Skocz do zawartości

okulary do synty 8


grzesiola

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, robert_sz napisał:

Co konkretnie należy wybrać to Ci już nie pomogę. Może niech ktoś bardziej obeznany w okularach się wypowie.

A Ty jakie masz okulary ? możesz podesłać firmę linki do tych okularów ?

 

SW 200/1000 OTAW, ,Nikon Action EX 12x50 CF, Tento 10x50, foto ==> Sony Alfa 350 + Sigma 105 2.8 EX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Różne różniste od 30sto stopniowej 2x54 do statywowej 16x70 :)

A jeśli lubisz obserwować planetki w powiększeniu 15x to polecam dorobić sobie przesłony 35mm do twojego Celestrona. Apertura nie jest Ci tu potrzebna a planety będą znacznie ostrzejsze. Tylko przyłóż się żeby dziury były na środku i jak najbardziej okrągłe. Wtedy jest najlepszy efekt.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie w osłonach. Napisałem "przesłony", czyli żeby zakryć obiektyw tak żeby zmniejszyć go do średnicy 35mm. Można np. uzyć kartki z bloku technicznego, wyciąć w nim okrągłą dziurę o średnicy 35mm i ustawić kartkę tak żeby ta wycięta dziura była na środku obiektywu lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

statyw mam hehe za 100zł więc wiadomo co to jest ale po lekkich przeróbkach jest dość stabilny stracił tylko możliwość składania . Raczej myślę o czymś co można by było zabrać na wycieczkę,no bo ten SM Celestron chm,waga nie przeszkadza tylko lekkie stukniecie i kolimacja potrzebna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, poleciłbym jakąś 8x40 / 8x42 jako idealne połączenie lornetki do astro i na wycieczkę, niestety wśród lornetek typu porro nie ma nic ceikawego w okolicach 1000zł... Są dachówki ale nie znam się na nich zbyt dobrze. Wybierałbym spośród tej trójki:

http://www.teleskopy.pl/Lornetka-Vixen-8x42-Foresta-DCF-NEW-teleskopy-2300.html
http://fotozakupy.pl/product-pol-11285-Opticron-Discovery-WP-PC-8x42.html
http://fotozakupy.pl/product-pol-13674-Vortex-Diamondback-8x42.html

wejdź na forum.optyczne.pl do działu lornetki http://forum.optyczne.pl/viewforum.php?f=7 i zadaj tam pytanie którą lornetkę 8x42 wybrać do 1000zł i podrzuć te 3 propozycje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja chciałbym się podczepić pod temat:)

Mam dobsona 8" 2 kitowe okulary 10 i 25 mm.

Chciałem kupić a rzekłbym zainwestować w dobre okulary. Interesuje mnie raczej oglądanie planet niż DS (chociaż szczerze powiedziawszy DS jeszcze nie szukałem zbyt ochoczo...)

Mowa była tutaj o ES 6,7mm 82 deg. Taki okular mnie zainteresował ale również zastanawiało mnie czy warto zainwestować w ES 16mm i ewentualnie dokupić barlowa 2x też od ES i wtedy oglądać niebo.

Wiem z przeglądu forum, że lepiej mieć 2 dobre okulary niż jeden okular i jeden barlow.

W związku z powyższym nie wiem na co się zdecydować. Bo wydanie kasy na 2 okulary i jednego barlowa od ES to jednak jak dla mnie spory wydatek. Proszę więc o poradę w tej kwestii.

 

Chyba, że jesteście w stanie drodzy Forumowicze doradzić mi jakie dwa okulary mogę kupić za powiedzmy około 800 złotych (łącznie). Tak żeby jeden był do DS a drugi planet. Chyba że to bez sensu i lepiej zbierać na jeden. (pytanie który najpierw kupić czy 6,7 czy 16mm.

 

Ostatnie pytanie. Mniej związane z tym co powyżej. Jeśli moglibyście mi wytłumaczyć co daje/pokazuje teleskop przy okularze w okolicach 32 mm. Gdzieś mi ten temat ostatnio się pojawił i jestem zainteresowany czy warto kupić i co można oglądać itd...

