Skocz do zawartości

Mój pierwszy teleskop


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jestem bardzo młodą amatorką astronomii chciałam zakupić teleskop o naprawdę niskiej cenie ( tak wiem że za niską cenę będą gorszej jakości lecz na razie mam tylko taki budżeta i tak za parę lat chce kupić inny )     :

Chciałam zapytać czy teleskop Celestron PowerSeeker 40AZ będzie odpowiedni?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, karl napisał:

 Napisz ile możesz wydać, mieszkasz na wsi/mieście ? Czy wiesz co chcesz oglądać czy ogólnie ?

Dokładnie, to co Kolega napisał. A szczegółowiej to odpowiedz na pytania z poniższego linku Szanowna Moonko ;)  Witaj na FA :)
http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3280-wszystko-to-co-przed-zakupem-teleskopu-powinienem-wiedzieć/&page=1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jacek E. napisał:

 

Dokładnie ten PDF jest świetny. Ja dodam jeszcze jakieś filmiki z youtube

 

SW 200/1000 OTAW, ,Nikon Action EX 12x50 CF, Tento 10x50, foto ==> Sony Alfa 350 + Sigma 105 2.8 EX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam to przerabiałem i miałem duży mętlik w głowie. Trzeba się poprostu zainteresować tematem. I jak już bedziesz wiedział czego chcesz oczekiwać od teleskopu to sobie znajdz kilka ofert a koledzy z forum już Ci powiedzą co lepsze ewentualnie tak jak w moim przypadku zaproponują coś. Mi polecili Dobson 6" i teraz tylko muszę trochę kasy dozbierać i kupujemy :-)

SW 200/1000 OTAW, ,Nikon Action EX 12x50 CF, Tento 10x50, foto ==> Sony Alfa 350 + Sigma 105 2.8 EX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Moon7803 napisał:

Chciałam zapytać czy teleskop Celestron PowerSeeker 40AZ będzie odpowiedni?

Kurcze, już miałem napisać żebyś sobie darowała ten badziew, ale... 

wiele lat temu dostałem pod "choinkę" zestaw Astro-Cabinet. To była taka plastikowa lunetka, przez którą naprawdę niewiele było widać i ten Celestron 40AZ to przy tym niemal profesjonalny sprzęt. I ta zabawka zasiała we mnie miłość do rozgwieżdżonego nieba.

W sumie nie wiem co Ci doradzić.

Jeśli naprawdę nie możesz więcej wydać to kup tego 40AZ albo lepiej lornetkę 8x50 czy 10x50. Poznasz niebo, nauczysz się czegoś.

  • Like 2

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tych pieniądzach również poleciłbym lornetkę. Może nie będzie mieć takiego powiększenia ale jakość obrazu będzie znacznie lepsza. Będzie też dużo poręczniejsza, również w dziennych obserwacjach. W mieście niestety nie poszalejesz z obserwacjami nocnego nieba. A skoro jesteś młodą osobą masz pewnie ograniczone możliwości do wypadów poza miasto. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, w astronomii liczy się apertura. Taki 70EQ to będzie znaczny skok w porównaniu do 40AZ, ale wg mnie do obserwacji wizualnych w tej klasie sprzętu lepiej sprawdzi się montaż azymutalny, np AZ2, taki jak na przykład w tym zestawie https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-bk707az2,d700.html . 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, DarX86 napisał:

W tych pieniądzach również poleciłbym lornetkę. Może nie będzie mieć takiego powiększenia ale jakość obrazu będzie znacznie lepsza. Będzie też dużo poręczniejsza, również w dziennych obserwacjach. W mieście niestety nie poszalejesz z obserwacjami nocnego nieba. A skoro jesteś młodą osobą masz pewnie ograniczone możliwości do wypadów poza miasto. 

Mieszkam w mieście ale na takim brzydko mówiąc "zadupiu" jeszcze mieszkam w domku mało tego na mojej dzielnicy nie ma mocnego oświetlenia :/ może w takich warunkach nie będzie aż tak źle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, jolo napisał:

Wiesz, w astronomii liczy się apertura. Taki 70EQ to będzie znaczny skok w porównaniu do 40AZ, ale wg mnie do obserwacji wizualnych w tej klasie sprzętu lepiej sprawdzi się montaż azymutalny, np AZ2, taki jak na przykład w tym zestawie https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-bk707az2,d700.html . 

Czyli będzie lepszy od teleskopu Celestron AstroMaster 70EQ? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrafię jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie :( AM 70EQ kosztuje jednak sporo więcej, niż te 350zł - różnica jest w akcesoriach, są tam okulary Plossla, a więc nieco lepszej jakości, niż w BK707 który podlinkowałem. No i w montażu, który w 70EQ jest paralaktyczny, a w drugim przypadku azymutalny. Masz możliwość wybrania się do sklepu, żeby zobaczyć jak wyglądają takie teleskopy i montaże? To by na pewno pomogło Ci podjąć decyzję. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, jolo napisał:

Wiesz, w astronomii liczy się apertura. Taki 70EQ to będzie znaczny skok w porównaniu do 40AZ, ale wg mnie do obserwacji wizualnych w tej klasie sprzętu lepiej sprawdzi się montaż azymutalny, np AZ2, taki jak na przykład w tym zestawie https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-bk707az2,d700.html . 

Mam do sprzedania taki teleskop jak jolo podlinkował. Kupiłem go właśnie w celu sprawdzenia, czy astronomia mnie wciągnie. Używałem go 4 miesiące i w między czasie stwierdziłem, że zadzieranie głowy do góry to jest to, więc nabyłem poważniejszy sprzęt.

Jeśli będziesz zainteresowana, to napisz do mnie na priv.

Pogodnego nieba życzę.

  • Like 1

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)