Skocz do zawartości

Który teleskop kupić


karol1985

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Przeczytałem pdf dla początkujących, przerobiłem kilka tematów, filmów na youtube i wiem już jaki mniej więcej teleskop chcę i mam 3 sztuki do wyboru  i stwierdziłęm że  na początek mi wystarczy.

1. https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-celestron-powerseeker-127eq,d555.html

2. https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-delta-optical-gso-6-f5-crf-ota,d2750.html

3. https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-bk1309eq2,d697.html

 

proszę was o pomoc, macie jakieś doświadczenia z tym sprzętem, propozycje albo kupiliście coś w tej kwocie to proszę napiszcie co może być lepsze :-)

 

Dzięki i pozdrawiam. 

SW 200/1000 OTAW, ,Nikon Action EX 12x50 CF, Tento 10x50, foto ==> Sony Alfa 350 + Sigma 105 2.8 EX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ja bym odpuścił, lichy montaż i teleskop ma wmontowanego barlowa.

2. To sama tuba, nie ma montażu, a z ręki raczej nic nie zobaczysz;)

3. Z tych trzech to trójka chyba najsensowniejsza. 

Nie napisałeś nic co chciałbyś oglądać,czego oczekujesz, pod jakim niebem sprzęt będzie używany? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Wiem że 2. to sama tuba. chodzi mi o parametry porównując do reszty chyba obraz jakośc był by z niej najlepszy ?? Z ręki nie oglądał bym nic. Statyw jestem sobie w stanie sam zrobić jestem narzędziowcem więc dał bym radę mam maszyny możliwości w pracy. 

 

Znalazłem jeszcze 3 sztuki na allegro ale już chyba przesadzam i zaczyna mi się robić mętlik w głowie za dużo tego oglądam patrze na parametry i sobie sam ryję głowę.

4. http://allegro.pl/teleskop-celestron-powerseeker-127eq-warszawa-i6675194878.html

5. http://allegro.pl/teleskop-1501400eq-150eq3-150-elementrix-i6240387577.html

6. http://allegro.pl/teleskop-sky-watcher-synta-bk1309eq2-w-wa-i6675196182.html

 

i w zasadzie to by było tyle. Cenne uwagi mile widziane :-)

SW 200/1000 OTAW, ,Nikon Action EX 12x50 CF, Tento 10x50, foto ==> Sony Alfa 350 + Sigma 105 2.8 EX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 i 6 to to samo co 1 i 3. A 5 to podobna historia co 1 czyli wbudowany barlow. 

2 jest najlepszy z tych podlinkowanych ale musiałbyś robić montaż. Może lepiej pomyśleć o takim : http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_349&products_id=1827&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-152/1200_DOBSON_6''

A jeśli za drogi to poszukać na giełdzie używki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobson 6'' spoko fajny instrument napewno o półkę wyżej od tego co proponowałem. Z tego co widze to za Dobson 6'' kupi się od 650 zł a widziałem Dobson 8'' za 850 zł nie jest to jakaś cena nie do przejścia po prostu odczekał bym jeden miesiąc i go kupił. 

Ale zdecydowanie masz kolego rację i zastanowię się głębiej i poczytam o tych teleskopach. A widzę że Ty masz Dobson 10'' taki i jak Ci się sprawuje ?

SW 200/1000 OTAW, ,Nikon Action EX 12x50 CF, Tento 10x50, foto ==> Sony Alfa 350 + Sigma 105 2.8 EX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobsona 6" za 650zł to bym się targował jeszcze bo i 8" w tej cenie czasem można trafić. Chyba że ta 6" ma jakieś dodatkowe wyposażenie. Tylko pamiętaj że teleskopy pokażą co potrafią tylko pod ciemnym niebem. 

Tak mam 10" od 4 lat i nie ma na co narzekać, może poza tym czemu nie 12" albo 14" :)) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w niedużej 40 tys. miejscowości ale bardzo blisko Gór Sowich mam 15 minuta autem w góry na bardzo fajna przełęcz która znajduje sie na wysokości około 750 m.n.p.m i głównie tam spędzał bym czas na obserwacjach nikt tam praktycznie w nocy autem nie jeżdzi cisza spokoj i duży parking :-) 

 

Czy możesz wrzucić jakieś jak masz jowisza ze swoich obserwacji ? Robisz zdjęcia ? Chciał bym zobaczyć jakiego obrazu można się spodziewać po takim teleskopie będę miał chociaż porównanie co z jakiego można osiągnąć bo to jest największy dla mnie problem nie mam porównania.

