Skocz do zawartości

SW 80/400 vs Celestron SM 20x80


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

zapewne macie już dosyć takich pytań, ale zaryzykuję. Przejrzałem już kilkadziesiąt wątków z podobnymi problemami, ale nie znalazłem tam odpowiedzi. Interesuje mnie Wasza opinia z punku waszego doświadczenia. 

Chciałbym czasami popatrzeć w niebo uzbrojonym okiem. Aplikacja Night Sky w telefonie pobudza tylko moją ciekawość. 

Napiszę czego oczekuję i proszę o krótką ospowiedź, co byście wybrali. Mi już głowa pęka od czytania o aberracjach, wymianie wyciągów na 2" itp. itd.

Checę ładny księżyc (być moze zrobić prostą fotkę, na której w komputerze opiszę nazwami kratery), jasne mgławice i może jakaś planeta.  Chcę za dnia popatrzeć na ładne widoki, niekoniecznie na niebie (choć czasem chciałbym rzucić okiem na przelatujący nad głową samolot). I bardzo ważna jest również mobilność. 

Wiem już, że lepszy byłby jakiś refraktor 90/700, albo synta8", czy MAK102. Ale, z różnych powodów nie mam teraz warunków na zabawy lepszym sprzętem (przyjemność składania czegoś lepszego muszę odłożyć na lepsze czasy). A bardzo chciałbym popatrzeć w niebo i poczuć teochę frajdy ze znalezienia jakiejs jasnej plamki na niebie. 

Główne miejsce obserwacji to centrum miasta. Jak zrobi się cieplej, wiecej czasu spędzę przy ciemniejszym niebie. 

Będę wdzięczny za konkretne odpowiedzi, bez proponowania innych rozwiązań.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SW 80/400 to fajny sprzęt do obiektów mgławicowych w szerokich polach widzenia, ale jest jeden warunek - ciemne, wiejskie niebo... W centrum miasta to tylko planety i Księżyc, a do tego nie nada się ani krotki achromat, ani lorneta (czyli dwa krótkie achromaty). Bierz małego maczka (90 mm) albo długoogniskowy refraktor, typu 90/900.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Hamter napisał:

...Chciałbym czasami popatrzeć w niebo uzbrojonym okiem. Aplikacja Night Sky w telefonie pobudza tylko moją ciekawość.

...Checę ładny księżyc (być moze zrobić prostą fotkę, na której w komputerze opiszę nazwami kratery), jasne mgławice i może jakaś planeta.  Chcę za dnia popatrzeć na ładne widoki, niekoniecznie na niebie (choć czasem chciałbym rzucić okiem na przelatujący nad głową samolot).

...A bardzo chciałbym popatrzeć w niebo i poczuć teochę frajdy ze znalezienia jakiejs jasnej plamki na niebie. 

Główne miejsce obserwacji to centrum miasta. Jak zrobi się cieplej, wiecej czasu spędzę przy ciemniejszym niebie. 

Będę wdzięczny za konkretne odpowiedzi, bez proponowania innych rozwiązań.

Więc tak konkretnie: lorneta 20x80.

Fotek z niej nie będzie, ale Księżyc pokaże piękny. Krajobrazy i samoloty - jak najbardziej.

Z mgławic i ogólnie obiektów głębokiego nieba (DS) w mieście wiele nie uświadczysz (poza jasnymi gromadami gwiazd, Mgławicą Oriona czy Galaktyką Andromedy), jednak po wyrwaniu się pod ciemne niebo - hulaj dusza.

Rasowej obserwacji planet nie będzie, ale pobawisz się nimi (koniecznie o zmierzchu lub świcie), zauważając fazę Wenus, oddzielając pierścień Saturna a może i dostrzegając pasek na Jowiszu. Reszta to kropki/mini tarczki, jednak żeby zobaczyć nieco więcej (choć nigdy dużo), potrzebny jest długoogniskowy teleskop, wykluczający w zasadzie inne założone przez Ciebie cele.

Nie znaczy to, że Lukost nie ma racji. Jednak myśli kategoriami rasowego "teleskopiarza", w dodatku zepsutego swoim "punktem siedzenia", od którego jak wiadomo zależy punkt widzenia.

:))beer

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobistych doświadczeń z tą "osiemdziesiątką" nie mam, jednak przeczytaj to. Może niech się wypowie ktoś, kto zna te oba Sky Masterki?

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, lukost napisał:

Janko, ale z tymi planetami przez lornetkę (i to z niższej półki) to za ciekawie nie będzie... przeca Wenus czy Jowisz utopią się w aberracji chromatycznej...

Jeśli będzie jeszcze / już półwidno, to nie :))

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiony Celestron Cavalry 15x70. Zdaje sobie sprawę, że uzyskane planety będą zapewne rozjechane. Ale zdaję sobie sprawę również z tego, że jak chcę mieć piękne widoczki i śliczne zdjecia, to porwę się na sprzęt, który zapewni mi takie doznania. Maczek 90 jest super mobilnym sprzecikiem, ale do obserwacji plenerów dla mnie jest jednak za "wąski". Z kolei lornetka nie da takich obrazów księżyca, jak maczek. Doszedłem do wniosku (po kilku tygodniach rozważań), że muszę coś wybrać. Myśle, że ucieszy mnie wszystko, co znajdę na niebie. A jak mnie bardzo nakręci, to kupię sobie sprzęt typowy do nieba :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, lukost napisał:

Ale nie po to kupujesz sprzęt, by móc z niego korzystać tylko rano i wieczorem. :(

Rano - pierścień - w pół dnia szabla -

Wieczór kielich - w nocy...

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)