Welcome to Forum Astronomiczne

Zarejestruj się w naszej astronomicznej społeczności , aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji.

Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mogła/mógł:

Tworzyć nowe tematy, pisać w istniejących, oceniać posty innych userów , wysyłać prywatne wiadomości, aktualizować statusy, korzystać z poczty, zarządzać swoim profilem i wiele, wiele więcej!

jolo

astrojolo na szeroko

Na razie to wieszasz na NEQ6, czy coś jednak kupiłeś z tych mobilnych?

20 minut temu, jolo napisał:

Jak widać na Pacmanie u dołu kadru z Canona 550D jest straszna ślepota na Ha. Miałem wcześniej 1100D i z tego co pamiętam nawet bez modyfikacji dało się coś w Ha załapać. Macie jakieś doświadczenia / porównania różnych modeli Canona bez modyfikacji - jak sobie radzą z Ha?

Ktoś z miesiąc/dwa temu na Astropolis w temacie, którego nazwy nie pomnę, wrzucił link do wykresów transmisji różnych modeli aparatów, gdzie pięknie widać, jaką mają sprawność w Ha. Niestety musisz poszukać, chyba że ktoś tu pamięta gdzie to było.

1 osoba lubi to

Też ubolewam nad tą ślepotą w moim 500d. Podobnie jak Ty zacząłem jakieś próby szerszych kadrów, tylko jeszcze nie obrobiłem. Opis robiłeś ręcznie, czy jakiś automat?

@MateuszW - na razie bez mobilnego montażu jeszcze. Jak będę na etapie zakupu to zakukam do Ciebie, bo też pisałeś, że coś planujesz :) 

@DarX86 - opis wygenerowałem w PixInsight. Obróbka trochę inna jest, niż z filtrów LRGB, ale jakoś łatwiej uzyskać ładny kolor gwiazd (tzn ładny wg mojego widzimisię :) )  

1 osoba lubi to

Czytasz w moich myślach.

Ja jeszcze czekam, kurier ponoć ma być w czwartek. A potem ... Jacek nie będzie miał pogody :D Znowu

Oj...Jolo kusisz mnie do modyfikacji mojej piątki :-)

A masz jakieś astrofotki wodorowe bez modyfikacji? :) 

Kiedyś go fociłem niemodyfikowanym canonem 400D z uhcs-em jakieś 3 godziny materiału z Katowic, ale to było chyba w 2010 roku teraz na pewno by tak nie wyszło bo niebo coraz gorsze.

pacmanfinal.jpg

1 godzinę temu, jolo napisał:

A masz jakieś astrofotki wodorowe bez modyfikacji? :) 

Nie mam. Canon5d MII  kurzy mi się w szafie. Miałem w planie zrobić nim Plejady , ale musiałem się nacieszyć TSem :-)

Pięknie wyszło, ale nie mogę nie spytać - zamierzasz dozbierać materiał? Aż się prosi, żeby pociągnąć te ciemnoty jeszcze trochę...

Na pewno, ale jestem na razie w fazie testów, w okolicach wielu pytań, z których jedno brzmi "czy w ogóle warto pod słabym niebem?". Tak na moje oko to w takich warunkach jak miałem trzeba będzie dopalić jeszcze co najmniej pięć razy tyle, żeby coś fajnego wyszło. 

To już jest fajne. Pytałem tylko, czy będzie jeszcze fajniejsze ;) 

Na pewno będzie więcej materiału, który mam nadzieję przełoży się na więcej fajności :)

Fajnie, bo takie astrofoto jest lekkie i przyjemne. Dokładnie takie same wyniki uzyskasz na jakimkolwiek w zasadzie trackerze. Choćby na iOptronie Skytracker.

Co do czułości, to podobno nowy 7D MKII jest całkiem niezły do astrofoto. Można też kupić na allgero 6D i przerobić, ale to koszt 4500 zł.

Jeszcze jedno: w takich szerokich polach spajki są w zasadzie niemile widziane, bo znacznie zmniejszają zdolność rozdzielania gwiazd. Można zastosować ciekawy patent, mianowicie taki "mechanical stopper", czyli przesłonę, która ma z zewnątrz filtr fotograficzny o rozmiarze gwintu w obiektywie, a w środku dziurę o rozmiarze jaki chcemy, żeby uzyskać konkretne f. Używam czegoś takiego z EF200.

unnamed.jpg

4 osoby lubią to

O, to jest ekstra patent! Bo z jednej strony mam właśnie duże wątpliwości co do spajków, ale z drugiej strony jednak szkła bez przesłaniania różnie sobie radzą. Na dzień dzisiejszy właśnie celuję w jakiś używany 6D, choć 7DII faktycznie używany wychodzi niewiele drożej. I obiektyw 135 albo 200mm - tu jeszcze muszę podumać. No i pozostaje kwestia czym to napędzać :) 

32 minuty temu, qbanos napisał:

Jeszcze jedno: w takich szerokich polach spajki są w zasadzie niemile widziane, bo znacznie zmniejszają zdolność rozdzielania gwiazd. Można zastosować ciekawy patent, mianowicie taki "mechanical stopper", czyli przesłonę, która ma z zewnątrz filtr fotograficzny o rozmiarze gwintu w obiektywie, a w środku dziurę o rozmiarze jaki chcemy, żeby uzyskać konkretne f. Używam czegoś takiego z EF200.

unnamed.jpg

Te "aperture stoppery" kupujesz, czy zlecasz wykonanie? Chętnie bym przygarnął do mojego EF200 jedną przysłonę odpowiadającą @4,0 i drugą odpowiadającą @5,0 lub @5,6.