SW 200/1000 OTAW, ,Nikon Action EX 12x50 CF, Tento 10x50, foto ==> Sony Alfa 350 + Sigma 105 2.8 EX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to szczęściarz, że masz blisko góry:) Zdjęcia robię ale to nie będzie miarodajne bo to zupełnie inna skala, poszukaj sobie szkice Jowisza to lepiej zobaczysz co widać. Znalazłem też takie porównanie: 

jowisz.jpg

Jednak należy przyjąć je jako tylko orientacyjne. Bo to co zobaczymy zależy od warunków, od okularów jakie mamy. Niestety obecnie Jowisz z roku na rok jest coraz niżej, więc i warunki do obserwacji będą coraz gorsze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i zachorowałem na Dobson 6" zapadła decyzja i szukam cały czas oglądam może coś się trafi z drugiej ręki. Lecz po filmach na Youtube troche jestem zawiedziony ''obsługą'' ustawianiem teleskopu nie posiada on żadnych pokręteł do ustawiania precyzyjnie teleskopu, i obawiam się że będzie mi ciężko delikatnie poprawić wycelowany teleskop w dane miejsce. Mam nadzieję że wyraziłem się jasno.

SW 200/1000 OTAW, ,Nikon Action EX 12x50 CF, Tento 10x50, foto ==> Sony Alfa 350 + Sigma 105 2.8 EX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, karol1985 napisał:

 Lecz po filmach na Youtube troche jestem zawiedziony ''obsługą'' ustawianiem teleskopu nie posiada on żadnych pokręteł do ustawiania precyzyjnie teleskopu, i obawiam się że będzie mi ciężko delikatnie poprawić wycelowany teleskop w dane miejsce. Mam nadzieję że wyraziłem się jasno.

Twoje obawy są płonne, jak wyczaisz ,,odwrotność" to po paru minutach będziesz prowadził jak silniczek z enkoderem ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie znalałem film na youtube jak ktoś operuje Dobson 6'', i używa on rączki-chwytu po lewej stronie, którym ustawia teleskop, a ja myślałem że trzeba jakoś całą tubą ruszać. Ale wiedzę że jest to nawet precyzyjna korekcja jak na taką prostą konstrukcje i duże gabaryty. Do tego uświadomiliście mnie że przecież obraz jest rzutowany odwrotnie i faktycznie będzie trzeba skordynować odpowienio ruchy. Ale to wszystko przyjdzie intuicyjnie jak praca na ferezarce :-P

SW 200/1000 OTAW, ,Nikon Action EX 12x50 CF, Tento 10x50, foto ==> Sony Alfa 350 + Sigma 105 2.8 EX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpadłem też na filmik z serii ''Astrofaza" i ten Pan który tam wszystko fajnie opowiada korzystał z programu Stelaris / Celaris to zrozumiałem i nie mogę go namierzyć, znam kilka konstelacji i wiem gdzie leżą, zawsze je poznam ale co do reszty mam problem i brak wiedzy. I chciał bym się dokształcić i zrozumieć jak lokalizować resztę zanim kupię teleskop żeby wiedzieć gdzie patrzeć. 

 

Oczywiście zaraz ktoś napiszę przecież masz wikipedia i inne strony internetowe. Ale chciał bym program podobał mi się :-)

SW 200/1000 OTAW, ,Nikon Action EX 12x50 CF, Tento 10x50, foto ==> Sony Alfa 350 + Sigma 105 2.8 EX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, karol1985 napisał:

Wpadłem też na filmik z serii ''Astrofaza" i ten Pan który tam wszystko fajnie opowiada korzystał z programu Stelaris / Celaris to zrozumiałem i nie mogę go namierzyć, znam kilka konstelacji i wiem gdzie leżą, zawsze je poznam ale co do reszty mam problem i brak wiedzy. I chciał bym się dokształcić i zrozumieć jak lokalizować resztę zanim kupię teleskop żeby wiedzieć gdzie patrzeć. 

 

Chyba Stellarium: http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/13-stellarium/&page=5

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno macie racje. Muszę przeczytać jakąś książek do czasu aż sobie nie kupię teleskopu. Nauka gwiazdozbiorów i co w nich jest to podstawa. I już nie będę zadawał głupich pytań ;-) 

SW 200/1000 OTAW, ,Nikon Action EX 12x50 CF, Tento 10x50, foto ==> Sony Alfa 350 + Sigma 105 2.8 EX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO najgorzej na początku z orientacją ale nauczę się :-) spoko jeśli chodzi o to nie będzie z tym problemu :-) Gwarantuje :-)

SW 200/1000 OTAW, ,Nikon Action EX 12x50 CF, Tento 10x50, foto ==> Sony Alfa 350 + Sigma 105 2.8 EX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Analizowałem parametry Dobson 6" i tak 1200 ogniskowa + okular 10 daj mi powiększenie 120 ale jeśli zamontuje barele 2x wiadomo będzie 240x powiększenie ale jeśli zamontował bym 3x wtedy mamy 360x powiększenia a w danych technicznych teleskopu maksymalne powiększenie jest 306x i moje pytanie co się wtedy stanie ? Obraz będzie rozmyty, niewyraźny, czego mogę się wtedy spodziewać? A jeśli osiągnę powiedzmy około 300x powiększenie i warunki będę miał idealne czy obraz będzię igła ? Bo w danych teleskopu jest napisane Najlepsze powiększenie 38x czy to ''najlepsze" powiększenie podawane przez producenta jest najostrzejsze i najlepsze ?  ( ale 1200 ogniskowa + okular 25x daje mi powiększenie 48x więc nie jestem w stanie uzyskać tego "najlepszego powiększenia" chyba że są takie okulary które pozwolą  mi ją uzyskać w tym przypadku około 32x)

