Skocz do zawartości

iOptron SmartEQ Pro GoTo Mount


sferoida

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, Mirek napisał:

Stanów na dzień dzisiejszy mam możliwość kupić łacznie z przesyłką za 550$.

Cena super. Tylko cło i podatek mogą Ci chapnąć jeśli będzie nówka w oryginalnych kartonach....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę, to ze swojej strony mogę potwierdzić, że montaż właśnie przyjechał i przyjechał w dwóch kartonach.
W jednym był statyw i montaż, a walizka jest w osobnym kartonie. Kupowałem dokładnie to
http://www.astroshop.pl/paralaktyczne-z-goto/ioptron-montaz-smarteq-pro-goto-hard-case/p,44872

Dokładnie jak na pierwszym zdjęciu tego wątku, w kartonie jest statyw i montaż, walizeczka osobno.

7D Mark II i trochę szkła z literką L
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Ja też już od dwóch miesięcy jestem posiadaczem tego montażu, ale dopiero niedawno przeszedł pierwsze testy. Radek już sporo o nim napisał, więc już niewiele pozostało do dodania :) Mój egzemplarz pierwszej nocki wykazywał spory błąd celowania GoTo. Ale po ręcznym naprowadzeniu przyciskami na wybrany kadr samo śledzenie i guiding przebiegało bez żadnego problemu. Błąd RMS guidingu w każdej z osi wynosił około 1.5", a największe piki nie przekraczały 4". Czyli do prowadzenia mojego zestawu z obiektywem 135mm o skali 6"/px to dokładność w zupełności wystarczająca. Natomiast bez guidingu już było gorzej, bo klatki 180s już pokazywały przesunięcie w RA. Błąd okresowy mojego egzemplarza jest dość spory, wynosi około +- 30". Choć z drugiej strony niektóre EQ6 czy HEQ5 też mają taki błąd, a mój wół roboczy, EQ6, na którym fotografuję ze skalą 1"/px ma PE na poziomie niecałych +- 20". 

Z problemem z GoTo zwróciłem się o pomoc do supportu iOptrona. Jak zwykle odpowiadają bardzo szybko i konkretnie. Jako winowajca został zidentyfikowany enkoder w osi Dec. Zaproponowano mi bezpłatną wymianę silnika Dec, jedynie do pokrycia byłyby koszty przesyłki. Więc rozbebeszyłem montaż i wyciągnąłem silnik i po krótkich oględzinach okazało się, że tarczka enkodera była krzywo zamocowana. Docisnąłem ją, skręciłem całość i problem zniknął - GoTo celuje z dokładnością zupełnie wystarczającą do moich celów - po alignmencie na 3 gwiazdy dokładność celowania to kilkanaście minut. 

Montaż bez problemu współpracuje z komputerem przez sterownik ASCOM. Również guiding po kabelku ST4 działa bezproblemowo. Dźwięki podczas GoTo są dość przerażające, ale iOptron mnie zapewnił że ten typ tak ma i nie ma się czym przejmować. Po dwóch nockach ze Smart EQ jestem z niego zadowolony, bo spełnia postawione przed nim zadanie. Producent podaje na stronie nośność tego montażu na poziomie 5kg i nie próbowałbym jej przekraczać. Przekładnie główne są co prawda metalowe, ale samo mocowanie silników już plastikowe, podobnie jak zębatki. Dlatego raczej sugeruję delikatność w obcowaniu z tym miniaturowym, ale pełnosprawnym montażykiem paralaktycznym :)

smarteq_01.thumb.jpg.c999d4069b5a4f57babbb133505667d8.jpg   smarteq_04.thumb.jpg.2be1acdb9f8e33d059c95f69963b1e65.jpg

Sadr_OSC_DBE_small_stars_registered.thumb.jpg.18cde9f6a8c791c6d1fe04e170c6bac8.jpg

SadrH.thumb.jpg.984a3f7981a18092c09c0d73e1e44ade.jpg

  • Like 5

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)