Skocz do zawartości

Który teleskop kupić


karol1985

Rekomendowane odpowiedzi

I zastanawiałem się żeby zakupić soczewkę Barlowa 2x bo myślałem że skoro powiększa ona dwukrotnie obiekt będzie to super rozwiązanie, ale wyczytałem na formu że lepiej jest kupić lepszy okular powiedzmy 4 mm max. albo 5 mm, bo taka soczewka plus okular razem pogorszą jakość obrazu. Czy ktoś z was miał takie doświadczenia że to prawda?

Jaki najlepszy okular do planetek by mi się przydał do mojego Dobson 6", nie narzekam na kitową 25 mm bo widać przez nią naprawdę bardzo ładnie ale wiadomo chciał bym z dużym przybliżeniem popatrzeć na Jowisz, Saturn (jeszcze ich nie widziałem w ogóle) I czy jakiś filtr do planetek się przyda poprawi coś ? 

SW 200/1000 OTAW, ,Nikon Action EX 12x50 CF, Tento 10x50, foto ==> Sony Alfa 350 + Sigma 105 2.8 EX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taki okular mam 

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22&products_id=588

ma ktoś to używa tego czy jest on dobry czy po prostu jak kolega pisał wcześniej mam problem z kolimacją albo nie wychłodziłem teleskopu ??

SW 200/1000 OTAW, ,Nikon Action EX 12x50 CF, Tento 10x50, foto ==> Sony Alfa 350 + Sigma 105 2.8 EX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zimie teleskop najlepiej wystawić wcześniej przed obserwacją by złapał temperaturę otoczenia, chociaż te pół godziny powinien sobie stać a dopiero za obserwacje się bierz. 

 

Proponuję wziąć głęboki oddech i podejść na spokojnie, w zestawie masz okular 6mm to na razie wystarczy. Do Wenus przydałby się filtr polaryzacyjny o zmiennej przepuszczalności światła. Do Jowisza też może być przydatny. Poza tym to jak dobrze będziesz widzieć planetki zależy w dużej mierze od seeingu - stabilności atmosfery. Zwykle trzeba podjąć wiele obserwacji by raz na jakiś czas trafić na warunki kiedy obraz będzie żyleta. 

Kolimację należałoby sprawdzić i opanować jej ustawianie. Pudełko po kliszy jest najtańsze bo za darmo. Można też kupić np kolimator laserowy który jest dużo wygodniejszy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DarX86 napisał:

, w zestawie masz okular 6mm to na razie wystarczy. Do Wenus przydałby się filtr polaryzacyjny o zmiennej przepuszczalności światła. Do Jowisza też może być przydatny.

Musiałem obejrzeć na youtube filmik i wiem o co chodzi z pudełkiem po kliszy. Ale teraz jak patrzyłem na M42 to nie wydaje mi się że coś jest nie tak z kolimacja bo naprawdę ładnie widać ale przez okular 25mm. 

DraX86 wyżej podrzuciłem link do dokładnie tego okularu co mam co o nim myślisz ale tak wprost :-) wal jak myślisz :-) i oczywiście jak byś mógł to podrzuć link do filtru polaryzacyjnego bo zdaję się na Twoją wiedzę bo sam wiesz co piszą na stronach że każdy filtr bo igła ja znalazłem takie który byś Ty polecił ?

http://teleskopy.pl/advanced_search_result.php?keywords=Filtr+polaryzacyjny&x=0&y=0

SW 200/1000 OTAW, ,Nikon Action EX 12x50 CF, Tento 10x50, foto ==> Sony Alfa 350 + Sigma 105 2.8 EX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, karol1985 napisał:

Jestem po pierwszych obserwacjach i mam kilka pytań, objaśnię wszystko w miarę czytelnie a Wy mnie wyprostujecie :-)

Obserwacje rozpocząłem od razu po zakupie z balkonu na wsi (latarnie w odległości około 100m od domu). 