 

Dzięki za pomoc

Mike

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym celował w okular ES 8.8mm i do tego barlowa 2x, co w połączeniu do duże powiększenie do planet. Wiadomo,  warto mieć pod ręką okulary np. 4.7, 8.8, 16 i 25 lub 30mm, to daje spore możliwości :) Co daje szeroki okular 30 mm, pole widzenia, które ułatwia odnajdywanie obiektów np. DS, po prostu można najpierw namierzyć obiekt takim okularkiem a później przypawerować krótszym, no i niektóre obiekty wyglądają dużo lepiej w szerszym polu np. Chichotki :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kupisz 16 mm i dasz barlowa to da Ci ogniskową 8 mm, czyli późniejsze kupowanie 6.7 mm i 8.8mm mija się z celem. Ale wybór wydaje mi się słuszny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli 16 mm i barlow 2x.

A co w związku z tym 32 mm czy warto kupić na mgławice DS?

Oczywiście chciałbym ES kupić. Ale jakbym miał kupić 2 okulary i barlowa to wyjdzie mi więcej niż 1000.
Jakaś alternatywa?

Żeby dobrze kupić czyli tanio ale coś dobrego. Wiem ze to prawie awykonalne ale pytam czy może jakieś propozycje ktoś podda pod dyskusję:)
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie ładnie tylko że na nosie mam okulary. A te ES z tego co czytam nie za bardzo są do tego by korzystać z nich mając na nosie wspomniane wcześniej "wyposażenie". W zwiazku z z tym pytanie czy warto porównywalny ze wspomnianym ES 16 mm będzie takie coś.

 

https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/okular-sky-watcher-swa-13-mm,d974.html

 

Nie chodzi mi o powiększenie tylko o jakość wykonania, obserwacje w okularach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całe życie noszę okulary ( soczewki ujemne) i do obserwacji zdejmuję je i nigdy nie używam okularów podczas obserwacji przy teleskopie. 

Celestron C8-NGT 200/1000, Sky-Watcher Pro-series MAK 150/1800, Uniwersał 90/900,
lornetka TPL 20x80 GIANT,  30x60,   canon EOS 60D, ALccd 5,  Baader UHC-S; Baader O III
PTMA Katowice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam sporo dioptrii na minusie i zawsze obserwuję bez okularów korekcyjnych.

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat mam ten astygmatyzm.

 

Plan jest taki. Który zrealizuję by kupić 2 okulary ale dwa dobre okulary jeden do planet drugi do DS. Niebo wiejskie nie jest tak jasno po 23 więc to jeden z plusów.

Tylko, że jeśli te ES-y  (6,7 i 14mm najlepiej 82 st, chociaż tego 14mm jakoś nie mogę znaleźć i penie kupie 16mm) nie wypalą. A zakładałem że wydam około 1500 złotych (jeszcze chciałem filtr polaryzacyjny kupić).

To chcę się dowiedzieć co takiego mogę kupić za podobną kasę ale również z podobna jakością. Może trochę dopłacić będę mógł. Ale nie kupię LVW za 1000 złotych okular.

 

Więc jeśli możecie Państwo mi coś doradzić co zamiast ES dla faceta z astygmatyzmem (hehe) to serdecznie zapraszam.
Gorąco dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra zmiana znaczna.

Kupiłem 30mm i barlowa.

 

Teraz pytanie czy kupić ES 20 mm czy 16mm czy 14mm. Plus z 20mm jest taki że będę miał dzięki barlowowi jeszcze okular 10 mm.

 

I takie pytanie jeśli chodzi o jakiś dobry planetarny, Bo teraz potrzebowałbym 7 lub 8 mm żeby pooglądać planety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Ale Panowie jak to jest z tymi okularami 2'' i 1.25'' jest różnica w obrazie, polu widzenia jakości wykonania po za średnicą montażu są jakieś różnice ? Bo mi się wydaję że łatwiej jest wykonać okular o dużej średnicy i mogą one być jakościowo lepsze...

Ale oczywiście mogę się mylić i być w błędzie i średnica może nie mieć tu żadnego znaczenia.

SW 200/1000 OTAW, ,Nikon Action EX 12x50 CF, Tento 10x50, foto ==> Sony Alfa 350 + Sigma 105 2.8 EX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)