "WIeś" położona gdzieś ok. 5 km od miasta, teraz tak myślę że może to zbyt blisko :)

Mgławicę Oriona widziałem na niebie jako małą gwiazdkę. A w teleskopie obraz uzyskałem coś podobny do tego na zdjęciu (chyba że to jest maksimum dla tego teleskopu):

2.jpg

 Spodziewam się tego że nie uzyskam obrazów jak z Hubbla, ani takich jak są w internecie kolorowe itp. :) Wenus oglądana tego samego dnia byłą przepiękna o sierpowatym kształcie, prawie oczy wypaliło była tak jasna ale warto było :P

Ok, powracając do okularów, do DSów polecacie Okulary Explore Scientific, to wtedy może i tej firmy do Planet ?

 

2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może zapomniałeś o adaptacji wzroku do ciemności? Widok jaki przedstawiłeś, spodziewałbym się zobaczyć raczej po bezpośrednim oderwaniu oczu od komputera i spojrzeniu następnie w okular teleskopu, albo przy pełni Księżyca. Mam taki sam teleskop jak Ty, ale pamiętam M42 bardziej tak:

 

m42.jpg

Wybaczcie za brak źródła oryginału, ale już chyba nie znajdę.

 

Mniej więcej tak, bo to symulacja robiona na szybko i z pamięci a ostatni raz widziałem M42 w teleskopie jakiś rok temu. Do tego warunki są bardzo zmienne i obiekty wyglądają raz lepiej, raz gorzej. Detal na obiektach DS jest wrażliwy na warunki i wymaga dobrej adaptacji wzroku. Taki obraz jak powyżej pamiętam z grubsza pod przyzwoitym, ale dalekim od ideału niebie, oraz po względnej adaptacji wzroku.

Co do okularu "kitowiec" 25mm, to nie taka znowu tragedia, choć oczywiście jeśli jest kasa dobrze byłoby go wymienić. Osobiście lubię patrzeć na M42 zarówno przez niego jak i przez Explore Scientific 14mm. Jeśli uważał bym okular kitowy 25mm za nie nadający się do niczego, prawdopodobnie nie wciągnęła by mnie ta pasja.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe że masz rację.  Do oriona przystapilem od razu po oglądaniu wenus, która świeciła bardzo mocno. Korzystałem także w miedzy czasie z latarki aby podglądać mapę. Może i zle napisałem że tragedia ten 25 mm. Kilka obiektów juz przez niego widziałem i zrobiły na mnie duże wrażenie. Bardziej chodziło mi o 10mm. Jakość w nim pozostawia dużo do życzenia. 

Ważne ze zajaralem sie tematem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, tomkot1992 napisał:

Ważne ze zajaralem sie tematem

I to najważniejsze:) Jeszcze od siebie dodam (a raczej powtórzę świętą prawdę), że widowiskowość wielu obiektów nie polega na tym co widać w okularze teleskopu, ale na tym czym dany obiekt jest. Warto jest więc czasami dodatkowo coś przeczytać, coś usłyszeć, wzbogacając świadomość. Niektóre obiekty są szczytem satysfakcji, jednocześnie będąc na granicy wzroku.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunki są bardzo ważne. Z mojej 6" tubki widywałem lepszy obraz M42 niż Damian prezentuje, a co dopiero 12-tka...


Może niebo masz faktycznie za jasne i 25mm było nieco za dużo? Spróbuj następnym razem coś około 15mm i porównaj.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, MrOD napisał:

Warunki są bardzo ważne. Z mojej 6" tubki widywałem lepszy obraz M42 niż Damian prezentuje, a co dopiero 12-tka...

Otóż to :) Przedstawiłem tylko poglądowe, przygaszone zdjęcie, które ukazuję z grubsza, czego można się spodziewać. Sprawa jest dość rozbieżna ze względu na warunki, okoliczności jak i indywidualny wzrok każdej osoby. Ja także miewałem sytuacje, gdzie widywałem lepszą M42 niż na tym zdjęciu, ale celowo nie chciałem podciągać widoku do maksimum możliwości - szczególnie kierując go do osoby początkującej. Każdy sam trafia w końcu na te wyjątkowe noce, gdzie obiekty DS "szaleją" i wtedy okazuje się że sprzęt może pokazać więcej niż myśleliśmy. Ciągle mam w pamięci centrum pełne niejednorodności, które podkręcałem z bardzo zadowalającym skutkiem do 319 krotnego powiększenia. Nawet wtedy upstrzone kłęby mgławicy, wypełniały niemal całe pole widzenia. Widywałem również o wiele piękniej charakterystyczny łuk, wypełzający na południowy Wschód i zakręcający na południe. Osobiście do najlepszych widoków zaliczam również widok w lornetce 15/70, kiedy pewnego razu w lesie, odsłaniała dolną pętlę, zataczającą koło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)