Pierwszy okular 25 mm: obiekt Mgławica Oriona M42 było ją widać nawet nieźle ale gdy założyłem okular 10 mm a później 6 mm obraz stawał się coraz gorszy coraz bardziej rozmazany nie mogłem złapać ostrości,

To samo miałem z Wenus niewyraźny obraz, na każdym okularze 25,10,6 mm i do tego, nie wiem jak to opisać ale Wenus odbijała dużo światła i promienie strasznie rozchodziły się i słabo było to wszystko widać.

Wytłumaczcie mi Panowie to, co jest nie tak sprzęt albo co jeszcze robię źle ?

Na pewno błędem jest obserwacja nocą w okolicach sztucznego oświetlenia ulicy ale w tej chwili nie mam innej możliwości bo nie mam żadnego pokrowca do transportu Tuby. I zastanawiam się czy okular 10, 6 mm to nie jest po prostu jakieś gówno za przeproszeniem. Może potrzebuję jakiś filtr? 

Jak pojadę w kompletne odludzie gdzie będzie tak czarno że nie będę widział nawet teleskopu jakość Okularu 10,6 poprawi się ? Naprawdę taki może być efekt światła sztucznego ?

A korygujesz ostrość po zmianie okularu? Jeżeli te okulary 6 i 10 nie są parafokalne z tym 25, czyt. ich ogniskowa wypada w innym miejscu, to trzeba tą zmianę skorygować wyciągiem.

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błędy które dały taki a nie inny efekt obserwacji:

brak wychłodzenia (min. 30 min), niesprawdzona kolimacja,  Wenus o tej godzinie już jest za nisko - spróbuj o jak najwcześniejszej godzinie (może być też za dnia jeśli znajdziesz), brak adaptacji oka do ciemności.

Dobrze się ubierz i wytrzymasz dłużej (po jakimś czasie organizm przyzwyczaja się do zimna).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak po zmianie okularu na 10 czy 6 mm muszę skorygować ostrość.

Wczoraj jak wróciłem z pracy to oglądałem wenus około godziny 17 nie pamiętam dokłądnie ale było jeszcze jasno słoneczko dopiero zachodziła ale było już widać Wenus i było widać ją łądnie.

Więc tak postaram się w piątek zabrać sprzęt i pojadę w góry sprawdzę wszystko o czym piszecie. I jeśli będzie to samo to oznacza że teleskop do kolimacji i będę musiał kupić kolimator laserowy. I po sprawie.

 

Nie chłodziłem teleskopu ponieważ uważałem że zacznie się dziać ze zwierciadłem to co się dzieje z szybami w samochodzie gdy jest mróz -7 a nawet więcej.... 

SW 200/1000 OTAW, ,Nikon Action EX 12x50 CF, Tento 10x50, foto ==> Sony Alfa 350 + Sigma 105 2.8 EX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychłodzić teleskop musisz.

Do kolimacji pod obserwacje wizualne wystarczy na tą chwilę pudełko po kliszy - sam mam laserowy kolimator ale do kolimacji pod wizual używam pudełka bo to wystarczy. Później będziesz sobie kolimował dokładnie jak już wyczaisz o co chodzi ;).

Weź ciepłą herbatę w termos i ciepło się ubierz bo inaczej taki wyjazd szybko się skończy. Ja jak wychodzę rozstawiać sprzęt i go ustawiać to zazwyczaj idę w dżinsach ale jak przewiduję, że będą jakieś problemy albo dwa obiekty będę fotografować to zakładam już spodnie narciarskie i sweter pod kurtkę. Zimno potrafi zniechęcić...

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kapral napisał:

Do kolimacji pod obserwacje wizualne wystarczy na tą chwilę pudełko po kliszy - sam mam laserowy kolimator ale do kolimacji pod wizual używam pudełka bo to wystarczy. Później będziesz sobie kolimował dokładnie jak już wyczaisz o co chodzi ;).

O - tak to się z tym pudełkiem robi http://astrofotografia.republika.pl/Kolimacja_teleskopu.htm

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kapral napisał:

Wychłodzić teleskop musisz.