Taki stoper zrobił dla mnie Janusz za 40 zł :) Do EF200 zamówiłem pierścień z gwintem M72x1 z otworem centralnym 50mm. Czyli f/4. Zamiast otworu wewnątrz można zrobić też gwint filtrowy, jakby ktoś chciał używać z dodatkowym filtrem.

Łukasz, jeśli chodzi o obiektyw, to mega dobre recenzje ma Samyang 135 f/2, działa na prawie pełnej dziurze i kosztuje połowę tego co Canon EF135 f/2.

2 osoby lubią to

I to jest chyba to, czego szukałem - dzięki za zwrócenie uwagi :) I jest MF - od razu sobie przypomniałem moje stare Pentaxy i ustawianie w nich ostrości... :5640dc77e09ee_34Minishock:

Dnia 1.02.2017 at 10:40, qbanos napisał:

Do EF200 zamówiłem pierścień z gwintem M72x1 z otworem centralnym 50mm. Czyli f/4.

Średnicę otworu centralnego wylicza się najprostszym wzorem: ogniskowa obiektywu/wynikowa światłosiła, czy jeszcze trzeba uwzględnić jakieś zmienne, jakiś "X faktor"?

Np. jeśli przy ogniskowej 200mm chcę uzyskać przysłonę 5,6 to wykonuję jak najprecyzyjniej otwór ~36mm?

Czy nie będzie lepszych efektów, jeśli taki stoper (o proporcjonalnie mniejszej średnicy) umieścimy z tyłu obiektywu, jak najbliżej oryginalnej przysłony obiektywowej?

Wydaje mi się, że umieszczenie takiego stopera z tyłu obiektywu spowoduje raczej winietę, a nie pożądany efekt. 

1 godzinę temu, jolo napisał:

Wydaje mi się, że umieszczenie takiego stopera z tyłu obiektywu spowoduje raczej winietę, a nie pożądany efekt. 

I to raczej dużą winietę, kiedyś sobie takie cuś zrobiłem. 3 dni pracy z pięknym wyczernieniem i usztywnieniem a fotka była jedna... do D... - miejsca gdzie się plecy kończą :( 

Moim zdaniem nie trzeba uwzględniać już innych czynników. Ja zakładam stoper (f/4) i jednocześnie i tak przymykam obiektyw (do f/3.5). Wtedy nie ma spajków, a średnica otworu jest tylko minimalnie mniejsza od średnicy przysłony. Nic złego się nie dzieje - wręcz przeciwnie same dobre rzeczy :). Zakładanie stopera z tyłu raczej nic nie da.

Czemu chcesz przymykać EF200 aż do f/5.6?

17 godzin temu, qbanos napisał:

Czemu chcesz przymykać EF200 aż do f/5.6?

To był tylko przykład.

Planuję wykonać z grubej tektury pomalowanej na czarny mat 3 różne stopery z otworem 50mm (f/4); z otworem 55mm (f/3,6) i z otworem 45mm (f/4,4) i używać ich zamiennie w zależności od warunków w trakcie sesji. Chyba, że wśród nich będzie jakiś optymalny, który zapewni maksymalną zdolność rozdzielczą przy minimalnej AC i winiecie. 

Jeżeli masz matrycę APS-C to f/4 będzie optymalne pod kątem jakości i jasności. Nie wiem jak na pełnej klatce, bo jeszcze nie testowałem.

Tak, ciągle mam C60D ale coraz intensywniej myślę o zakupie drugiego body - C5D Mark I Classic do różnych zastosowań. Całą posiadaną szklarnię kompletuję tak, żeby była kompatybilna z FF...

Dnia 3.02.2017 at 08:56, qbanos napisał:

Jeżeli masz matrycę APS-C to f/4 będzie optymalne pod kątem jakości i jasności. Nie wiem jak na pełnej klatce, bo jeszcze nie testowałem.

Dorobiłem stoper na f/4 w moim Canonie 200/2,8. Poniżej "surowy" wycinek 1:1 fragmentu pliku .raw - południe Cefeusza. Światłosiłę w puszce zmniejszyłem do f/3,5. Punktowość i bezspajkowość gwiazd jest zadawalająca ale wydaje mi się, że fioletowo-czerwone obwódki wokół jaśniejszych gwiazd wydają się trochę zbyt intensywne jak na przymknięcie o całą działkę przysłony. Czy masz porównywalny poziom AC na surowych pojedynczych klatkach przy f/4?

CEFEUSZ.thumb.jpg.5ff9f0f9aa8f022f8beaf78568e93282.jpg

Dorzucam jeszcze portrecik pary ALKOR-MIZAR 30s ISO1600 f/4; rozdzielczość rzeczywiście jest dużo większa. A do tego pół minuty zarejestrowały się gwiazdki pod 17 mag. :))

58a720a76c3e2_ALKORIMIZAR1.jpg.57b396e094c7eee9f8144236e6e41053.jpg

Hej,

Sorry za późną odpowiedź. Załączam całą klatkę z Canona 700D i EF 200 ze stoperem na f/4 i przymknięciem do f/3.5. 10 min, ISO 800. Klatka bez kalibracji, tylko debayer i trochę stretch.

Chyba aberra aż tak bardzo nie razi.

https://drive.google.com/open?id=0B93em35CUETfa0FLWmdVUE96MWc

Pozdrawiam

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

• Kto przegląda   0 użytkowników

Brak zalogowanych użytkowników przegląda tę stronę.