Skocz do zawartości

astrojolo na szeroko


Rekomendowane odpowiedzi

Na razie to wieszasz na NEQ6, czy coś jednak kupiłeś z tych mobilnych?

20 minut temu, jolo napisał:

Jak widać na Pacmanie u dołu kadru z Canona 550D jest straszna ślepota na Ha. Miałem wcześniej 1100D i z tego co pamiętam nawet bez modyfikacji dało się coś w Ha załapać. Macie jakieś doświadczenia / porównania różnych modeli Canona bez modyfikacji - jak sobie radzą z Ha?

Ktoś z miesiąc/dwa temu na Astropolis w temacie, którego nazwy nie pomnę, wrzucił link do wykresów transmisji różnych modeli aparatów, gdzie pięknie widać, jaką mają sprawność w Ha. Niestety musisz poszukać, chyba że ktoś tu pamięta gdzie to było.

  • Like 1

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MateuszW - na razie bez mobilnego montażu jeszcze. Jak będę na etapie zakupu to zakukam do Ciebie, bo też pisałeś, że coś planujesz :) 

@DarX86 - opis wygenerowałem w PixInsight. Obróbka trochę inna jest, niż z filtrów LRGB, ale jakoś łatwiej uzyskać ładny kolor gwiazd (tzn ładny wg mojego widzimisię :) )  

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś go fociłem niemodyfikowanym canonem 400D z uhcs-em jakieś 3 godziny materiału z Katowic, ale to było chyba w 2010 roku teraz na pewno by tak nie wyszło bo niebo coraz gorsze.

pacmanfinal.jpg

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno, ale jestem na razie w fazie testów, w okolicach wielu pytań, z których jedno brzmi "czy w ogóle warto pod słabym niebem?". Tak na moje oko to w takich warunkach jak miałem trzeba będzie dopalić jeszcze co najmniej pięć razy tyle, żeby coś fajnego wyszło. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, bo takie astrofoto jest lekkie i przyjemne. Dokładnie takie same wyniki uzyskasz na jakimkolwiek w zasadzie trackerze. Choćby na iOptronie Skytracker.

Co do czułości, to podobno nowy 7D MKII jest całkiem niezły do astrofoto. Można też kupić na allgero 6D i przerobić, ale to koszt 4500 zł.

Jeszcze jedno: w takich szerokich polach spajki są w zasadzie niemile widziane, bo znacznie zmniejszają zdolność rozdzielania gwiazd. Można zastosować ciekawy patent, mianowicie taki "mechanical stopper", czyli przesłonę, która ma z zewnątrz filtr fotograficzny o rozmiarze gwintu w obiektywie, a w środku dziurę o rozmiarze jaki chcemy, żeby uzyskać konkretne f. Używam czegoś takiego z EF200.

unnamed.jpg

  • Like 4

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, to jest ekstra patent! Bo z jednej strony mam właśnie duże wątpliwości co do spajków, ale z drugiej strony jednak szkła bez przesłaniania różnie sobie radzą. Na dzień dzisiejszy właśnie celuję w jakiś używany 6D, choć 7DII faktycznie używany wychodzi niewiele drożej. I obiektyw 135 albo 200mm - tu jeszcze muszę podumać. No i pozostaje kwestia czym to napędzać :) 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, qbanos napisał:

Jeszcze jedno: w takich szerokich polach spajki są w zasadzie niemile widziane, bo znacznie zmniejszają zdolność rozdzielania gwiazd. Można zastosować ciekawy patent, mianowicie taki "mechanical stopper", czyli przesłonę, która ma z zewnątrz filtr fotograficzny o rozmiarze gwintu w obiektywie, a w środku dziurę o rozmiarze jaki chcemy, żeby uzyskać konkretne f. Używam czegoś takiego z EF200.

unnamed.jpg

Te "aperture stoppery" kupujesz, czy zlecasz wykonanie? Chętnie bym przygarnął do mojego EF200 jedną przysłonę odpowiadającą @4,0 i drugą odpowiadającą @5,0 lub @5,6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki stoper zrobił dla mnie Janusz za 40 zł :) Do EF200 zamówiłem pierścień z gwintem M72x1 z otworem centralnym 50mm. Czyli f/4. Zamiast otworu wewnątrz można zrobić też gwint filtrowy, jakby ktoś chciał używać z dodatkowym filtrem.