Do kolimacji pod obserwacje wizualne wystarczy na tą chwilę pudełko po kliszy - sam mam laserowy kolimator ale do kolimacji pod wizual używam pudełka bo to wystarczy. Później będziesz sobie kolimował dokładnie jak już wyczaisz o co chodzi ;).

Weź ciepłą herbatę w termos i ciepło się ubierz bo inaczej taki wyjazd szybko się skończy. Ja jak wychodzę rozstawiać sprzęt i go ustawiać to zazwyczaj idę w dżinsach ale jak przewiduję, że będą jakieś problemy albo dwa obiekty będę fotografować to zakładam już spodnie narciarskie i sweter pod kurtkę. Zimno potrafi zniechęcić...

i koniecznie kalesony!:P

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, karol1985 napisał:

Jest ktoś z Dolnego Śląska kto mógł by mi z tym pomóc z kolimacją zabiorę sprzęt i przyjadę ? 

O ile dobrze pamiętam to, w SW 6" nie ma ofsetu na LW.

W takim przypadku postępujesz normalnie do momentu ustawiania LG.

Znacznik LG ustawiasz na środku pająka.

Jeśli obraz jest dobry to nic nie ruszaj !!!

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem w stanie tego wykonać, sprawdzić, poszukam kogoś w okolicy kto już to robił i ma odpowiednie przyrządy. Sorry wymiękam. 

SW 200/1000 OTAW, ,Nikon Action EX 12x50 CF, Tento 10x50, foto ==> Sony Alfa 350 + Sigma 105 2.8 EX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, karol1985 napisał:

Nie jestem w stanie tego wykonać, sprawdzić, poszukam kogoś w okolicy kto już to robił i ma odpowiednie przyrządy. Sorry wymiękam. 

nie "wymiękasz" tylko Ci się albo nie chce albo boisz się, że Ci nie wyjdzie i to trzeba rozpoznać:

A) nie chce Ci się - no to "po tyłku powinieneś dostać" bo nygus jesteś :))

B) boisz się, że Ci nie wyjdzie - wyjdzie Ci, zaufaj mi :)

skreśl niepotrzebne ;)

 

  • Like 1

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

B - boję się, to raz a dwa to że czytałem ten artykuł 3 razy jak zrobić kolimację za pomocą tubki od kliszy i nie rozumie tego co tam powinno być widać i jak. Z laserem bym sobie poradził bo oglądałem filmik widziałem jak człowiek to robił, wiem o co chodzi. 

Ale naprawdę nie czaje tego z tubą po kliszy, prosto mówiąc czytanie ze zrozumieniem nie działa! nie mogę tego zrozumieć :-( Ale co pozostało przeczytać 4 raz :-P

SW 200/1000 OTAW, ,Nikon Action EX 12x50 CF, Tento 10x50, foto ==> Sony Alfa 350 + Sigma 105 2.8 EX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, 

Po kilku obserwacjach, odmrożeniach chciał bym prosić o raz kolejny o pomoc :-) 

Więc tak oglądam sobie planetki nasz, gromady i to co generalnie mogę dostrzec przez mój teleskop. Okular 25 sprawuje się wyśmienicie gorzej z jest z 10 mm straszna kaszana słabo przez niego widać ale lepiej przez 6 ! I zastanawiam się nad zakupem okularu nowego myślałem coś pomiędzy 10-20 mm. I zastanawiałem się żeby tą 6 zamienić na  coś lepszego jakościowo w granicach 5-10 mm może macie jakieś propozycje?

I oczywiście najtrudniejsze pytanie filtry w jakie powinienem się zaopatrzyć ? Do planetek mgławić gromad.

 

I czy warto kupować filtry kolorowe ?

SW 200/1000 OTAW, ,Nikon Action EX 12x50 CF, Tento 10x50, foto ==> Sony Alfa 350 + Sigma 105 2.8 EX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)