Mam nadzieje że wyraziłem się jasno :-P

SW 200/1000 OTAW, ,Nikon Action EX 12x50 CF, Tento 10x50, foto ==> Sony Alfa 350 + Sigma 105 2.8 EX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

KUPIŁEM !!!!  Dobson 6"

Jestem już po pierwszych obserwacjach :-D 

puki co nie widziałem nie wiadomo czego skupiłem się na Orion i okolicach ale podobało mi się jest nieźle :-)

SW 200/1000 OTAW, ,Nikon Action EX 12x50 CF, Tento 10x50, foto ==> Sony Alfa 350 + Sigma 105 2.8 EX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to kiepski czas bo Księżyc bardzo rozjaśnia. Ale do wyczucia obsługi i nauki starhoppingu można pogodę wykorzystać:) No i mamy Wenus na wieczornym niebie i Jupka na porannym, łatwo zlokalizować, wystarczy tylko w nie trafić :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, DarX86 napisał:

 No i mamy Wenus na wieczornym niebie i Jupka na porannym, łatwo zlokalizować, wystarczy tylko w nie trafić :) 

A i ,,w lewo" od Wenuski 5,5* Marsik nawet gołym ślepiem dobrze widoczny :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, wiem Panowie Łysy świeci strasznie z tego wszystkiego nie wyciągnąłem nawet filtru księżycowego i nie popatrzyłem na naszego satelite. Ale fajnie ogarniam powoli :-) czytam oglądam itp :-)  

SW 200/1000 OTAW, ,Nikon Action EX 12x50 CF, Tento 10x50, foto ==> Sony Alfa 350 + Sigma 105 2.8 EX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po pierwszych obserwacjach i mam kilka pytań, objaśnię wszystko w miarę czytelnie a Wy mnie wyprostujecie :-)

Obserwacje rozpocząłem od razu po zakupie z balkonu na wsi (latarnie w odległości około 100m od domu). 

Pierwszy okular 25 mm: obiekt Mgławica Oriona M42 było ją widać nawet nieźle ale gdy założyłem okular 10 mm a później 6 mm obraz stawał się coraz gorszy coraz bardziej rozmazany nie mogłem złapać ostrości,

To samo miałem z Wenus niewyraźny obraz, na każdym okularze 25,10,6 mm i do tego, nie wiem jak to opisać ale Wenus odbijała dużo światła i promienie strasznie rozchodziły się i słabo było to wszystko widać.

Wytłumaczcie mi Panowie to, co jest nie tak sprzęt albo co jeszcze robię źle ?

Na pewno błędem jest obserwacja nocą w okolicach sztucznego oświetlenia ulicy ale w tej chwili nie mam innej możliwości bo nie mam żadnego pokrowca do transportu Tuby. I zastanawiam się czy okular 10, 6 mm to nie jest po prostu jakieś gówno za przeproszeniem. Może potrzebuję jakiś filtr? 

Jak pojadę w kompletne odludzie gdzie będzie tak czarno że nie będę widział nawet teleskopu jakość Okularu 10,6 poprawi się ? Naprawdę taki może być efekt światła sztucznego ?

SW 200/1000 OTAW, ,Nikon Action EX 12x50 CF, Tento 10x50, foto ==> Sony Alfa 350 + Sigma 105 2.8 EX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, karl napisał:

Dobrą masz kolimacje ?

http://astrofotografia.republika.pl/Kolimacja_teleskopu.htm

 

Wychłodziłeś teleskop ?

 

O której godzinie patrzyłeś na Wenus ?

Dziękuję Ci bardzo za pomoc, ale muszę się przyznać że komplet nie zrozumiałem tego co on robi z pudełkiem po kliszy. Może jestem już zmęczony czytaniem i zbieraniem informacji na temat okularów, astronomii, atlas nieba uczę się zakuwam, oglądam itp..., kilka książek na raz przerabiam :-(

Hyyy z tym wychłodzeniem mnie zaskoczyłeś teraz, na pewno z 20 minut wytrzymałem na tym balkonie -10. Była to godzina 18-19.

 

A wracając to Okular 6mm który dostałem z teleskopem kosztował 129.00 zł z tego co patrzyłem to trochę tanio i pewnie jakość jest adekwatna do ceny...

SW 200/1000 OTAW, ,Nikon Action EX 12x50 CF, Tento 10x50, foto ==> Sony Alfa 350 + Sigma 105 2.8 EX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)