Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop dla nowicjusza- możecie pomóc?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Niestety nie znalazłem tematu na forum w którym można się przedstawić, dlatego też zrobię to tutaj. Jeżeli jednak taki temat gdzieś istnieje, to proszę aby ktoś zwrócił uwagę na to poniżej to napiszę tam.

Mam na imię Przemek, mam 24 lata i mieszkam w Gliwicach. Pracuję jako przedstawiciel handlowy na rejon południowej Polski. Interesuję się muzyką, motoryzacją, trochę sportem, grami komputerowymi, postcrossingiem i od niedawna zacząłem również astronomią.

Co za tym idzie, zacząłem również myśleć o zakupieniu własnego teleskopu. Na początku, myślałem że zbuduję sobie go sam- znalazłem w necie różne poradniki, wskazówki itp. Jednakże na chwilę obecną nie mam możliwości bawienia się w to, a dodatkowo- taki teleskop byłby straszną kobyłą której nie miałbym gdzie upchnąć.

Wobec tego zacząłem szukać w internecie i czytać na różnych forach itp. Doszedłem do wniosku iż nie interesuje mnie refraktor- gdyż z informacji które znalazlem, wynika iż nie jest to najelpszy wybór. Zainteresowałem się reflektorem, jednakże jak już wcześniej pisałem, ów machina byłaby dla mnie zwyczajnie za duża i nie miałbym jej gdzie schować. A że myślałem o dobsonie 8, to obawiam się że nawet nie zmieściłbym go do samochodu ;)

Wobec tego szukałem dalej i na YT, na kanale astrofazy usłyszałem o teleskopie Cassegraina- który łączy w sobie zalety obu powyższych grup. I właśnie teraz prośba do was. Znalazłem takie oto cudeńko, które nie odstrasza ceną, wygląda całkiem konkretnie no i z tego co przeczytałem na necie, ma całkiem znośne parametry. Czy ktoś bardziej obeznany w temacie mógłby spojrzeć na to i wyrazić swoją opinię?

http://pl.levenhuk.com/wszystkie_produkty/pl_teleskop_skyline_pro_80_mak/?gclid=Cj0KEQiAzsvEBRDEluzk96e4rqABEiQAezEOoBTlM2dHUFXwNDdsXPwFPXLiCG9y-WSw5dz2SR3IBkkaAmHz8P8HAQ#.WJL_K3-0Ik0

Nie wspomniałem o tym wcześniej, ale z racji tego iż nie wiem jeszcze czy na pewno wkręcę się w to wszystko, nie chcałbym na teleskop wydać więcej niż 1000 zł. Domyślam się że nie jest to kwota pozwalająca na zakup domowego Hubble'a itp.

No i chyba najważniejsza kwestia. Najbardziej przez teleskop, chciałbym oglądać planety układu słonecznego - głównie Marsa, Jowisza Saturna, do tego czasami jakieś mgławice.. no i pewnie więcej rzeczy jak już będę bardziej obeznanym w temacie.

Oczywiście- jeżeli ktoś z was zna w miarę spoko teleskop w tej cenie, to bardzo proszę o wstawienie jakiegoś linka, albo chociaż nazwy.

Z góry dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, to maleństwo nada się do obserwacji Księżyca i planet, ale o obiektach mgławicowych zapomnij... Gdybym miał polecić Ci Maksutova na początek, to bylby to model o aperturze 127 mm. Czasem można je dorwać na giełdzie w cenie ok. 1000 zł. Do tego montaż EQ3-2 (też z giełdy, za parę stówek) i masz sensowny zestaw planetarny na początek.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na FA!

Wpływa na to jego niewielka apertura w połączeniu z niewielką światłosiłą.

Ale rozważyłbym jeszcze raz zakup sprzętu używanego. Wbrew pozorom kupując na giełdzie forum ryzyko zakupu bubla jest dużo mniejsze, niż ryzyko przy zakupie np używanego samochodu. A dostaniesz sporo więcej. W podobnej cenie jak Maka 127 dostaniesz też używanego Schmidta-Cassegraina SCT 5", czyli o podobnej aperturze. 

A jeśli koniecznie coś nowego, a gabaryty Cię przerażają, to może taki kompaktowy dobson http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1890_Orion-StarBlast-6-Astro-Telescope---Travel-Dobsonian-6--Aperture.html o średnicy 150mm. Taka apertura już pozwala na wiele, szczególnie pod ciemnym niebem.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Jolo.

Dziękuje za informację. Na teleskopie nowym zależy mi głównie ze względu na możliwość wzięcia go w raty (myślę tutaj o tym żeby wpłacić lwią część na wstępie a na raty wziąć mniej niż 50 % ceny o ile będzie to możliwe). Dodatkowo chciałbym mieć wspomnianą już przeze mnie gwarancję itp.