Łukasz, jeśli chodzi o obiektyw, to mega dobre recenzje ma Samyang 135 f/2, działa na prawie pełnej dziurze i kosztuje połowę tego co Canon EF135 f/2.

  • Like 2

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.02.2017 at 10:40, qbanos napisał:

 Do EF200 zamówiłem pierścień z gwintem M72x1 z otworem centralnym 50mm. Czyli f/4.

Średnicę otworu centralnego wylicza się najprostszym wzorem: ogniskowa obiektywu/wynikowa światłosiła, czy jeszcze trzeba uwzględnić jakieś zmienne, jakiś "X faktor"?

Np. jeśli przy ogniskowej 200mm chcę uzyskać przysłonę 5,6 to wykonuję jak najprecyzyjniej otwór ~36mm?

Czy nie będzie lepszych efektów, jeśli taki stoper (o proporcjonalnie mniejszej średnicy) umieścimy z tyłu obiektywu, jak najbliżej oryginalnej przysłony obiektywowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jolo napisał:

Wydaje mi się, że umieszczenie takiego stopera z tyłu obiektywu spowoduje raczej winietę, a nie pożądany efekt. 

I to raczej dużą winietę, kiedyś sobie takie cuś zrobiłem. 3 dni pracy z pięknym wyczernieniem i usztywnieniem a fotka była jedna... do D... - miejsca gdzie się plecy kończą :( 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie trzeba uwzględniać już innych czynników. Ja zakładam stoper (f/4) i jednocześnie i tak przymykam obiektyw (do f/3.5). Wtedy nie ma spajków, a średnica otworu jest tylko minimalnie mniejsza od średnicy przysłony. Nic złego się nie dzieje - wręcz przeciwnie same dobre rzeczy :). Zakładanie stopera z tyłu raczej nic nie da.

Czemu chcesz przymykać EF200 aż do f/5.6?

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, qbanos napisał:

Czemu chcesz przymykać EF200 aż do f/5.6?

To był tylko przykład.

Planuję wykonać z grubej tektury pomalowanej na czarny mat 3 różne stopery z otworem 50mm (f/4); z otworem 55mm (f/3,6) i z otworem 45mm (f/4,4) i używać ich zamiennie w zależności od warunków w trakcie sesji. Chyba, że wśród nich będzie jakiś optymalny, który zapewni maksymalną zdolność rozdzielczą przy minimalnej AC i winiecie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 3.02.2017 at 08:56, qbanos napisał:

Jeżeli masz matrycę APS-C to f/4 będzie optymalne pod kątem jakości i jasności. Nie wiem jak na pełnej klatce, bo jeszcze nie testowałem.

Dorobiłem stoper na f/4 w moim Canonie 200/2,8. Poniżej "surowy" wycinek 1:1 fragmentu pliku .raw - południe Cefeusza. Światłosiłę w puszce zmniejszyłem do f/3,5. Punktowość i bezspajkowość gwiazd jest zadawalająca ale wydaje mi się, że fioletowo-czerwone obwódki wokół jaśniejszych gwiazd wydają się trochę zbyt intensywne jak na przymknięcie o całą działkę przysłony. Czy masz porównywalny poziom AC na surowych pojedynczych klatkach przy f/4?

CEFEUSZ.thumb.jpg.5ff9f0f9aa8f022f8beaf78568e93282.jpg

Dorzucam jeszcze portrecik pary ALKOR-MIZAR 30s ISO1600 f/4; rozdzielczość rzeczywiście jest dużo większa. A do tego pół minuty zarejestrowały się gwiazdki pod 17 mag. :))

58a720a76c3e2_ALKORIMIZAR1.jpg.57b396e094c7eee9f8144236e6e41053.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Sorry za późną odpowiedź. Załączam całą klatkę z Canona 700D i EF 200 ze stoperem na f/4 i przymknięciem do f/3.5. 10 min, ISO 800. Klatka bez kalibracji, tylko debayer i trochę stretch.

Chyba aberra aż tak bardzo nie razi.

https://drive.google.com/open?id=0B93em35CUETfa0FLWmdVUE96MWc

Pozdrawiam

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)