Ten mały Dobsonik wygląda całkiem spoko- jednakże czy z racji na jego... kompaktowość, nie jest to sprzęt raczej domowy który stawia się na balkonie/ dachu?

Mieszkając w gliwicach, mam przekroczone wartości SMOGowe o 1200 % co 2 dzień, zatem cieszę się jak widzę księżyc wgl ;p Można tego normalnie używać np. na polu, albo w górach jeśli nie ma statywu? Trzeba do tego dokupić jakiś stolik?

Sorry za takie pytania, ale jestem totalnym nowicjuszem. Dotychczas udało mi się jedynie zaobserwować marsa przez lornetkę.

Korzystając z okazji- chciałbym podpytać czy mimo faktu iż zapewne jest to nieprofesjonalne i poniekąd odmużdżające- używacie do obserwacji nieba map w stylu Google sky albo stelarium mobile ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak piszą koledzy 8 cali na dobsonie na pewno się sprawdzi. A co do Twoich obaw, to fakt, do takiego mini dobsona trzeba chyba mieć jakiś stolik. W polu lepiej sprawdzi się taki sam teleskop na montażu AZ4:

SKWS11830.JPG

Jeśli chodzi o raty, to myślę, że spokojnie dostaniesz je na zakup sprzętu używanego. Albo możesz kupić na raty tubus newtona 150/750, a swój wkład własny przeznaczyć na zakup używanego montażu AZ4. Oba te elementy mają dodatkowo taką zaletę, że bez problemu je odsprzedasz z niewielką stratą w razie potrzeby. A taki instrument jak podlinkowałeś w pierwszym poście może mieć spory kłopot ze sprzedażą. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Przemyslove2 napisał:

Zapomniałem napisać niestety że zależy mi na nowym sprzęcie- z gwarancją itp.

Wg. mnie to nie jest żelazko czy kuchenka mikrofalowa tego typu sprzęt nie psuje się. 

  • Like 1

SW 200/1000 OTAW, ,Nikon Action EX 12x50 CF, Tento 10x50, foto ==> Sony Alfa 350 + Sigma 105 2.8 EX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu masz jeszcze bliżej miejsca zamieszkania

 

https://www.olx.pl/oferta/teleskop-dobson-6-CID767-IDjX7GL.html#c51572ece9

 

Sam chce kupić Dobson 6'' może 8'' jak się blisko traf,i kupię z drugiej ręki bo taniej a ludzie którzy używają takiego sprzętu dbają o to więc nie ma co się stresować o gwarancje. Tak uważam. I najczęściej jest tak  że ktoś już coś dodatkowo dokupi to odchodzą Ci koszta.

SW 200/1000 OTAW, ,Nikon Action EX 12x50 CF, Tento 10x50, foto ==> Sony Alfa 350 + Sigma 105 2.8 EX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich i dziękuję za treściwe odpowiedzi.

Rozważę zatem używanego albo nowego Dobsona 8''. Widziałem go w Deltaoptical- a że mają biuro dosyć blisko mnie- bo w Katowicach to mógłbym tam podjechać. Wgl. ktoś tam kupował warto?

Pozostając w temacie Dobsona 8. Czy jadąc obserwować niebo np. w pole, z racji braku w tymże urządzeniu statywu na nogach którym zapewne można niwelować nierówności terenowe, nie będzie konieczne wożenie ze sobą saperki i poziomicy żeby utworzyć jakieś.. stanowisko robocze ?

W kwestii samego samochodu, mam do dyspozycji obecnie służbową Astrę IV gen w hatchbacku natomiast prywatnie Toyotę Yaris I gen, zatem wożenie tego bydlaka może sprawiać pewne problemy w przypadku braku dostępności do służbówki (co się niestety zdarza...:/).

Pozdrawiam.

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem tam kiedyś kupować jakiś filtr. DO jest w budynku Altusa, wjeżdżasz do podziemnego parkingu, a potem windą :) Co do ustawiania, to są chyba śruby poziomujące na podstawie, ale pewnie w polu warto mieć pod nie jakieś twarde podkładki. Ale to może koledzy obserwatorzy coś napiszą, ja przez dobsony tylko na zlotach podziwiam i wtedy nie zaglądam im pod podwozie :) 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, z tych Nieborowic. Meteopata to opis, nick to jolo :):) W okolicy raczej nie, zawsze trzeba sporo podjechać, czy to na forumowy zlot do Zatomia, czy w Beskidy, Bieszczady, etc...

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/161-xiv-zlot-w-zatomiu/ 

Ale w Gliwicach w każdą środę o 17 są spotkania lokalnego oddziału PTMA - zawsze można zakukać. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zlotów to już pod koniec marca będzie okazja się spotkać. Jeżeli do tego czasu nic nie kupisz to możesz udać się na taki zlot i organoleptyczne przymierzyć się  do różnego rodzaju teleskopów. Wtedy zapewne łatwiej będzie ci coś wybrać.

pzdr.

Szymon

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)